Про мафи або немає нічого більш постійного, ніж тимчасове

03 серпня 2020, 17:01

Торгівельні кіоски, або МАФи – традиційно очолюють рейтинг проблем для містян. І не тільки в Черкасах – це спільна проблема всіх населених пунктів. МАФи перетворюють вулиці міста в непрохідні лабіринти, які нагадують галасливий азіатський ринок. І здавалося б – чому містяни незадоволені, якщо на кожному кроці їм пропонують якість товари та послуги?

А перша проблема з МАФами – їх тимчасовість, яка є постійною. Всі кіоски по документам є тимчасовими малими архітектурними формами, втім деякі винахідливі власники отримуючи дозвіл на розміщення кіоску, будуть капітальні споруди і оформлюють на них право власності. І потім прибрати такий кіоск майже неможливо. Згадайте, наприклад, вулицю Гоголя біля входу на ринок – де власники МАФів залили капітальний фундамент під свої кіоски, перетворивши цілий квартал центральної вулиці на фавели.

По друге, МАФи зазвичай розташовують без загального плану, не враховують інтереси громади, а тикають туди, де захотів та зміг домовитися власник. Часто нагромадження торгівельних кіосків перешкоджає руху містян або ж їх розміщують на газонах та у дворах багатоповерхівок.

Трете – порушення санітарних та будівельних нормативів. Згадайте свій улюблений кіоск з шаурмою та подумайте, а куди ходить в туалет продавець, як і де він миє руки? Звісно це в першу чергу стосується кіосків з фаст-фудом та продуктами харчування. Але й робітники МАФів з товарами пром-групи працюють не в кращих умовах.

До цього можна додати й частий збут контрафакної продукції та відсутність легального працевлаштування робітників.
І що ж з цим робити? Цю проблему можна вирішити тільки системно, знос одного кіоску не допоможе. Основне – місто має чітко тримати курс на відмову від МАФів як таких. Але просто знести всі кіоски – рішення теж не вірне.

Місто має розробити карту розміщення МАФів, виділити для них зони, де кіоски не будуть заважати містянам. В історичній частині та центрі міста їх не може бути взагалі. Виключенням можуть бути переносні прилавки, які можуть торгувати кавою, квітами, сувенірами ітд. Але вони мають бути виконані в єдиному естетичному стилі і прибиратися на ніч.

Всі тимчасові споруди, які розміщені незаконно, мають бути прибрані. А ті які, які мають всі необхідні дозволи – повинні мати змогу допрацювати до кінця терміну, вказаному в договорі, але без можливості пролонгації.

В спальних районах міста, особливо в тих, де невелика кількість магазинів і там де, це доцільно, мають бути виділені зони для розміщення МАФІВ. Вартість оренди землі має залежати від віддаленості від центру міста – це буде стимулювати власників розміщувати кіоски не тільки в місцях скупчення людей.

Також всі МАФи мають будуватися з урахуванням навколишнього середовища та доповнювати його. Також важливо, щоб при зведенні МАФів чітко виконувались санітарно-гігієнічні норми та умови праці.
Це шлях не швидкий, але він враховує інтереси містян, створює чіткі та зрозумілі правила для підприємців, робить місто затишним та зручним.

Радниця з розвитку і доступності міського простору Черкаського осередку "Демократична сокира" Ольга Краснова

Вгору