“Пробудження життєвої енергії української нації”: в черкаському університеті провели конференцію до 20-річчя Помаранчевої Революції

21 листопада 2024, 08:44

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю на відзначення 20-ї річниці Помаранчевого Майдану.

Участь у конференції взяли науковці Черкащини, учасники Помаранчевої революції, Євромайдану, Революції Гідності, АТО, військові ЗСУ, територіальної оборони, волонтери, студенти і викладачі університету, представники влади, члени Наглядової ради ЧНУ на чолі з її головою – Президентом України 2005–2010 років Віктором Ющенком.

Захід приурочили до Дня Гідності та Свободи, який відзначають 21 листопада.

- Уже третій рік поспіль Україна відзначає цей день в умовах повномасштабного вторгнення російського агресора. Але у 2024 році ця дата має особливе значення, оскільки епохальна подія, яка започаткувала незворотний процес потужного національного підйому українців, пробудження життєвої енергії української нації – Помаранчева революція – розпочалася рівно двадцять років тому. Саме на Помаранчевому Майдані українці відчули себе повноцінними громадянами своєї держави, спроможними радикально змінити плин історії. Від Помаранчевого Майдану почався процес остаточного подолання совкової спадщини, відмежування від імперських зазіхань зажерливого сусіда, власне процес очищення й ствердження, який знайшов достойне продовження під час Революції Гідності та героїчного спротиву російській агресії. Особливо визначальну роль у подіях як Помаранчевої, так і Революції Гідності відіграли молоде покоління українців. У тому числі студенти та викладачі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, - зазначив ректор ЧНУ імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко.

На початку конференції присутні вшанували пам’ять усіх загиблих на російсько-українській війні хвилиною мовчання.

- Колектив університету гідно вшановує пам'ять тих, хто віддав за Україну, її свободу й незалежність, за сьогодення й майбутнє нашого народу, найдорожче – життя. Ми пам’ятаємо 107 воїнів світла, які загинули на майдані під час Революції гідності, ми вшановуємо двох наших студентів, які загинули в зоні АТО в 2014 році, ми пам’ятаємо 40 наших студентів і випускників, які загинули на російсько-українській війні з початку повномасштабного вторгнення, - додав ректор університету.

Третій Президент України Віктор Ющенко, лідер Помаранчевої революції 2004 року, закликав українців не бути байдужими до національної пам'яті та історії.

- Я вважаю, що за ці роки найбільше, чого нам вдалося досягти - це стати нацією. Ми стали цільні, ми майже одним голосом говоримо. А це вже запорука того, що нас ніхто не переможе, що суверенітет, незалежність, воля та демократія вже нами завойовані. Я думаю, що цей шлях становлення як національного, пан'європейського, єдиного безпекового простору - це той порядок денний, який приймався в 2004 році. І це поділяється суспільством, ми в цьому одноголосні. Тому для мене це головне почуття, що нам вдалося 45 мільйонів громадян зібрати і прийти до одноголосся у визначенні наших цілей та подальшого шляху. Тому зараз можна впевнено сказати, що ми повноцінна нація, з нас хочуть брати приклад, - зауважив Віктор Ющенко.

Перший заступник голови Черкаської обласної ради, журналіст, бранець Кремля Роман Сущенко сказав, що сьогодні український народ чітко усвідомлює, що Помаранчева та Революція Гідності є ключовими моментами державотворення та виразником національної ідеї свободи.

- Обидві революції - не окремі події. Це два етапи єдиного шляху, яким йде Україна. Ці події стали випробуванням для нашого народу та держави. Вони виявили нашу силу, розкрили наші слабкості та довели, що боротьба за свободу - це не одноразовий акт, а постійний процес, - додав Сущенко.

На конференції своїми спогадами поділилися учасники революційних подій. Серед них - військовий ЗСУ, громадський діяч, волонтер та випускник Черкаського національного університету Роман Орищенко.

- Саме з Помаранчевої Революції розпочався шлях відбудови нашого суспільства до вільної країни. Ми зробили перші кроки для того, щоб Україна стала європейською державою. Ми відкинули “російську руку” та їхні спроби впливати на нашу країну. Це дуже не сподобалося в Москві, тому нам довелося відстоювати наш вибір спочатку в АТО, а потім - під час повномасштабного вторгнення. Ті, хто були на Майдані, одними з перших пішли захищати країну і в АТО, і після 24 лютого 2022 року, - розповів Роман Орищенко.

На конференції митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан вручив професору, голові Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України, «помаранчевому ректору» Черкаського національного університету Володимиру Поліщуку церковну нагороду.

Проникливими були виступи учасників зібрання біля відкритого мікрофона. Про правонаступність борців за волю України говорив науковець з Івано-Франківщини, нащадок воїна УПА, член ГО “Міжнародне об’єднання “Україське козацтво”” Михайло Ославський.

А Вікторія Пилипенко, доцентка кафедри історії і філософії Національної академії внутрішніх справ, подякувала Віктору Ющенку за відстоювання української національної ідеї. Вікторія родом з Луганщини, пам’ятає буремні події обох революцій та вибиралася з російської окупації, тому їй ця тема особливо близька й болюча.

Також в університеті розгорнули книжкову та фотовиставку, присвячені подіям Помаранчевої та Революції Гідності.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору