Екскурсія вакцинами: скільки місяців вони “рятуватимуть” черкащан, яку обрати й чи живе в ампулі “живий” COVID

18 серпня 2021, 19:20

Сьогодні у Черкасах відкрито 10 пунктів, де охочих містян вакцинують від COVID-19. Ще 20 "розкидані" меншими містами та селами регіону. Як повідомляють у МОЗ, майже в кожному з них наявні різні види вакцин — зокрема "Пфайзер", "Модерна", "КоронаВак" і "АстраЗенека".

Проте черкащан і досі непокоїть, що деякі з наявних вакцин нібито небезпечні для здоров'я. Тому журналісти "Про все" створили гід вакцинами від коронавірусу і дізналися, на що черкащанам варто звернути увагу, перш ніж обрати "свою" вакцину.

Сімейна лікарка "Лікар здоров'я" Анжеліка Тищенко пояснює: вакцини не гарантують того, що люди після вакцинації ніколи не захворіють на COVID-19. Проте перебіг хвороби у випадку зараження проходитиме набагато легше й черкащани зможуть уникнути тяжких наслідків.

— Вакцинування - це так зване навчання організму, як потрібно реагувати на цей вірус, у нашому випадку - на COVID-19. Захворіти на нього можуть, бо жодна вакцина не дає гарантії, що вірус "обмине". Проте вірогідність загострення, потрапляння в реанімацію і підключення до апарату інтенсивної терапії зменшується в рази, - каже лікарка.

За словами Анжели Тищенко, на практиці всі її пацієнти переносили вакцинування добре - незалежно від того, чим їх "кололи". Тож виділити одну вакцину для певної категорії стовідсотково не можна.

— Вакцини на основі нуклеїнових кислот ("Пфайзер" та "Модерна") складаються з частини РНК вірусу — тобто лише частини його ланцюжка. А у векторних вакцинах ("КоронаВак" і "АстраЗенека") використовується вбитий або ослаблений вірус. Його можуть "вбити" високою температурою або хімічними сполуками. Береться якийсь схожий за будовою вірус, в який "вбудовують" патоген, — пояснює лікарка.

За частотою виникнення реакцій на вакцину найменш "яскраво" організм реагує на "КоронаВак". Але ефективність однакова і в нього, і в "Пфайзері" та "Модерні".

Загальна тривалість "життя" антитіл в організмі вакцинованого — до пів року. Наприклад, виробники "Пфайзеру" та "Модерни" обіцяють 3-6 місяців стійкого імунітету до COVID-19. Надалі антитіла "спадають". Виробники "Коронаваку" зазначають про ідентичний термін дії антитіл.

— Зараз тривають дослідження, скільки в організмі діють антитіла і чи потрібно давати "бустерну" дозу. Це додаткова вакцина, необхідна для підтримання нормальної імунної відповіді організму. Скоріш за все, "бустерна" доза вводитиметься через 3-6 місяців після другого вакцинування, - каже медик.

Гід вакцинами

Державний експертний центр МОЗ України представив інструкцію до вакцин, які на сьогодні популярні в Україні й, зокрема, у Черкаській області. Згідно з його даними, серйозної різниці між чотирма вакцинами "Модерна", "Пфайзер", "АстраЗенека" та "КоронаВак" немає. Однак розбіжності, на які варто звернути увагу, присутні.

Вакцина "Pfizer"

Це може врятувати життя: які вакцини потрібні дорослим — The Village Україна

В основу вакцини покладена молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок. Наш організм розуміє, що це чужий білок, і виробляє на нього імунну відповідь.

За даними виробника, вакцина Pfizer-BioNTech (інша назва – BNT162b2) уже показала ефективність у 95% випадків під час поточного масштабного клінічного випробування.

Поширені реакції на введену вакцину:

  • головний біль;
  • болі в суглобах;
  • болі в м'язах;
  • біль у місці ін'єкції;
  • утома;
  • озноб;
  • гарячка;
  • набряк у місці ін'єкції.

Немає опису світлини.

Побічні ефекти частіше виникають після другої дози вакцини.

Сімейний лікар Анжела Тищенко додає, що ця вакцина може викликати ще одну поствакцинальну реакцію, яка проявляється на 6-8 день.

— Це так звана "ковідна рука". Місцево можна спостерігати покрасніння та невеликий набряк на місці ін'єкції. Хвилюватися немає причин, це звичайна імунна відповідь на вакцину. У той момент там "виробляться" антитіла до ковіду. Пляма може сягати 12-15 сантиметрів у діаметрі й може боліти, - пояснює Анжеліка Тищенко.

Вакцина "Модерна"

Показатели вакцинации детей в Украине - новости Украины — Украина — tsn.ua

Ця вакцина схожа на попередню. Вона також є РНК-вакциною і призначена для людей віком від 18 років. Препарат вводить внутрішньом’язово двічі з інтервалом в один місяць.

За даними виробника, вакцина Moderna (інша назва – mRNA-1273) уже показала ефективність у 94,1% випадків під час клінічного випробування. Як повідомляє Міністерство освіти здоров'я України, вакцина ефективна принаймні в 50% випадків.

Вакцина протипоказана тим, у кого була сильна алергічна реакція на першу дозу, або є така реакція на будь-який із компонентів вакцини (окрім молекули м-РНК, до її складу входять ліпіди, поліетиленгліколь, ацетат натрію та інші допоміжні речовини). Вагітні мають проконсультуватися зі своїм лікарем перед вакцинування цим препаратом.



Поширені реакції:

  • Біль, набряк або почервоніння в місці ін'єкції;
  • утома;
  • головний біль;
  • болі в м'язах або суглобах;
  • озноб;
  • нудота або блювання;
  • збільшення лімфатичних вузлів під пахвами;
  • гарячка.

Протягом години після ін’єкції може виникнути алергічна реакція, яка проявляється як ускладнене дихання, сильне серцебиття та набряк обличчя й горла. У такому разі необхідно звернутися по невідкладну медичну допомогу.

Вакцина "КоронаВак"

Прививки от гриппа: плюсы и минусы вакцинации

Це інактивована вакцина, тобто її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію.

Ін’єкцію вакцини вводять внутрішньом’язово в частину надпліччя у ділянці дельтоподібного м’яза. Для отримання базового імунітету необхідні дві дози. Другу дозу бажано ввести через 14-28 днів після введення першої дози.

За результатами проведених клінічних досліджень, які проводилися: у Бразилії, ефективність вакцини становила 51,94%. Водночас у Туреччині результативність визначали за показником відносного ризику. Відповідно до такого розрахунку ефективність вакцини становила 91,25%.

Поширені реакції:

  • Біль або чутливість у місці ін’єкції;
  • головний біль;
  • утома;
  • біль у м’язах.

Вакцина "AstraZeneca"

Facebook будет продвигать вакцинацию | Mori Agency | Яндекс Дзен

На відміну від РНК-вакцин "Pfizer" та "Moderna", це так звана векторна вакцина. "Вектор" — вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет. 

У вакцині від AstraZeneca як вектор використовується вірус мавпячого аденовірусу, який жодної загрози для людського організму не становить. Він доставляє в клітини ген, де закодований білок так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм людини виробляє імунну відповідь. 

Курс вакцинації "АстраЗенека" проти COVID-19 передбачає введення двох доз, внутрішньом’язово, бажано в ділянку дельтоподібного м’яза. Другу дозу слід вводити через 4–12 тижнів після введення першої дози.

За даними виробника, вакцина "Astrazeneca-Oxford" (інша назва – AZD1222) уже показала ефективність у 63% випадків.

Поширені реакції:

  • Біль або чутливість у місці ін'єкції;
  • головний біль;
  • утома;
  • болі в м'язах або суглобах;
  • гарячка;
  • озноб;
  • нудота.

Потрібно негайно звернутися до лікаря, якщо у вас з’явилися симптоми алергічної реакції: кропив’янка, почуття слабкості або запаморочення, відчуття серцебиття, набряк обличчя, губ, язика або горла, утруднене дихання. Тромбоутворення спостерігалося у дуже рідкісних випадках після застосування вакцини "Ковішилд". Більшість випадків зафіксовано протягом перших 14 днів після щеплення.

Останні рекомендації лікарів стосовно вакцинування

Живёшь себе обычной жизнью... | Пикабу

Днями на сторінці Міністерства охорони здоров'я з'явилася інформація про те, що людям варто "вкластися" і щонайшвидше вакцинуватися, якщо перша доза була зроблена "КоронаВаком".

— Міністерство охорони здоров’я рекомендує скоротити інтервал між першою та другою дозою вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech до мінімального терміну, зазначеного в офіційній інструкції, – 14 днів, — йдеться у повідомленні.

Також у МОЗ запевняють, що вакцинація може уникнути й тяжких наслідків після інфікування штамом "Дельта" (який заразніший за інші штами коронавірусу й сприяє важчому перебігу хвороби).

Також сімейний медик клініки "Лікар Здоров'я" Анжеліка Тищенко зауважує, що вакцинуватися будь-якою з наявних у Черкасах вакцин можуть вагітні та жінки, які годують дитину грудним молоком.

— Єдині протипоказання до вакцинації - це нежить, слабкість, підвищена температура тіла та респіраторне захворювання. Сезонна алергія ж не є протипоказанням. Якщо чхання, нежить чи "першіння" в горлі викликане алергією, то можна колоти вакцину. І прийом ліків, які людина приймала до вакцинації, продовжується. Іншими словами - життя "після вакцинації" не відрізняється від життя "до" неї, - пояснює медик.

Анжеліка Тищенко зауважує: навіть якщо ви перехворіли на коронавірус, якщо є можливість - варто вакцинуватися. Це збільшить рівень антитіл у крові й, відповідно, вакцинована людина, яка вже хворіла на COVID, буде ще більш захищена від агресивних наслідків хвороби.

Підготувала Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору