«Придбайте дитсадочку ліжко», або як в Черкасах влаштувати дитину в ДНЗ

17 березня 2018, 10:02

У черкаських дитсадках на кожні 100 місць претендує по 122 дошкільнят, інформує Громадське: Черкаси.

Журналісти «Громадського» влаштовували дитину в дитсадок і з’ясували, чому в Черкасах з цим є проблеми.

1-ий крок. Запис у дитсадок

Чотири роки тому в Україні намагалися зробити систему реєстрації дошкільнят зручною, прозорою й некорумпованою. З вересня 2013-го почала діяти Електронна черга в заклади дошкільної освіти. Тобто, зараз самим батькам можна внести дані свідоцтва про народження дитини у форму реєстрації на сайті, обрати один ДНЗ й стати в чергу. Такий новий підхід передбачає можливість особисто слідкувати за тим, як скоро дитина піде в садок.

Але для багатьох мам і тат електронна черга не є гарантією успішного зарахування в державний садок. Батьки квапляться записатися завчасно «щойно випишуть з пологового», аби бути впевненими, що для малюка буде закріплене місце й вони зможуть вийти на роботу одразу після декрету.

«Я записала доньку в дитсадок, коли їй було 4 місяці. А коли підійшла наша черга і дитині виповнилося 2 роки, нам сказали: «Вас немає у списках». Звісно, після тривалих скарг і дискусій нас взяли. Та вже тоді стало зрозуміло, що в завідувачки свої закони, електронна система не діє», – розповідає мама двох дітей Євгенія Киченко.

2-ий крок. Черги

«Усім вистачає місць. Торік та на початку 2018-го запрацювали додаткові 7 груп у ДНЗ №1, №9, № 37, №38, №55, №60, №73. Незадіяні раніше приміщення чи спортивні зали переобладнують у навчальні групи. Може здатися, що є проблема з місцями, бо локально в якомусь районі групи переповнені та є черги, а в іншому районі до дитсадка ходить мало дітей. Тому ми радимо батькам спершу записати дитину туди, де є вільні місця. А потім її можна буде перевести у бажаний дитсадок поближче», – переконує завідувач сектора дошкільної освіти департаменту освіти та гуманітарної політики міської ради Любов Доценко.

Проте у відповіді на наш інформаційний запит у профільному департаменті повідомили, що сьогодні на кожні 100 місць по 122 дитини. Останні 7 років кількість дітей в дитсадках зростає, натомість кількість самих дитсадків не змінюється – їх 54, один з яких приватний.

Часто керівники дитсадків спекулюють на нестачі місць й беруть в групу ту дитину, батьки якої заплатять «благодійний внесок». Також буває, що мам і тат просять купити ліжка, столи, лавки, фарбу, папір…

«Коли дійшла наша черга в дитсадок, нам зателефонували, ми прийшли. Завідувач сказала, що нам доведеться зачекати ще півроку, бо не вистачає ліжок в групі. «Або якщо хочете – придбайте для садочка ліжко», – сказала директорка», – розповідає мама Ірина Коваль.

Батьки мають право стати в чергу лише в один ДНЗ, і для когось це може стати викликом. Наприклад, у разі переїзду в інший район чи місто вам потрібно буде знову реєструватися, і знову чекати.

Для родини Середенків цьогоріч теж було складно потрапити в дитсадок. Віталій Середенко має інвалідність, пересувається на візку і нині сам доглядає за дворічною дитиною. Дружина змушена була вийти з декретної відпустки раніше. Всі спроби влаштувати малечу в ДНЗ провалилися через брак місць.

«Ми записалися в садок №70, але й досі 26-ті в черзі. Дитині вже два роки, і я сподівалася на допомогу держави, поки буду на роботі. Обійшла всі дитсадки у Південно-Західному районі, й всюди кажуть «немає місць», – пояснює Альона Середенко.

Нині своєї черги чекають майже чотири тисячі дітей, віком від одного до шести років:

– на 2017 рік – 672 дитини;

– на 2018 рік – 2298 дітей;

– на 2019 рік – 962 дитини.

У міському департаменті освіти кажуть, що не можуть приймати дітей віком від одного до двох років, бо бракує молочних сумішей, підгузків та іноді горщиків. Наприклад, у 2017 загалом до груп не зарахували 672 дошкільнят – вони досі чекають, коли підуть в свою групу. Це кількість дітей для приблизно двох-трьох дитсадків, яких бракує Черкасам.

3-ій крок. Покинуті дитсадки

За часів незалежності в Черкасах не побудували жодного дитсадка. Раніше тут працював 91 садок, зараз залишилося 53 державних. Будівлі колишніх дитсадків передали в комунальну власність департаменту економіки та розвитку міста. У департаменту освіти залишилося на балансі три садочки: №79, №3, №16. Вони наразі не функціонують.

Міський голова Анатолій Бондаренко неодноразово визнавав, що проблема з чергами в дитсадках існує.

«Наразі проектуємо садок по вулиці Сержанта Жужоми. Там якраз є велика потреба у ньому, бо відкрився новий житловий комплекс. Також вивчаємо питання щодо реконструкції приміщення колишнього дитячого садка, де наразі перебуває Пенсійний фонд. Найкращий садок той, що біля дому, бо возити дітей не у кожного є змога» , – зазначав очільник міста.

Однак влада не поспішає виділяти кошти на реконструкцію старих ДНЗ і побудову нових. У Програмі розвитку дошкільної освіти міста Черкас 2014-2017 року в планах була реконструкція дитсадка №40 на вулиці Припортова, 10.

«Цей дитсадок закрили у 1996 році. Нині в ньому перебувають початкові класи школи №33 та Пенсійний фонд. На сьогодні стоїть питання про відновлення його роботи, але коштів на його реконструкцію нам так і не виділили. Щонайменше необхідно два з половиною мільйони гривень», – пояснював колишній начальник управління освіти департаменту освіти та гуманітарної політики Євгеній Степко.

Тим часом освітяни кажуть, що наступні два роки будівництво нових ДНЗ у Черкасах не планують.

Ще крок. Нові дитсадки. Ми знову опинилися останніми у черзі

Побудову нового сучасного дитсадка на Митниці вже розпланували міські архітектори. Новий садок з басейном хочуть звести за адресою Героїв Дніпра, 87. Заклад буде розрахований на 260 дітей, 14 груп. Загальна площа – 1750 квадратних метри. За попередніми розрахунками такий дитсадок обійдеться у 35-40 мільйонів.

«Якщо міська влада виділить кошти з бюджету, то побудувати новий садок можна за один рік», – запевняє начальник правління будівництва департаменту архітектури та містобудування міськради Лариса Слісаренко.

Поки міська влада зволікає із фінансуванням дошкілля, батьки змушені подовжувати собі декретну відпустку.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору