Військовий стверджує, що з ним вели переговори одразу з двох каналів.
Один зі звільнених з полону РФ українських моряків, уродженець Черкащини Олег Мельничук під час пресконференції 12 вересня розповів про те, як їх захопили російські спецслужбівці у Керченській протоці, - повідомляє ТСН.
Командир буксира "Яни Капу" Мельничук заявив, що завчасно попередив Керчпортконтроль про проходження суден.
"Керчпортконтроль визначив нам точки проходу в Азовське море Керченською протокою. Я вийшов на Керч. Я вийшов на ці точки і вони мені сказали: ми вас чіпати не будемо", - розповідає він.
У неофіційних умовах українських моряків просили вийти на 12-мильну зону і перечекати. Протягом 3-4 годин між ними та РФ тривали переговори.
"Планово за 4 години я вийшов в ефір, дав координати, коли ми будемо заходити, дав точку, де будемо проходити 12-мильну зону, які будуть кораблі. Нам прийшли підтвердження. Вони є і досі. Почали рухатися", - згадує Мельничук.
Після цього із ними зв’язалися з берегової охорони і заборонили проїзд. У той самий час Керчпортконтроль рух морякам дозволив. На думку Мельничука, у Росії спочатку не було плану, що робити.
"Ми почали рух, вони кажуть: так-так, яка у вас довжина судна, ширина, і паралельно по іншому каналу берегова охорона заявляє: ми вам забороняємо прохід", - сказав моряк.
Потім берегова охорона почала стверджувати, що українські кораблі нібито завчасно не попередили про свій прохід. Коли українці це спростували, у РФ змінили версію – заборонили прохід нібито через погані погодні умови.
"В кінцевому підсумку було просто: ми вам забороняємо йти", - заявив Мельничук.
Інший звільнений українець – Денис Гриценко – розповів про те, що після обстрілів з боку РФ допомогу йому надали спочатку його ж побратими. В окупованому Криму допомога пораненим була неналежною.
"Під час обстрілу отримав поранення нижніх кінцівок, руки і травму очей. Першу медичну допомогу мені надали члени мого екіпажу. І іншим пораненим. Далі ми були направлені з катерів берегової охорони РФ, де теж надали першу допомогу. Були транспортовані ті, в кого були поранення, у Керченську лікарню. Надавали допомогу не в повному обсязі, є певні проблеми", - розповів він.
Згодом у СІЗО "Матроська тиша" поранені моряки продовжили лікування.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року два малих броньованих артилерійських катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також рейдовий буксир "Яни Капу" здійснювали плановий перехід з Одеси до Бердянська для створення нової бази ВМС в Азовському морі. Вранці того ж дня російський військовий корабель здійснив таран буксира "Яни Капу" недалеко від Керченської протоки. З екіпажу буксира ніхто не постраждав. Після цього російська сторона
заблокувала прохід Керченською протокою. Українські кораблі простояли біля Керченської протоки до вечора 25 листопада і вирішили повернутися в Одесу. Після початку руху російські прикордонники почали переслідування українські судна, а після застосували зброю, напавши на них. Кораблі були захоплені, а 24 члени екіпажу взяті в полон. Кілька з них отримали поранення під час нападу. Згодом так звані суди в анексованому Криму заарештували їх на два місяці. Після цього моряків доправили в СІЗО у Москві. Усіх їх звинувачують у нібито незаконному перетині російського кордону. Пізніше всі українські моряки визнали себе військовополоненими Росії.
7 вересня відбувся обмін полоненими між Україною та РФ у форматі "35 на 35". Літак з українськими бранцями, серед яких було двоє черкащан, приземлився у столичному аеропорту "Бориспіль", де на нього чекали рідні та близькі.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram