Чимало мешканців багатоквартирних будинків у Черкасах щодня мерзнуть у своїх оселях. Температура ніяк не може піднятися до комфортної. Люди вимушено вмикають обігрівачі та кондиціонери. Тому до платіжок за опалення додаються ще й кругленькі цифри за електрику.
Черкащанка Ксенія та її діти також потерпають від низької температури у квартирі.
- Батареї ледь теплі, - обурюється жінка. – Був період, коли два дні вони були нормальної температури. Батьки живуть в іншому під’їзді цього ж будинку. В них батареї теплі. І там, де мешкає голова ОСББ, теж все добре. Ось прийшла квитанція за опалення на 1300 гривень. Ще 800 заплатила за електроенергію. В мене троє дітей. Заради них ми й умикаємо кондиціонер. Тому у квартирі в нас більш-менш тепло. Хоча у футболках все одно ніхто не ходить. Та на вікнах щоранку збирається конденсат і утворюються калюжі. Стіни починають цвісти. І так не лише у мене, а і в багатьох інших.
Мешканці будинку порахували, що холодних квартир більше, ніж теплих. Ксенія зверталась до голови ОСББ. Чоловік запропонував виміряти температуру повітря в оселі від опалення. Але для цього жінка має вимкнути додатковий обігрів й залишити родину в холоді.
Черкаський журналіст Юрій Стригун каже, що вже призвичаївся до холоду вдома.
- У квартирі труби періодично ледь теплі. Але терпіти можна, - каже Стригун. - А що робити тим, у кого малі діти? Найхолодніше якраз у теплі дні зими. Коли морози посилюються, то батареї тепліють. Я телефонував якось у Черкаську ТЕЦ, то сказали, що палива вистачить до кінця січня. Все літо «проспівали», а зараз вони економлять. Говорив людям, давайте ОСББ писатиме звернення, підемо до міськради. Але віз і нині там.
Голова "ОСББ Героїв Дніпра, 81" Олександр Докучаєв помітив, що з року в рік в квартирах стає все некомфортніше. Новий опалювальний сезон він вважає найхолоднішим для черкащан.
- Цього року параметри набагато гірші, ніж були в позаминулому, - говорить Докучаєв. – З кожним роком ставало все гірше, а зараз взагалі дуже погано. Люди скаржаться, звичайно. По нормах опалення має бути 18 градусів і вище. В більшості ця температура є у квартирах. Та коли температура на вулиці опускалась до -15, в оселях нормативи не тримались. Для людини комфортна температура хоча б градусів 20-22. Мешканці телефонують на ТЕЦ і скаржаться. Там їм відповідають, що 18 градусів – це нормально.
Раніше температура у квартирах коригувалась в залежності від температури на вулиці. Зараз температурних графіків ТЕЦ не дає, пояснює Докучаєв.
- Нещодавно представники міськвиконкому збирали онлайн-нараду, - розповідає голова ОСББ. – Там були представники ТЕЦ і теплокомуненерго. Та вже за хвилин 10 представник від ТЕЦ пішов у своїх справах і більше не повернувся. Маю два варіанти, чому не дотримуються температурних графіків: або є проблеми з обладнанням на самій ТЕЦ, або є проблеми з вугіллям, чи газом. Я схиляюсь до другого варіанту. Але ж офіційно ніхто цієї інформації не дасть.
Про бачення проблеми журналісти спробували поспілкуватися із керівництвом «Черкаситеплокомуненерго». Проте очільник підприємства Павло Карась на телефонні дзвінки так і не відповів.
У міській раді стали на захист ТЕЦ та стверджують, що з їхнього боку жодних проблем немає й не очікується.
- Приводів для паніки поки немає, - переконує начальник управління житлово-комунального господарства ЧМР Андрій Наумчук. – ТЕЦ нині підтримує параметри опалення такі, які мають бути. Немає приводів вважати, що щось не так, чи хтось економить. Ті, хто роздмухує паніку, можливо, робить це навмисно. Межа відповідальності ТЕЦ до центрального теплового пункту. Звідти до будинків тепло постачає теплокомуненерго. За все, що робиться в середині будинків, відповідає ОСББ або «Нова якість». Загальної спільної проблеми, пов’язаної з ТЕЦ, у Черкасах немає. Часто буває, що в будинках не була належним чином підготовлена внутрішньобудинкова система.
У пресслужбі Черкаської ТЕЦ пояснюють, що користувачам потрібно в першу чергу звертатись до балансоутримувача будинку, якщо є проблеми з обігрівом. В міжопалювальний період той має зробити цілий комплекс заходів.
"Невиконання або неналежне виконання вказаних заходів призводить до порушення гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкових мереж. Що в свою чергу, може спричинити відхилення параметрів послуг в окремих квартирах будинку: підвищення температурних параметрів в одних квартирах, заниження в інших. Зазначені порушення повинні бути усунені саме балансоутримувачем. Також, температурний режим у квартирах залежить від налагодження внутрішньобудинкових систем теплопостачання. Відповідно до вимог нормативної документації щодо кількісних і якісних показників послуг з теплопостачання, температура повітря в житлових приміщеннях (за умови їх утеплення) повинна відповідати діючим нормам і правилам, а саме 18°С. У наріжних кімнатах 20°С", - розповідають на підприємстві.
Тепловики стверджують, що за своїми мережами старанно доглядають. Тепловтрати враховуються при передачі теплоносія.
27 січня депутат Черкаської міської ради Сергій Кудактін із посиланням на власні джерела повідомив, що ТЕЦ нібито заборгувала "Нафтогазу" понад 150 мільйонів гривень. Ці кошти підприємство має сплатити впродовж доби. Якщо цього не станеться, їх переведуть з пільгового тарифу 7,58 на 47,78 грн/куб. А це, мовляв, неминуче призведе до підвищення тарифів для містян.
У пресслужбі ТЕЦ вже відреагували на цю заяву й запевнили, що у квитанціях ціна не зміниться.
«Незважаючи на критичну ситуацію в Україні, що склалася з постачанням та забезпеченням вугіллям енергетичної галузі, ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» продовжує працювати в штатному режимі, використовуючи вугілля, як основне паливо. На підприємство здійснюються регулярні поставки вугілля.
Ситуація щодо заборгованості підприємства перед «Нафтогаз Трейдинг» на сьогодні врегульована в межах діючого законодавства. Питання щодо можливого переведення Черкаської ТЕЦ з пільгового тарифу за газ – не розглядається», - заспокоюють на підприємстві.
Підготував Сергій Радченко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram