Проявляти поступливість та культурну толерантність до слідів агресора – мазохізм, – Віктор Борисов

23 червня 2022, 19:45

Щодо заборони московської церкви в Черкасах:

...кілька годин тому більшість депутатів Черкаської міськради підтримали петицію про заборону діяльності УПЦ московскього патріархату на території Черкас. "За" - 30 депутатів, "не голосували" - двоє, решта - відсутні.

У свою чергу, директор департаменту юридичного забезпечення Юрій Гончар заявив депутатам, що місцеве самоврядування не має повноважень втручатися в церковне життя. Буквально одразу після цього депкорпус висловив Гончару недовіру, депутати хочуть розслідування по діяльності Гончара й залучення до нього СБУ...

...з самого початку вторгнення кілька разів звертав увагу на розмитість критеріїв "спеціальної військової операції" російського війська в Україні. "Денацифікація" - то не про що взагалі, цього терміна не розумії жоден вояк окупаційної армії, що дає можливість збиткуватись над кожним українцем, вбивати - будь-кого. З часом росіяни вже геть перестали соромитися, що їхня мета - "повернути своє", знищити Україну, як державу, та в буквальному сенсі стерти українську ідентичність зі свідомості українців.

За цих умов проявляти поступливість та культурну толерантність до історичних та інституційних слідів агресора на нашій території - мазохізм.

Однак якщо в питанні зміни топонімів на території Черкас міська рада має відповідні повноваження (і то - після проходження досить тривалої процедури), то втручатися в церковне життя міська рада Черкас не може.

Коли юридично виконати рішення депутатів неможливо, адже законних шляхів для його впровадження немає, може заговорити вулиця. Атмомфера у воюючій країні - наелектризована. Тому спровокувати у такий спосіб зіткнення на церковному грунті - дуже легко. А як в різних областях України проходили захоплення культових споруд, скільки рук-ніг при цьому було переламано и скільки людей постраждало - годі й згадувати. Ми хочемо подібне в Черкасах?

Релігійне життя багатьох конфесій - процес надзвичайно консервативний. Зміни тут впроваджуються не тоді, коли їх вимагає активна більшість у 5-10 %. Зокрема, у середовищі вірян московського патріархату в Україні ідея повного розриву з церквою гундяєва має запанувати в головах 80-90 %. І тоді ця позиція стане позицією Онуфрія. І вірян московскьої церкви до цього слід активно підштовхувати на всіх рівнях. Резон один: Україна не погодиться , щоб на її території існувала інституція, що зберігає єдність з країною, яка відкрито відмовляє Україні в праві на існування.

Тому міськрада Черкас має уточнити своє рішення, підкреслити, що воно носить рекомендаційний характер.

І при цьому - продовжувати жорстко тиснути на всіх рівнях на московську церкву, вимагаючи не половинчастого розриву з гундяєвим, а повного. Але тиснути - морально. По закону.

Віктор Борисов, черкаський журналіст, допис на власній сторінці у Facebook

Вгору