Пірнання в ополонку на Водохреще як давня традиція – міф. Пояснює ПЦУ

18 січня 2021, 19:47

фото тематичне

Масові пірнання у воду на Водохреще фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Тобто такий звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження, пояснюють у Православній Церкві України.

Чому це важливо?

У час пандемії коронавірусу та жорсткого карантину масові скупчення людей біля ополонок 19 січня можуть спровокувати не лише переохолодження та застуду, але й спалах коронавірусу.

То звідки взявся такий ритуал?

В українського народу не було традиції занурюватися в ополонку, пов’язаної зі святом Богоявлення. Ні етнографи, ні історики до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ні у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України.

Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було заведено пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму як частини здорового способу життя.

Гаразд, пірнання в ополонку — це не давня традиція. Але воно ж змиває гріхи?

Ні. Жодного церковного припису для «змивання гріхів» на свято Богоявлення (Водохреще) немає. У ПЦУ кажуть, що «дорога до вічного блаженного життя лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до наших ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя».

Тобто пірнати в ополонку 19 січня не можна?

Церква не забороняє пірнати у зимову воду. Але у ПЦУ просять не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього.

Ну добре, попри всі аргументи я вирішив/-ла пірнути. Про що мені варто знати?

Радить Міністерство охорони здоров’я:

  • пірнати в ополонку можна лише якщо ви повністю здорові;
  • обов’язкова умова перед зануренням у воду — енергійна розминка. Не варто застрибувати у воду одразу: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину. Лише після цього занурюйтесь по шию. Не варто пірнати з головою — це може призвести до різкого охолодження організму;
  • безпечне перебування у крижаній воді — 3-5 секунд;
  • після купання зніміть мокрий одяг, розітріться рушником і одягніть теплі речі. Одяг має бути просторим, з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття — зручним і бажано без шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі кілька секунд, зігрійте подихом і продовжуйте одягатися;
  • «зігріватися» перед чи після купання в ополонці алкоголем — небезпечно. Він розширює судини, тому ви втрачатимете тепло значно швидше;
  • не куріть до чи після купання, якщо маєте таку звичку. Куріння порушує кровообіг та збільшує охолодження.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору