Понад півтора десятка будинків у Черкасах взимку можуть залишитись без опалення. Усе через те, що в них встановлені індивідуальні теплові пункти (ІТП). Колись людей закликали встановлювати їх задля економії. Тепер же мешканці мерзнуть при тривалих відключеннях світла. Якщо ж будуть нові ракетні удари та руйнування і відключення триватимуть довше, можуть виникнути проблеми, кажуть фахівці. Вихід, який нині пропонує влада – підключення до елеваторних вузлів. Днями в міській раді відбулася нарада, де поточну ситуацію обговорили з керівниками ОСББ. Там їм пояснювали, що вони мають робити, аби зима не закінчилася зруйнованою системою опалення або й зруйнованим будинком.
В.о. директора департаменту житлово-комунального комплексу Сергій Отрешко пояснює: крайньою у цьому випадку є не влада, як звикли думати й казати.
«Місто забезпечує надання послуг із опалення. Воно зобов’язане і готове надавати їх за умови надання якісних послуг постачальником електричної енергії, у нашому випадку це Обленерго. Враховуючи нинішню ситуацію у країні, про всяк випадок потрібно шукати інші варіанти постачання теплової енергії, без втручання електрики. Такий варіант можливий через елеваторні вузли, про що і говорили на нараді. Це принцип теплопостачання будинків, який існував ще за радянського союзу. У такому разі тепло в будинки подається за рахунок тиску у тепловій мережі. Все це може працювати без електрики», – зазначає він.
Що таке індивідуальний тепловий пункт
Думати про перехід на елеваторні вузли потрібно тим будинкам, де є індивідуальні тепловому пункти (ІТП), зазначає Сергій Отрешко. Це ті будинки, які самі «підкручують» собі потрібну температуру і не залежать від загальної системи. Раніше влада закликала і заохочувала людей переходити на ІТП, а жителі таких будинків не переплачували за тепло і не змушені були постійно сидіти з відкритими вікнами, коли на вулиці теплішало. Однак нині маємо повномасштабну війну, і ситуація повернулася зовсім не на їхню користь.
«На вході до будинку труба з теплоносієм входить або у елеваторний вузол, або у такий тепловий пункт, звідки далі йде по батареях у квартири. Як правило, ІТП встановлювалися останні десять років, зокрема, за рахунок державної програми енергоефективності. Але умовою виділення цих коштів була ліквідація елеваторних вузлів. Зрозуміло для чого це робилося: цей пункт регулює подачу теплоносія, тобто здатен його економити у залежності від погоди і незалежно від температури, яку подає постачальник тепла. Елеваторний вузол цього робити не може. Однак ІТП може працювати лише за наявності електроенергії. Як тільки вона зникає, він взагалі перестає постачати тепло. Тому люди і скаржаться, що в будинках холодно, коли немає світла», – пояснює Сергій Отрешко.
Попри те, що була умова про ліквідацію елеваторних вузлів, десь їх прибрали, а десь вони лишилися.
«Не у всіх будинках є елеваторі вузли. Там, де можливо їх відновити, це питання грошей та експлуатаційних витрат. Тому що, звичайно, при відновленні елеваторної схеми якість теплопостачання буде дещо гіршою. Якісь квартири будуть перегріватися, в якихось квартирах буде недостатньо тепла. Тобто всередині будинку це треба балансувати, щоб забезпечити більш якісне теплопостачання», – пояснює директор комунального підприємства «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась.
Якщо елеваторний вузол вирізали, можливо, є варіант обходу ІТП примітивним байпасом, зазначає Сергій Отрешко.
«У цьому є небезпека, – додає він. За сильних морозів температура теплоносія може сягати 80-ти градусів. Елеваторний вузол слугував зокрема і для того, щоб змішувати воду – яка вже є в будинку і яка йде по трубах. За наявності примітивного байпаса за сильних морозів теплоносій прийде у батарею такої температури, як його дадуть – наприклад, ті ж 80 градусів».
За його словами, загалом існує три виходи із ситуації.
«Перший – забезпечити безперебійне електроживлення ІТП. Це мають зробити власники будинків. Другий – переключитися на елеваторні вузли (за їх наявності) або щонайменше перевірити, що вони у нормальному стані. І третій варіант – злити воду з будинку і чекати приходу весни», – пояснює він.
Будинків з ІТП у Черкасах немало, додав посадовець. Власне таких, де немає елеваторів, наразі 16. Переважно це будинки, які зводили після 2020 року – у них згідно з державними будівельними нормами елеваторних вузлів взагалі не повинно було бути.
«Ще більша проблема з будинками, які мають більше 9-ти поверхів, тобто десять і вище. У них циркуляція теплоносія не може бути досягнута за рахунок тиску, її забезпечують насоси, які також потребують електроенергії. У них немає варіантів і з елеваторним вузлом. Їх більше десятка», – додає комунальник.
У найгіршому випадку, пояснює Сергій Отрешко, будинки, які підключаться до елеватора або не знайдуть альтернативне джерело живлення, змушені будуть злити воду.
«Це буде пряма вказівка комісії з питань техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій», – зазначає він.
Наскільки швидко може настати аварійна ситуація, якщо цього не зробити, - залежить від низки факторів, додав Сергій Отрешко. Зокрема, від погодних умов, теплоізоляції будинку, технічних поверхів та підвалів тощо.
«Якщо вказівку комісії не виконає управитель або власник будинку, то вина за те, що буде пошкоджена система опалення і порвуться труби, буде на ньому», – розповідає він.
Що кажуть голови ОСББ
Голова ОСББ "Героїв Дніпра, 83" Олександр Григор’єв розповів: для їхнього будинку на даний момент, напевне, єдиним виходом, щоб врятувати і не розморозити систему, буде підключення до елеваторного вузла.
«Коли ми ставили ІТП, то елеватор не вирізали, а законсервували. Ми з фахівцями вже провели ревізію, подивилися, що там треба замінити, і готуємося запускати цей варіант у разі потреби, якщо не буде електрики», – розповів він.
Голова сусіднього ОСББ "Героїв Дніпра, 81" Олександр Докучаєв, теж схвалює пропозицію щодо переходу на елеваторні вузли.
«Якщо фахівці прийняли таке рішення, то, мабуть, їм видніше. Інше питання про працездатність цих вузлів, бо не всі ОСББ їх залишили. У нас вони залишилися. Якщо будуть закуплені генератори у центральний тепловий пункт, які забезпечуватимуть циркуляцію, як нам пообіцяли, то система не замерзне. Єдине що додам від себе – такі питання треба вирішувати заздалегідь, а зараз до цього підготуватися буде складніше».
Мешканець цього будинку Дмитро зазначає: на його думку, ІТП доцільно було б забезпечувати електрикою.
«Коли вимикається світло, температура опускається до 14 градусів. У нашій «панельці» холодно», – пояснив він.
Однак чоловік визнає – купівлю генераторів всім будинкам, де є ІТП, фінансово не потягнуть ні мешканці, ні влада.
«Можливо, тоді доцільніше запускати і елеватори. У будь-якому випадку робити так, щоб батареї були хоч теплими. Бо коли немає світла, то вони геть холодні. А після увімкнення світла не встигає нагріватися», – додав чоловік.
Не так оптимістично бачить ситуацію голова правління ОСББ по Героїв Дніпра, 53 Владислав Боєчко. У Facebook він оприлюднив допис, у якому проаналізував підсумки наради з керівниками ОСББ.
«Новобудовамам і будинкам з індивідуальними теплопунктами не позаздриш – мешканцям потрібно купувати потужні генератори для роботи системи опалення будинків або зливати систему. В ОСББ грошей на такі генератори, як і самих генераторів, немає. Ціна генераторів від 40 000 до 200 000 тис грн + паливо на їхню роботу + працівник, який буде ним займатися. Озвучено, що місцева ТЕЦ не дає в окремі райони Митниці і площі 700-річчя потрібні показники теплоносія, а від цього є проблеми з циркуляцією і температурою теплоносія у будинках та квартирах мешканців. Причина цього – дефіцит електроенергії, потрібної для дотримання параметрів теплоносія. Черкаська ТЕЦ не може витратити зайву електрику на дотримання параметрів тепла, бо у державі є значна її нестача, а підприємство – частина єдиної енергосистеми України», – написав він.
Три будинки в місті, за словами Владислава Боєчка, потрібно зливати уже зараз, бо вирішення проблеми подачі опалення без електрики немає.
«Найкраща ситуація в будинках з традиційною, старою системою подачі опалення – елеваторними вузлами. Директор ЧТКЕ запевнив, що забезпечить генераторами розподільчі дільниці і при тривалій відсутності електрики та мінусовій температурі теплоносій у цих будинках не замерзне», – додає Боєчко.
У будинків, де елеваторів зовсім не лишилося, вибір невеликий, зазначає Павло Карась:
«У будинках з ІТП генератор повністю вирішує проблему. Але, по-перше, він коштує недешево, також його потрібно обслуговувати: купувати паливо, обслуговувати. Це питання будинку, як вже вони вирішать. Якщо в такому будинку немає елеваторних вузлів, то жителі мають два варіанти: або з генератором, або без тепла».
У будь-якому разі, за найгірших обставин мова йтиме у першу чергу про збереження системи опалення і житла для людей, а не про комфортні температури. Тому поради утеплюватися у всіх сенсах ігнорувати не варто.
Сергій Зубатов спеціально для "Про все"
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram