В Україні стартувала реформа МВС: міліція стає поліцією, а на вулиці міст виходять патрулі європейського зразка. Першими такі вже з’явилися у столиці. Як запевняє голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, вже цього місяця перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе перевірить, чи готові Черкаси до нової патрульної поліції. А поки журналісти запитали начальника УМВС України в Черкаській області Владислава Пустовара, як змінилася міліція вже, та які зміни її чекають в майбутньому, інформує "Громадське Черкаси".
– Владиславе Володимировичу, якою б ви хотіли бачити нову поліцію?
– Я хочу бачити поліцію, до якої будуть звертатися люди за допомогою. Хочу, щоб вона виправдала надію людей на захист, їхню довіру.
– За вашими прогнозами, чи з’явиться на Черкащині нова патрульна служба цьогоріч?
– Запровадити нову патрульну службу в усіх обласних центрах одночасно не можливо. Це вимагає певних бюджетних витрат, яких наразі в країні немає. Тому це відбувається поступово. Цьогоріч сучасна патрульна поліція запроваджується у Одесі, Львові, Миколаєві, Хмельницькому, Харкові та на Закарпатті. Поки Черкаської області немає в списку. З’явиться вона, я думаю, наступного року. Впевнений, що кадровий потенціал в нашій області великий. До нас уже звертаються бажаючі.
– Як проходитиме відбір до служби?
– Відбиратимуть серед бажаючих діючі співробітники патрульної поліції Києва. Кандидати подаватимуть анкети, будуть три стадії відбору. Тих, хто пройдуть, зарахують курсантами на два місяці навчання. Іспити визначать, хто з них буде зарахований до патрульної поліції.
– Головна проблема патрульної служби – несвоєчасне реагування на повідомлення про правопорушення. Який вихід бачите?
– Я вам скажу, що роботу постової служби слід переглянути. Два тижні тому я відвідав місто Самбір Львівської області. Там проводиться експеримент щодо зміни структури райвідділу міліції для більш швидкого реагування. Що там змінили? У них, окрім однієї слідчо-оперативної групи, яка заступає на добове чергування, 4 групи швидкого реагування по 2 працівника, які працюють по 12 годин у дві зміни безпосередньо в зоні своєї дислокації. Їх завдання – зреагувати на виклик за 2 хвилини.
– А як працюють патрулі у Черкасах зараз?
– Черкаси вивчили досвід Самбіра та міста Хмельницький. Ми збільшили кількість патрульних. Крім слідчо-оперативних груп, щодобового виїжджають 20 автопатрулів, які працюють теж у дві зміни по 12 годин. Крім піших нарядів, заступають на чергування 10 нарядів Нацгвардії. Місто розділене на сектори, і кожен наряд знайходиться у своєму секторі. Крім того, наші патрульні мають швидкий доступ до відомчих баз даних. Більше не треба везти громадянина до відділку, щоб встановити його особу.
– Як ви вважаєте, чи обов’язково піднімати зарплатню новим правоохоронцям?
– Обов’язково. Це прибере спокусу незаконної наживи.
– Чи є ризик, що до поліції потраплять ті ж працівники, що безчинствували на Майданах?
– Усе вирішить відбір. Якщо при відборі будуть обмеження, то такі люди не пройдуть.
– А чи змінилася свідомість правоохоронців після Революції гідності?
– Наведу приклад з ДАІ. Ми зібрали склад патрульно-постової служби, ДАІ і пояснили їм, що міліція переходить зі стадії каральної на стадію сервісної. Хто зможе працювати по-новому, той і лишиться в новій поліції. Раніше ДАІвці сиділи в кущах, і ловили водіїв. У них був план протоколів, які треба було скласти. Якщо не склав протокол за вживання алкоголю за кермом – зі зміни можеш не повертатися. А тепер, коли були зливи, вони були підняті по тривозі і поїхали помагати водіям у біді. Раніше такого не було. Зараз працівники ДАІ допомагають міняти колеса, підвозять, відбуксовують авто. Займаються тим, чим дорожня поліція в західних країнах. Всі зрозуміли, що країна змінюється, і треба змінюватися самому, а не чекати наказу згори. Треба подавати приклад громадянам.
– Що чекає на ДАІвців після реформи?
– Якщо коротко, то ДАІ і партульно-постова служба ліквідуються. На базі ППС побудують нову патрульну службу, яка візьме на себе їхні функції.
– Події Революції гідності показали, що міліція була залежною від вказівок ОДА. З новою поліцією такого не повториться?
– Впевнений, що не повториться. Якщо новим поліцейським даватимуть незаконні вказівки, вони їх виконувати не будуть.
– Як сама громадськість мусить контролювати поліцію, щоб та стала краще?
– Через депутатів міських та районних рад. Якщо тому чи іншому керівнику районного або міського відділу міліції відповідна сесія ради голосує за недовіру – для мене це підстава його звільнити. Якщо обласна рада проголосує – я піду з посади.
– На ваших підлеглих чекає скорочення. Чи не буде з їхнього боку опору реформі?
– Опір буде. Скептичне ставлення до реформи у деяких працівників уже є.
– До речі, реформа передбачає демілітаризацію міліції. Чи готові ваші підлеглі одягнутися в цивільне?
– Певний відсоток із них – так. Особливо ті працівники, які мають вислугу років і право на пенсію – із задоволенням. Демілітаризація – це правильний крок, бо в міліції багато служб, які не пов’язані безпосередньо з боротьбою зі злочинністю, але носять погони, мають зірки, інколи досить великі.
– На вашу думку, чи є доцільним створення муніципальної (місцевої) міліції на Черкащині?
– Так, але єдина проблема – це фінансування. Якщо ради міських та районних центрів в змозі утримувати місцеву міліцію, то я обома руками “за”. Бо міліція зараз виконує невластиві їй функції, наприклад, боротьба зі стихійною торгівлею. Це мусить бути роботою місцевої, народної міліції. А власне міліція повинна займатися розслідуванням злочинів і охороною громадського порядку.
– Чи устигає правоохоронна система за реформою міліції?
– На мою думку, законодавча база трохи не встигає за реформами. Реформування усіх правоохоронних органів мусить відбуватися одночасно. І тоді буде результат. Ось по факту правосуддя не встигає за змінами в країні. Наприклад, суд поновлює на посаді двох наших працівників міліції, яких викрили у зберіганні наркотиків. Відкрито кримінальне провадження, іде розслідування, а суд постановив поновити їх на посаді та виплатити кошти за вимушений прогул за два місяці.
За словами першого заступника міністра внутрішніх справ Еки Згуладзе, реформа міліції триватиме 5 років.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram