Про початок війни, сучасних партизан та російську агресію: у Черкасах презентували проект “Бранці Кремля”

25 квітня 2019, 18:43

Радник Міністра інформаційної політики, Герой України, Володимир Жемчугов завітав до Черкас, щоб презентувати проект "Бранці Кремля" та однойменного фільму. Він розповів студентам Черкаського національного університету, як насправді починалася війна на Донбасі, свідком початку якої він став у місті Красний Луч.

- Усе моє свідоме життя я не відчував утисків російської мови. Ніколи не було конфліктів. Згодом стало зрозуміло, що в містах нав'язували російську мову, а національні вважалися "сільськими". Пам'ятаю, як зазвичай приїхали у 2014 році додому на Великдень у місто Красний Луч. Я прийшов подивитися на те стратегічне перехрестя, щоб зрозуміти, кого там принижують, хто кричить про утиски російськомовного населення. Кого я там побачив? Некваліфіковану робочу силу. Тоді Крим уже захопили і розумів, що тут теж буде війна. Я зібрав людей, щоб організувати протест. Але згодом наших однодумців почали знаходити мертвими по лісах та посадках. Тоді стало зрозуміло, що відбувається, і ми почали збиратися, щоб виїхати. У травні за допомогою контрабандистів Росія переправила до міста техніку та бойовиків. За здачу міста начальникам міліції платили 50-100 тисяч доларів. Місцевим алкоголікам видали автомати, й вони почали грабувати банкомати тощо. Хоч і виховувався в Україні, але вважаю себе етнічним росіянином, адже батько родом звідти, а мама з Білорусі. Я взяв до рук зброю і виступив проти російських найманців, коли побачив страх в очах матері й сестер, - розповів про ті події радник міністра.

Також він додав, що тоді дуже "добре" працювали нотаріуси. Щоночі місцеві просто сиділи й чекали, за ким прийдуть. Найманці вдиралися до будинків, людей катували, і вже на ранок везли в нотаріуси, де місцеві оформлювали дарчі довіреності й віддавали свою нерухомість і техніку. А потім, щоб ці довіреності не можна було спростувати, то людей просто вивозили до старого колгоспу, де були силосні ями, розстрілювали їх і просто закопували.

- Коли почався цей бандитизм, то люди були шоковані, не розуміли, як у 21 столітті по місту може їздити військова техніка, ходити російські солдати. Ми чули, як люди зранку збиралися біля магазинів і розповідали, як до когось уночі приходили, били, стріляли, катували. Я пішов захищати своїх рідних, - розповідає Жемчугов і додає. -  Щоночі через кордон проїжджали КамАЗи із Росії зі зброєю та боєприпасами, чим лякали місцевих жителів. На ранок вони приїжджали на шахту, збирали працівників і проводили пропаганду про те, що ніби то їхня розвідслужба з'ясувала, що з Києва вже виїхали бандерівці, за кілька днів приїдуть до цього міста і повідрізають усім голови. Вони питали у місцевих, чи ті сидітимуть і дивитимуться, як це відбуватиметься, чи візьмуть цю зброю з КамАЗів і підуть захищатися. А хто не хоче брати зброю, то хай одягає жіночу спідницю і сидить вдома. Отака була пропаганда.

За його словами, в одну ніч російські солдати познімали розпізнавальні знаки, на військовій техніці - державні знаки та позамальовували всі розпізнавальні. Уночі вони вийшли зі своїх військових частин і далі все відбувалося за звичайним сценарієм. Найманці блокували українські адміністрації та військові частини й швидко захопили владу.

- До цього у нас не було не те що військових частин Росії, а й українських теж. Луганський військовий округ розформували в 1997 році, військові училища закрили, приміщення продали, а лишилися "погран застави" та кілька маленьких внутрішніх військових частин. Тому вони масово роздали зброю кримінальним авторитетам та захопили владу. Потім у кожному місті й селі почали створювати козацькі формування. Ми ж купували за мій кошт зброю по кілька сотень доларів за одиницю і створювали у різних містах свої об'єднання. Багато-хто не розумів, що відбувається, але ми чітко знали, кого з якого регіону РФ привезли. Оскільки я проходив військову службу ще в радянські часи, то служив із різними людьми й до сьогодні пам'ятаю всі діалекти, тому можу розрізнити, кого і звідки привезли. Все це почалося у квітні 2014 року, от уявіть спочатку якийсь Коля просив у вас гривню на пиво біля магазину, а тепер він їздить на "Джипі" з автоматом із повними кишенями грошей і розповідає кому, як жити, - зазначає Володимир Жемчугов.

За його словами, в перші роки війни українська армія терпіла такі втрати через те, що її обстрілювала російська армія із-за кордону, а також та ж армія, але перевдягнена в місцевих жителів. Радник міністра розповідає, що через те, що в Україні цю війну називали антитерористичною операцією тим, хто добровільно об'єднався і воював проти найманців, не могли навіть видати зброю, адже це було б протизаконно.

Володимир Жемчугов розповів, що партизанська війна почалася із розвідки. Вони купували пиво й цигарки і йшли до бойовиків, ніби з подарунками, а насправді розвідували їхні позиції, кількісний склад тощо. Потім йшли вночі вистрілювали кілька обойм. Пізніше збирали залишену вибухівку й нападали на російських найманців.

- Я долучився до проекту "Бранці Кремля" минулого року, адже у фільмі розповідається про українців, в основному кримських татар, які не погодилися з анексією. Зараз молодь недовірлива і цим користується російська пропаганда. У 2013 ви ще були дітьми і не задумувалися над тим, що відбувається, для цього є наша робота, щоб пояснити, - каже Жемчугов.

За словами кураторки проекту Олени Жемчугової, Черкаси - це вже 11-те місто, де відбувається презентація проекту "Бранці Кремля" та однойменного фільму. Кінокартину створили на замовлення міністерства інформаційної політики. Над ним працював перший іномовний канал в Україні "UA.TV".

- Це фільм про Крим, про те, чому українці потрапляють за грати, що відбувається з тими, хто вважає Крим українським, як живуть за гратами, що переживають більше 100 сімей, які живуть без батьків, адже останні стали політв'язнями. Через історії цих людей ми намагалися показати систему того, як Росія формує банк бранців, щоб замінювати їх на своїх терористів, - каже Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.

Цей фільм, як і десятки інших, створили в межах національно-патріотичного виховання молоді.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору