Проблема забруднення річки Рось, яку ще два-три десятиліття тому вважали найчистішою рікою України, стала критично гострою для жителів Корсуня-Шевченківського і району. Щоб оцінити якість води, досить глянути на гранітні камені по берегах та руслі: за зиму вони вкрилися товстим білуватим нальотом, який люди не без підстав називають «каналізаційним». Видають забруднення Росі й колір та запах води. Громадськість стурбована, адже Рось — єдине джерело питного водопостачання міста й району, інформує Черкаський край.
Депутати районної ради 30 березня прийняли програму оздоровлення річки Рось та її притоків на 2016-2020 роки. Серед заходів, передбачених програмою, пропозиція Басейновому управлінню водних ресурсів моніторити стан очисних споруд вище за течією і системні санітарні пропуски води та весняне промивання русла.
Цілий комплекс заходів мають здійснити органи місцевого самоврядування району. Це обстеження берегів, розчищення русел, відновлення джерел, заліснення берегів. Передбачено і перевірку приватного сектору по берегах Росі та Мартанського ставка й річки Корсунки на відповідність санітарним вимогам вигрібних ям. Тих громадян, які санітарне законодавство порушують, штрафуватимуть.
За бюджетні кошти планується зарибнити Корсунь-Шевченківське водосховище мальком рослиноїдних риб, адже береги стрімко заростають очеретом та водоростями. Програмою перед міською радою поставлено завдання виготовити документацію та перенести в інше місце полігон твердих побутових відходів (існуюче міське сміттєзвалище переповнене й давно стало одним із джерел забруднення Росі).
Дія цієї безумовно необхідної програми була б сильнішою й ефективнішою, якби подібну стурбованість здоров’ям Росі — напувальниці багатьох тисяч людей — проявили можновладці та громадяни районів і областей вище за течією річки.
31 березня відбулося довгоочікуване промивання русла Росі. Чимало людей спостерігали за бурхливою течією і бачили на власні очі, яка чорна й смердюча вода виривалась із придонних шарів Корсунь-Шевченківського водосховища, скільки сміття несла із собою. Торік восени промивання не здійснювали, мотивуючи маловодністю річки — й ось результат. На думку голови районної ради Валерія Заболотнього, весняне промивання русла поліпшить якість води у Стеблівському та Корсунь-Шевченківському водосховищах і дає надію, що влітку не буде проблем із питним водопостачанням міста.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram