PRAGMA: більшість черкащан підтримує вступ України до Європейського Союзу та НАТО

05 березня 2019, 16:53

Центр аналітичних досліджень Pragma Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького у лютому 2019 р. провів масштабне соціологічне дослідження щодо суспільних настроїв черкащан. Опитування було проведене по всій території Черкаської області і охопило мешканців 115 населених пунктів. Усього результативно було опитано 4230 респондентів (розрахункова похибка у межах ±0,95%). Структура вибірки повністю відповідала демографічному складу населення.

Опитування засвідчило, що переважена більшість черкащан повністю підтримують курс на євроатлантичну інтеграцію держави. Так, ставлення до вступу України в Європейський Союз сприймається цілком позитивно. Таку зовнішню політику підтримує 61,6% респондентів. Не сприймає цей зовнішньополітичний вектор лише 11,5% опитаних. Вагається з відповіддю – майже 27% респондентів.

RAGMA: більшість черкащан підтримує вступ України до Європейського Союзу та НАТО

Ставлення до вступу в НАТО має аналогічну тенденцію, хоча і більш стриману. 56,7% черкащан готові на референдумі проголосувати за вступ до цього оборонного союзу. Категорично проти – 18% респондентів (це помітно більше, ніж опонентів вступу до ЄС). Ті, хто вагаються сумарно становлять четверту частину від всіх мешканців Черкаського краю.

RAGMA: більшість черкащан підтримує вступ України до Європейського Союзу та НАТО

Опитування зафіксувало певну територіальну специфіку суспільних настроїв щодо зовнішньополітичної та оборонної стратегії держави. В західних районах області зафіксовані більш послідовні євроатлантичні настрої. Тут 68% респондентів позитивно оцінюють вступ України до ЄС. Не сприймає такий зовнішньополітичний вектор лише 7,1% опитаних. Понад 64% респондентів готові проголосувати за вступ до НАТО Категорично проти – кожний шостий виборець (це більше, ніж опонентів вступу до ЄС). Мешканці лівобережних районів дещо обережніші в своїх євроатлантичних уподобаннях. Тут 55,3% опитаних цілком позитивно ставляться до вступу України в ЄС. Не сприймає такий зовнішньополітичний вектор уже 17,1% респондентів. Ставлення до вступу в НАТО має аналогічну тенденцію, хоча й більш стриману. Підтримують вступ 49,7% респондентів. Категорично проти – 27,7% опитаних (це помітно більше, ніж опонентів вступу до ЄС, і найбільше серед усіх мешканців Черкащини). Як бачимо, попри регіональну специфіку переважна більшість черкащан має євроатлантичну орієнтацію.

Отриманий результат корелюється з даними загальноукраїнського соцопитування Центру «Социс», проведеного з 8–18 лютого 2019 р. Згідно з яким, вступ України до Європейського Союзу підтримують понад 57% українців, понад 44% мешканців країни підтримали б приєднання до НАТО.

Отже, як свідчать результати Центру аналітичних досліджень Pragma ЧНУ, більшість черкащан виявилась послідовними прихильниками євроінтеграції України. Також простежується тенденція до поступового зростання єврооптимізму як своєрідної запоруки відокремлення від пострадянського простору. Такі настрої цілком відповідають поправкам, внесеним до Конституції України Верховною Радою за поданням Президента Петра Порошенка.

Олександр Черевко, ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, керівник Центру аналітичних досліджень Pragma.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору