Працівники черкаського музею можуть розібрати піч черкащан заради кахлів

06 січня 2022, 11:09

Лицарі, міфологічні персонажі чи натюрморти — таким вишуканим декором прикрашали свої будинки та печі заможні черкасці сторіччя тому. Нині будинків із такою оздобою майже не лишилося. Частину знищили під час ремонтів, решта – музейні експонати, розповіла "Суспільному" співробітниця краєзнавчого музею Тамара Кургіна-Коваленко.

Піч із черкаського будинку по вулиці Хрещатик нині зберігається в Черкаському краєзнавчому музеї. Саме його працівники врятували цей виріб: у 2018-му всі частини зібрали докупи.

Зображений жіночий образ на старовинному кахлі, що прикрашав піч в одній із черкаських осель, схожий на музу, або жінку з полотен епохи Ренесансу. Це не лише ліпнина, зауважив краєзнавець Сергій Ганницький, а пічний медальйон кінця 19 століття. Нині будівель, де ще є такі кахлі, одиниці.

- Така традиція не характерна для інших міст. Мені здається, що це виключно черкаське ноу-хау – прикрашати будинки медальйонами з печі, які були всередині. Найімовірніше це була спроба врятувати пічну оздобу. Взагалі, кахляні печі не живуть довго: це 80, 100 років. У колишні часи змінювалася мода, просто монтували нову піч. Коли стали перебудовувати на парове опалення дуже багато печей знищили, - зауважила старша наукова співробітниця музею Тамара Кургіна-Коваленко.

Нині будівель, де ще є такі кахлі - одиниці. У планах музейних працівників створити каталог черкаських печей, бо вони, як і сторічні черкаські будиночки, щороку зникають.

- Якщо вам хочеться зробити ремонт, вам заважає кахляна піч – не треба запрошувати просто ремонтників та будівельників. Запросіть співробітників музею. Вони з радістю розберуть цю піч і вона стане окрасою колекції музею, — зауважила пані Тамара.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору