«Національні дружини»: підмога поліції чи новий інструмент впливу?

28 лютого 2018, 18:22

Ближче до ночі хлопці у чорній формі з надписом «Національні дружини» розходяться по районам Черкас. Виходять вони на патрулювання, аби підтримати порядок на вулицях міста. «Національні дружини» – хто вони такі та чи діятиме це формування у рамках закону, дізнавалось Громадське ТБ: Черкаси.

28 січня кілька сотень молодих людей пройшлися маршем центром Києва. Вони присягнули на вірність Україні та офіційно заявили про утворення «Національних дружин». Їхня мета – охороняти громадський порядок на вулицях. «Національні Дружини» тісно пов’язані з партією «Національний Корпус» та батальйоном «Азов».

«Азов – це полк, який воює на сході України, він бореться із зовнішнім ворогом. «Національний Корпус» намагається сформувати ядро, яке може повністю змінити ту систему, яка є на сьогодні. «Національні дружини» ставлять ту саму мету, але борються з ворогом на вулиці, з криміналітетом», – каже голова громадського осередку партії «Національний корпус» в Черкаській області Дмитро Кухарчук.

У Черкасах формування діє вже більше року.

«Наша мета – це змінити кримінальну ситуацію на вулиці. З самого початку нашої діяльності найяскравішим прикладом є боротьба з браконьєрством під час нерестилища риби, незаконним гральним бізнесом, співпраця з поліцією у боротьбі з наркотиками, нелегальним обігом акцизного алкоголю, патрулювання міста», – каже командир черкаського загону «Національних дружин» Юрій Тертишник.

Потрапити до «Національних дружин» може кожен охочий, переконують в організації. Наразі черкаський осередок налічує близько 70-ти учасників. Це переважно хлопці від 18-ти років.

«Є кістяк «Національних Дружин». Це люди, які переважно були в полку «Азов» та в інших добровольчих формуваннях. Також до нього входять прості хлопці, які не вважають, що та ситуація, яка надворі, є задовільною. Дуже часто ми дублюємо функції влади, коли влада не хоче ухвалювати бюджет, коли влада намагається якісь свої злочинні схеми в цей бюджет протягнути. Нам доводиться цей процес контролювати», – каже Дмитро Кухарчук.

29 січня кілька десятків чоловіків у формі «Національних дружин» разом з іншими громадськими організаціями прийшли на сесію міськради й вимагали ухвалити бюджет Черкас. Голова Черкаського осередку партії «Національний корпус» Дмитро Кухарчук розповів, що сам покликав «Національні дружини» для підтримання порядку. Тоді з їхньою допомогою чи без бюджет таки ухвалили. З п’ятої спроби.

«Ситуація на той час складалася дуже критична: у нас не було бюджету і виконавчого комітету. Мені дзвонили люди. Різні люди: бюджетники, інваліди, вони висловлювали своє переживання і просили якось допомогти. Ну, допомогти в цій ситуації можна було в правовому руслі. І ми таким правовим русло скористались. Ми прийшли на сесію Черкаської міської ради. Ми приходимо туди дуже часто, але того разу прийшли в більшій кількості, ніж зазвичай. Вони прийшли для того, щоб сказати владі, що досить мірятися тим, чим вони міряються. І все таки треба робити щось на благо людей», – каже Дмитро Кухарчук.

Активістам «Національних дружин» тоді дорікнули тим, що вони ховали обличчя.

«Чому обличчя були закриті? Не в усіх, лише у деяких обличчя були закриті. Деякі з цих людей працюють на підприємствах у Черкасах, які належать депутатам із міської ради. Люди не задоволені станом, який є на тих підприємствах, вони не задоволені відношенням до них, але вони не хочуть втратити роботу», – каже Дмитро Кухарчук.

В обов’язки членів «Національних дружин» входять боротьба проти незаконного вилову риби, рейди проти наркобізнесу, а також патрулювання міста. Кілька разів на тиждень хлопці виходять на нічні рейди – роблять зауваження людям, які розпивають алкоголь на вулицях чи порушують громадський порядок.

Активісти кажуть: функціонують за рахунок власних внесків, а форму купують собі самі. Кілька разів на тиждень вони тренуються у спортивній залі імені Сергія Амброса.

«У нас дуже велика кількість тренувань: кросфіт, єдиноборства, заняття з ножового бою, вишколи військового характеру. У нас близько 30% людей – тіякі прийшли із зони АТО, вони діляться своїм досвідом з людьми, які тільки вступили до організації, які знають мало про це. Але елементи самооборони дуже важливі в нашому завданні, тому такі речі ми вивчаємо, розвиваємо, вдосконалюємо. Проводимо ми часто лекції і з історії, і з юридичної підготовки, тому ми розвиваємо як тіло, так душу й розум», – каже командир Юрій Тертишник.

Запитання, яке поки що лишається без відповіді: чи стануть використовувати громадське формування, покликане охороняти громадський порядок, у політичних цілях. Європейців же цікавить, чи є хлопці у камуфляжі новітніми нацистами, які розуміють лише силу і не зважають на закон.

«Не вважаю себе неонацистом і ніколи не вважав. Філософія моя і організацій «Азов», «Національного Корпусу» і «Національних Дружин» – це філософія українського націоналізму, яка виникла ще за часів Тараса Шевченка. Потім ці ідеї підхопив Міхновський, Донцов. Це ідея українського націоналізму. Ідея того, що українці мають право себе вільно почувати на своїй землі й реалізовувати себе. Оці постійні орієнтації на Європу, на Росію, на США – це якраз прояв тої меншовартості, про який я говорю», – каже Дмитро Кухарчук.

 

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору