Передвиборчі пристрасті на Черкащині набирають обертів

19 жовтня 2015, 17:27

вибори

На Черкащині за тиждень до виборів з’являється все більше політичної реклами та місцевому ТБ, кандидати проявляють все більше активності особисто агітуючи «в полях», окремо слід вирізнити «буремні» події у славнозвісній черкаській ТВК.

Про це повідомляє Черкаська обласна організація КВУ.

Діяльність ТВК

Отже, всі ТВК Черкаської області пройшли відповідне навчання по процедурах та повноваженнях комісій згідно нового закону «Про місцеві вибори». Оскільки новий закон має чимало відмінностей, а часу для детального вивчення і розуміння суті не так багато, представники ЧОО КВУ почули багато нарікань від членів комісій, більшість з яких не має достатньо досвіду відповідної роботи.

Перші складнощі розпочалися на етапі реєстрації кандидатів. Найбільш скандальною і промовистою вийшла ситуація з Черкаською міською виборчою комісією (далі ЧМВК): Починаючи з 30 вересня, тобто останнього терміну реєстрації кандидатів як на посаду міського голови міста Черкас, так і кандидатів у депутати до міської ради, комісія відмовилась реєструвати 12 кандидатів від Партії Вільних Демократів (далі ПВД) до міської ради на основі описок та неточностей допущених у поданні партії. Слід відзначити, що ЧМВК не мала підстав згідно чинного закону про місцеві вибори відмовляти у реєстрації. ПВД оскаржила дане рішення у суді, проте комісія після рішення суду не поновила реєстрацію зазначених вище 12 осіб. Пізніше ПВД звернулася до ЦВК, яка забов'язала поновити реєстрацію кандидатів після перевірки поданих документів.

На наступному засіданні ЧМВК продовжує ігнорувати поновлення 12 кандидатів від ПВД і офіційно закриває засідання з 9 на 10 жовтня о 00:00. Після того, яка частина членів комісії покинула приміщення, комісія відкрила нове засідання о 00:10 і прийняла рішення про скасування реєстрації всього списку ПВД. Звертаємо увагу, що процедури затвердження виборчих бюлетенів вже відбулись, всі суб'єкти пройшли процедуру жеребкування згідно закону про місцеві вибори, і ПВД на той момент вже отримали  свій номер у бюлетені. Після цих подій ПВД знову звертається до ЦВК, і остання знову зобов'язує черкаську ТВК поновити реєстрацію, розглянувши документи суб'єкта подання.

ЧМВК все ж не поновила реєстрацію вказаної вище партії, і скасувала реєстрацію кандидата на посаду міського голови Черкас  - Одарича Сергія Олеговича (діючого мера і очільника місцевого осередку ПВД). Слід зауважити, що інформація про його зняття не була відображена на сайті www.cvk.gov.ua

На даний момент прийнято такі основні постанови ЦВК по даному питанню:

  1. Про припинення роботи у чинному складі ЧМВК.
  2. Про поновлення реєстрації списку від ПВД і Сергія Одарича на посаду міського голови.

Весь перебіг взаємодій між ЧМВК, ЦВК та прийнятих з цього приводу рішень та постанов:

Постанова ЦВК від 16 жовтня 2015 року № 453

17 жовтня 2015 року ЦВК затвердило новий склад ЧМВК, яка склала присягу і приступила до роботи 18 жовтня. Нова ТВК на своєму першому засіданні не змогла проголосувати за реєстрацію 12 членів ПВД (не вистачило голосів). То ж станом на ранок, 19 жовтня, 12 членів ПВД досі не зареєстровані. Крім того вже відбувся друк бюлетенів по виборам до ЧМР в якому відсутній кандидат С.Одарич і список ПВД. Події розгортаються…

Смілянська МВК порушила процедури формування тексту виборчого бюлетеня, а саме: секретар Пятов В.Є. (ВО «Батьківщина») на засіданні комісії 7 жовтня 2015 року не підписав протокол засідання. На даний момент комісія оголосила про недовіру до секретаря, а правоохоронні органи ведуть слідчі дії.

Районні ТВК в основному дотримались нового Закону про місцеві вибори та виконали процедури жеребкування до виборчого бюлетеня та реєстрації спостерігачів. Складнощі найчастіше виникають по строках і по процедурі формування тексту виборчого бюлетеня у сільських ТВК через велику кількість осіб, що працювали лише у ДВК і приймають участь у роботі ТВК вперше. Не зважаючи на пройдене навчання для голів комісій організоване КВУ, IFES та ЦВК, низький рівень освіченості осіб у складі комісій викликає ускладнення в роботі сільських ТВК та у проведенні всіх не обхідних процедур відповідно норм закону.

Загалом робота ТВК в області є достатньо прозорою: всі свої рішення вони публікують у зазначений законом спосіб. Часто це є стенд біля комісій де вивішуються всі постанови, графіки чергувань чи інформація, яка потребує публікування для громадськості.

До вище зазначеної ситуації про ЧМВК слід додати, що комісія публікувала тексти постанов на стенді відповідно до прийнятих рішень, але роз’яснень, з юридичної точки зору комісія так і не надала. Причини у відмові у реєстрації кандидатів від ПВД крім технічних описок та неточностей не були опубліковані ні на стенді, ні надані журналістам чи ЗМІ.

На засідання ТВК допускаються суб’єкти згідно чинного законодавства; випадків видалення осіб з засідання у примусовій формі чи за згодою комісій не надходило.

Слід відмітити ситуацію навколо процедури з передачею бюлетенів від районних до сільських та селищних ТВК. Не зважаючи на звернення до комісій від ЧОО КВУ та ОПОРИ про не порушення закону та строків передачі бюлетенів (http://cvu.ck.ua/elnews/644), у Лисянському та Городищенському районах комісії все ж затягують цей процес посилаючись на відсутність достатньої кількості правоохоронців. Проблема в основному полягає в тому, що правоохоронці протягом 10 днів повинні охороняти сейф з виборчими бюлетенями, а персоналу не вистачає на всі сільські і селищні комісії. Саме тому районні ТВК намагаються затягнути передачу бюлетенів до 22 жовтня, що, відповідно, порушить строки вказані в законі «Про місцеві вибори».

Утворення ДВК в регіоні пройшли вчасно – до 12 жовтня поточного року. Слід відмітити порушення у формуванні ДВК яке зафіксовано по Канівському округу. Про порушення було заявлено на прес-конференції ВО «Черкащани». Представники партії помітили розбіжності у списках ДВК та списках поданих до процедури формування ДВК. Одні особи були зазначені у поданнях, і вже зовсім інші у складі ДВК. На момент написання цього матеріалу ведеться перевірка вище вказаної інформації про формування ДВК по Канівському району і виявлення всіх аспектів вказаного порушення.

Формування ДВК проходить в основному більш ніж по мінімально можливій кількості членів комісій. У випадках, коли не вистачає кандидатур на посади у ДВК, за поданням голови та членів комісій доукомплектовується склад таких дільничних виборчих комісій. Але такі випадки доукомплектування ДВК не дуже часті. В основному формування ДВК, як зазначено вище, пройшло на кілька осіб більше ніж по мінімально можливому складу членів комісій.

Списки виборців та діяльність ДВК

Цього року списки виборців були надані комісіям вчасно, згідно строків чинного законодавства. Також надавались бланки запрошень до виборів ДВК. Порушень не зафіксовано.

Списки надавались для ознайомлення та уточнення пересічному виборцю. Також дільничними виборчими комісіями на даний момент приймаються заяви на голосування за місцем перебування для осіб, що не можуть пересуватись, за наявності відповідно підтверджуючого документу.

Були помічені випадки, коли члени ДВК продовжували розносити виборчі запрошення вже після 14 жовтня 2015 року. Крім того, на запрошення фіксувався не правильний час роботи комісій (не з 8:00 – 20:00, а з 9:00 до 18:00). Але в цьому процесі багато накладок, тому часто запрошення взагалі можуть не надходити, чи надходити в останній день перед виборами.

Абсолютна більшість ДВК провели свої засідання вчасно. Поодинокі випадки, коли ДВК збиралася на день пізніше встановленого строку. Суттєвих порушень строків проведення перших засідань не виявлено.

До основних проблем матеріально-технічного забезпечення належать відсутність або пізній час коли надходять друковані методичні посібники та Закон України «Про місцеві вибори». Починаючи з рівня комісій Районних ТВК члени комісій просили забезпечити їх друкованим законом завчасно. Відсутність ознайомлення з нормами закону на початку роботи комісій викликає ускладнення в проведені основоположних процедур. Серед інших проблем слід зазначити інколи поганий стан приміщень в яких розташовані комісії.  Слід також звернути увагу на розташування районних комісій, які часом дуже важко знайти, чи відсутні будь-яких супроводжуючих вказівників до цих комісій.

Органи державної влади здебільшого сприяють забезпеченню комісій матеріально-технічною базою.

Передвиборна агітація

Абсолютна більшість партій наразі проводять зустрічі з виборцями у найрізноманітніших форматах. З 19.10.15. по місцевому ТБ починаються дебати між кандидатами на посаду мера у наступному порядку:

  • Роман Шевченко («Самопоміч») – Володимир Єрьоменко (Самовисуванець) – Понеділок, 19.00
  • Анатолій Бондаренко (ВО «Батьківщина») – Олександр Піньковський («Народний контроль») — Володимир Дибенко (Самовисуванець) – Вівторок, 19.00
  • Олександр Олененко («Наш край») – Олег Кашко («Відродження») – Середа, 19.00
  • Володимир Гудзенко («Опозиційний блок») – Сергій Тищенко («Радикальна партія Олега Ляшка») – Четвер, 19.00
  • Олександр Радуцький («Солідарність») – Павло Карась (ВО «Черкащани») – П’ятниця, 19.00

Слід зауважити, що ця передвиборча кампанія вирізняється особливо популістськими слоганами. Кандидати, в основному, рекламують себе через відповідну партію, а партійні слогани на стільки узагальнюючі і не можливі до реалізації на місцевому рівні, що, очевидно, не можуть бути прямими обіцянками від кандидатів міських, селищних та обласних рад. Один з бордів на Черкащині агітує, прикладом, за кандидата в облраду Даценка Леоніда (ВО «Відродження») із закликом до виборців «обрати нового голову облради». Багато гасел стосується тарифів на комунальні платежі та їх зменшення; «УКРОП» обіцяє контрактну армію, тощо. Таким чином, регіональна специфіка губиться у популізмі та обіцянках, які на місцевому рівні народні обранці не спроможні виконати в принципі, бо не мають на це повноважень.

Регіональну специфіку до своїх гасел додають тільки виключно місцеві політичні проекти ВО «Черкащани» і Партія вільних демократів. Також регіональну специфіку можна побачити у передвиборних обіцянках кандидата на мера Черкас від БПП – Радуцького Олександра.

За півтора тижня до виборів кількість агітації на місцевих телеканалах значно зросла. Активно репрезентують себе діючий міський голова Сергій Одарич та «Партія Вільних Демократів», обличчям якої він являється, та інші кандидати на посаду міського голови: Радуцький Олександр (БПП); Бондаренко Анатолій (ВО «Батьківщина»); Бортник Андрій («УКРОП»); Тищенко Сергій («Радикальна партія Олега Ляшка»).

Цікавою особливістю агітації за Сергія Одарича («ПВД») є те, що практично вся його агітація іде від імені партії, і лише наприкінці сюжету з’являється його обличчя із закликом голосувати за його команду. Фактично, реклама побудована таким чином, що партія та кандидат сприймаються як єдине ціле: якщо агітують за «ПВД» - це автоматично означає, що агітують за Одарича і навпаки.

Також цікавістю, яка впадала в око є те, що у двох кандидатів – Радуцького та Бортника – агітаційні ролики яких є доволі короткими (10 і 15 секунд відповідно) є практично однакові кадри місцини Черкас – Долини троянд. Після перегляду кількох роликів вони перестають сприйматись як тотожні, але спочатку схожість дуже кидається в очі.

Доволі часто репрезентована реклама політичної партії «Відродження» та її кандидата по уманському округу Антона Яценка (діючий народний депутат). В останній передвиборчий тиждень з’явились сюжети із маркуванням «політична агітація» за Рибченка Олександра (кандидата на посаду міського голови Черкас від «Партії ветеранів Афганістану») та сюжети із прямою мовою від Олега Ляшка.

Підкуп виборців

Фактів однозначного прямого підкупу виборців не зафіксовано і це є певною позитивною ознакою цієї кампанії.

Нещодавно з’явилась інформація про прямий підкуп виборців, яка потребує перевірки. Повідомляється про те, що нардеп Антон Яценко, що вже двічі був помічений у підкупі уманчан, розпочав чергову кампанію по прямому підкупу. Джерело повідомляє, що в готелі «Умань», де розташовано офіс Яценка, почали заключати договори з виборцями. Наразі інформація перевіряється.

На противагу рідким випадкам прямого підкупу, непрямий підкуп на Черкащині поширений у найрізноманітніших формах: кандидати в депутати відкривають майданчики, встановлюють лавочки, висаджують дерева, роздають подарунки під час зустрічей, ремонтують сквери, тротуари і дороги, влаштовують годування всіх бажаючих у дворах під час відвідин виборців, організовують дитячі свята, концерти, надають допомогу дитячим будинкам, ветеранам тощо. Партії, що були помічені у цьому процесі: БПП «Солідарність», «УКРОП», «Опозиційний блок», ВО «Батьківщина», ВО «Черкащани», Партія вільних демократів, Радикальна партія О.Ляшка. Від «УКРОПу» влаштовують концерти (при цьому з’являлась інформація про те, що «артисти виступають за ідею, а не за оплату»).

Використання адмінресурсу

На Черкащині було помічено кілька випадків використання адмінресурсу. Так, в Христинівці кандидати в депутати від БПП «Солідарність», один з яких наразі працює в районній адміністрації, розносили продуктові набори, що були призначені для роздачі літнім людям і були закуплені за рахунок державного бюджету і, при цьому, агітували за себе особисто. Також роздавали партійну агітацію. Схожі випадки відмічались і в інших районах.

Спостерігачами КВУ також було зафіксовано випадок, коли у дитячому садочку №10 завідуюча агітувала за БПП, активно пропонуючи батькам дітей голосувати саме за цю партію.

Також відомі випадки агітації за партію ВО «Черкащани» через підприємства «Урожай» та ПАТ «Азот» віддавати голоси саме за цю партію. Крім того, підприємство «Урожай», яке зазвичай виплачує по паям 4,5% цього разу пропонує усім, хто підтримає, ставку по паям 6%. Саме таким чином ведеться агітація ведеться за Братаніча Володимира – кандидата в облраду (ВО «Черкащани»)  по Канівському округу.

Заборонені форми агітації, чорний PR

По місту Черкаси було помічено псування сіті-лайтів і агітаційних кубів із агітацією за кандидата на посаду мера Радуцького Олександра. Сіті-лайти були обмальовані образливими написами, а куби порізані.

Деякою мірою чорним піаром є дії, що здійснюються кандидатом в мери Черкас самовисуванцем Денисом Колєсніком. По місту їздить автобус із гучномовцями, який робить анти-агітацію проти діючого мера Сергія Одарича. Розповсюджуються відповідні листівки і проводяться зустрічі в людних місцях.

Також на місцевому інтернет-ресурсі «Антенна» з’явилась інформація під виглядом журналістського розслідування про голову Лисянської РДА Олександра Вельбівця (БПП «Солідарність»), яку можна називати чорним пі-аром. Ролик на 11 хвилин має на меті показати всі «чорні» сторони душі Вельбівця (участь в Антимайдані, членство в ПР, сексуальні скандали).

Працівники штабу кандидата на міського голову Черкас від БПП О.Радуцького повідомили, що затримали юнаків, які розмальовують агітаційні куби БПП і Радуцького в Черкасах. Повідомляють, що хуліганами виявилися юнаки по 15 років і тому їх вирішили в міліцію не здавати.

«Джинса» у місцевих ЗМІ та порушення правил ведення передвиборної агітації

Якщо говорити про політичну агітацію та політичну рекламу по місцевому телебаченню (ТРК «ВІККА» і ЧДОТРК «Рось»), то вся інформація відповідно маркується і наразі до кандидатів зауважень немає.

З електронними і друкованими ЗМІ ситуація дещо інша. На сайтах різних видань регулярно  з’являється інформація про «добрі справи» кандидатів, або їх інтерв’ю без відповідного маркування. Так наприклад, газета «Вечірня Умань» розмістила велику статтю – інтрев’ю із кандидаткою на посаду міського голови Умані Іриною Плетньовою. Матеріал написано таким чином, начебто у кандидатки немає жодного опонента і вона - єдиний розумний вибір для Умані (у статті навіть обговорюється кого вона звільнить, а кого лишить при посадах, коли займе мерське крісло). Також у якості приклада «джинса» на підтримку першого заступника голови Черкаської облради Наталії Кравцової, де остання розхвалювалась як керівник та розповідала про плани на майбутнє (Кравцова претендує на депутатство в обласній раді від ВО «Батьківщина»). Таких прикладів (особливо в районних ЗМІ) більш ніж достатньо.

Якщо говорити про дотримання правил ведення передвиборної агітації, то слід зауважити, що губернатор Черкаської області – Юрій Ткаченко – не пішов у відпустку на строк виборчої кампанії. Звичайно, що на пряму закон не зобов’язує його це зробити, але у передвиборчий період Ткаченко їздить областю та проводить зустрічі з виборцями, фактично просуваючи провладну партію БПП «Солідарність». Варто зауважити, що обидва заступники Ю.Ткаченко також балотуються від БПП і при цьому пішли у виборчу відпустку.

Якщо говорити про порушення, то нещодавно у м. Черкаси було зафіксовано самовільне розміщення великої кількості табличок (30Х50 см.) із рекламою кандидата в мери Рибченка («Партія ветеранів Афганістану») при дорозі на одній із центральних вулиць міста.

До виборів лишається зовсім мало часу і передвиборчі пристрасті загострюються. Спостерігачі ЧОО КВУ продовжують роботу і надають нову інформацію, щойно вона з’являється. Постійно оновлюється інформація на карті порушень (http://cvu.ck.ua/chart/miscevi-vibori-2015) і модерується тематична група «Черкащина: Захистимо вибір» у мережі Фейсбук.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору