Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

25 січня 2019, 15:08

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Тетянин день, зазвичай, відзначають 25 січня. Хтось робить це у колі сім’ї під гітару, хтось - на роботі, а декому пощастило святкувати іменини на екзотичному острові з пляшкою рисового вина. П’ятеро відомих Тетян із Черкас розповіли про свої традиції святкування і зізналися, чому батьки обрали для них саме такі імена.

 Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Черкаська художниця Тетяна Черевань багато подорожує і 24 години на добу 7 днів на тиждень працює над картинами, або ж думає про них.

- Я не переключаюся на інші види діяльності, а завжди перебуваю у творчому потоці. Навіть коли нічого з цього не маю. Моє призначення – нести Світ прекрасного людям, - сказала черкащанка.

Тетяна Черевань уже п’ять років святкує 25 січня і, за сумісництвом свій день народження, на острові Самуі в Таїланді.

- Тому кожен рік – особливий навіть, коли на столі лише креветки з огірками й пляшка місцевого рисового вина. Проте найвеселіше святкування було минулого року, коли на острів приїхали знайомі журналісти і ми вчотирьох пішли на шоу трансвеститів. Фантастичне видовище схоже на театр, де всі чоловіки – жінки. Багатьом представницям слабкої статі можна повчитися в них жіночності. А потім ми купалися оголені в нічному океані, який світився яскравим сяйвом планктону. Це магія місця і часу, - розповіла черкащанка.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Також Тетяна Черевань зізналася, що її назвали на на честь Святої Мучениці Татіани.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Народна артистка України, артистка Черкаського обласного музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка Тетяна Крижанівська  більше 40 років присвятила театру. Тут вона познайомилася із майбутнім чоловіком, а їхній син буквально ріс за лаштунками. Черкащанка зізналася, що на одній із важливих вистав, де акторка грала роль дружини алкозалежного, вона голосно скрикнула якусь фразу. У цей час її чоловік, із маленьким сином на руках, ходив коридорами театру і, коли дитина почула материний крик, то чимдуж заволала: «Мама, не плач». Тетяна Крижанівська зізнається, що тоді син ледь не зірвав виставу.

Справою всього свого життя черкащанка називає театр. Вона вже зіграла безліч ролей, зокрема, у виставах за Шекспіром, Островським, Шевченком, Тургенєвим тощо. Сама артистка зізнається, що вже не лишилося ролей, які б вона хотіла зіграти.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

- У цьому плані я балувана. Хочеться грати у цікавого режисера із незвичайним матеріалом, щоб мене це захопило. Не має значення навіть велика ця роль, чи маленька, - зазначила Крижанівська.

Водночас артистка не хотіла б зіграла матір, яка ховає своїх дітей, або будь-які інші ролі, де в героїнь помирають рідні.

Тетянин день народна артистка України зазвичай святкує з молоддю.

- У мене була учениця, яка 25 січня відзначала день народження. Тривалий час всі вітали її зі святом і мене з Тетяниним днем, - розповіла Крижанівська.

Черкащанка не знає точно, чому її назвали саме Тетяною, але воліє думати, що батьки це зробили на честь відомих героїнь Олександра Пушкіна: Ольги і Тетяни. Чи то співпадіння, чи то батьки зробили це не випадково, але в Тетяни Крижанівської є ще сестра Ольга.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Черкаська письменниця, організаторка літературного проекту для літераторів-початківців «Чер.net.k@»  Тетяна Брукс є авторкою книги «Бережіть янголів своїх», яку переклали чотирма мовами. Жінка пише у жанрі жіночої гостросюжетної прози. Тетяна Брукс обожнює детективи, особливо книги Агати Крісті. Письменниця зізнається, що захоплюється розумом англійської колеги і намагається вчитися на її роботах.

- Я почала писати книги, коли ми поїхали на Аляску. Тоді почала, бо стало нудно, а зараз уже не сила зупинитися, - розповіла Тетяна Брукс і додала, що цьогоріч планує поїхати на V Зимову Літшколу в Карпатах, аби писати ще краще.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Письменниця вважає, що її творчий вечір «Тетянин бал», де черкащанка представлятиме нову книгу, стане найцікавішим святкуванням Тетяниного дня. Проте найбільш зворушливі іменини відбулися, коли відома письменниця була ще підлітком.

- У мене був друг, який тоді вчився грати на гітарі і мав чудовий баритон дуже схожий на голос Мусліма Магомаєва. На свято він прийшов і сказав, що хоче заспівати для мене пісню «Тетянин день». Я тоді мала була, але пам’ятаю, що було так приємно, аж лоскотно, - згадує письменниця з усмішкою.

Незвичайних подарунків у цей день Тетяна Брукс не отримувала, адже в її оточенні так було «не прийнято». Проте черкащанка впевнена, що найкращим даром до цього свята є її ім’я, адже завдяки ньому можна двічі святкувати день народження.

Тетяна Брукс не знає, чому батьки обрали їй саме таке ім’я, адже вони її покинули ще в дитинстві й виховували майбутню письменницю бабуся з дідусем.

- Для мене вчинок батьків не став трагедією, це скоріше повчальний урок. Можливо, я б і письменницею не стала, якби доля так не склалася, - зізнається Тетяна Брукс.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Завідувач кафедри методики навчання, стилістики та культури української мови ЧНУ ім. Б. Хмельницького Тетяна  Симоненко вважає своєю пристрастю культуру української мови, слово і все що пов'язано із розвитком мови та вербальним інтелектом.

Черкащанка постійно святкує Тетянин день, але найвеселіші гуляння були ще у студентські роки.

- Ми пішли святкувати в один із черкаських барів. Пам’ятаю так танцювали, що на моїх нових чобітках відлетів каблук. Я тоді відразу подумала, що це поганий знак, але подруга, яка була уже в піднесеному настрої, взяла той каблук і викинула у вікно. А потім вона сказала: «Зламаний каблук означає, що ти цьогоріч вийдеш заміж». Не повірите, але так і сталося, вже через кілька місяців я вийшла заміж.

Тетяна Симоненко часто отримує подарунки на це свято, але найбільше її вразила подорож у гори в Словаччині. Разом із чоловіком там каталися на лижах і саме 25 січня піднялися на найбільшу гору в понад два кілометри.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

- Пам’ятаю, як сиділа на тій шаленій висоті на оглядовому майданчику, дивилася на краєвиди і хотілося подякувати всьому світу за те, що я маю, - розповіла Тетяна Симоненко.

Черкащанка зізнається, що її мали назвати Оксаною, адже тато хотів, щоб донька мала бабусине ім’я. Проте згодом він вирішив, що назве дочку на честь тітки Тетяни, яка кілька десятків років працювала вчителькою хімії.

- Вона напевно і вплинула на мій вибір професії, - зізнається викладачка.

Тетянин день у Черкасах: п’ять історій відомих черкащанок

Редакторка газети «7 ДНІВ Черкаси» Тетяна Пархоменко любить свою справу, якій присвятила понад 20 років життя. Черкащанка вважає, що паперова преса досі користується попитом у читачів.

- Є певна частка людей, які звикли до паперових видань. У нас є постійні читачі, які з нами вже понад 20 років, ще з тих часів, коли наш колектив випускав газету "Акцент". Вони і зараз телефонують до редакції, коли не виходить газета, або на сторінках немає того, до чого вони звикли, - зізнається редакторка.

Тетяна Пархоменко розповіла, що для неї Тетянин день асоціюється із Днем студента, але також багато спогадів пов’язані із редакторською діяльністю черкащанки.

- Коли 20 років працюєш у редакції  видання, де в колективі п'ять Тетян, то це свято неможливо оминути. Ми вітали один одного приємними подаруночками, а потім влаштовували частування. Гадаю, що цього року також святкуватимемо всім колективом.

Серед найцікавіших подарунків Тетяна Пархоменко пригадує поїздку в "Соснівку", де вони з чоловіком каталися на санчатах.

- А сьогодні мої подруги і колеги зробили чимало приємних сюрпризів, зокрема грузинське вино та мій улюблений фрукт - памело, - розповідає редакторка.

Також Тетяна Пархоменко зізналася, що насправді мала би бути Анею, на честь бабусі. Проте старший брат мав хорошу подругу Таню і, коли батьки сказали йому: "У тебе буде сестричка, як би ти хотів її назвати?", то брат сказав: "Тата".

- Але я не ображаюся, ім'я мені подобається. Воно напевно накладає якийсь відбиток на долю людини. Знаю, що «Тетяна» із грецької перекладається, як засновниця, то так сталося, що я ще зі школи була відмінницею, потім займала керівні посади в редакції тощо, - зауважила Тетяна Пархоменко.

Звідки з’явилося таке свято?

Тетянин день почали відзначати в III столітті в пам'ять святої мучениці Татіани. І події з цим днем пов'язані далеко не святкові

Святу Татіану стратили 25 січня 226 року за новим стилем. Річ у тім, що мучениця сповідувала християнські цінності, а тоді в Італії народ поклонявся поганським богам і християнство перебувало в переслідуванні.

У 1755 році Тетянин день став ще й студентським святом. Його історія пов'язана з тим, що в цей день імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету. Це був перший навчальний заклад в Російській імперії такого високого рівня. Засновником університету став генерал-ад'ютант Іван Шувалов, мати якого, Тетяна, як раз 25 січня відзначала свій день народження.

Це історичний збіг став приводом для всіх студентів відзначати свій день 25 січня, а святу Тетяну вважати покровителькою наук і студентства. До слова, в Україні святкують два Дні студента: 25 січня і 17 листопада. Один з них співпадає з Тетяниним днем, а інший приурочений до Міжнародного дня студента.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору