Вибори-2015 в цілому по області і у м. Черкаси відбувалися ніби в паралельних виборчих реальностях: проблеми обласного центру не можна назвати типовими для дня голосування області.
За півгодини до закриття виборчих дільниць ЧОО КВУ підбиває підсумки народного волевиявлення в Черкасах і області.
Якщо область в цілому увійшла у день голосування без проблем, то в м. Черкаси до останнього не було впевненості, чи відкриються дільниці вчасно. Ці побоювання частково виправдались: ДВК отримували виборчі бюлетені вночі 25 жовтня, в зв’язку з чим засідання, під час якого відбувався прийом бюлетенів, на деяких дільницях плавно перейшов в ранкове засідання. На частині дільниць перерви між цими двома засіданнями взагалі не було. Прикладом може слугувати ВД №711030, яка відкрилася для голосування майже о 10-й ранку.
Низький рівень підготовки виборчих комісій і, подекуди, недбале ставлення до своїх обов’язків призвело до того, що в багатьох районах області вже під час голосування виявляли помилки в бюлетенях, орфографічні та фактичні. Наприклад, надійшла інформація про помилки в бюлетені по виборам до Кам’янської райради: замість «аФганістану» в бюлетені надруковано «аВганістану», кандидат-«свободівець» несподівано став «соціалістом», в деяких селах виборці голосували за «Ародну партію», а в Жашкові обирали 2 міські ради, судячи зі змісту бюлетенів.
На виборчій дільниці №711078 в м. Черкаси сталося, на щастя, поодинока надзвичайна подія: було встановлено факт отримання виборчих бюлетенів з виборів до обласної ради іншого територіального округу. Обласна виборча комісія прийняла постанову №72 від 25.10.2015, якою постановила вилучити невикористані виборчі бюлетені та знищити їх як поліграфічний брак. На момент припинення видачі бракованих бюлетнів, за оцінкою ДВК, було видано близько 310 бюлетенів. Згідно з постановою ЦВК №66 на цій дільниці 1560 виборців, а значить при прогнозованій явці (на рівні останніх місцевих виборів) до 50%, не підлягатимуть врахуванню майже 40% голосів виборців. Юристи КВУ також прогнозують проблеми із заповненням протоколів про підрахунок голосів, оскільки членам ДВК доведеться продемонструвати неабиякі законодавчо підкріплені арифметичні здібності.
Проблеми зі списками виборців не носили масового характеру, так само як і не надходило значної кількості скарг щодо організації голосування за місцем перебування. Найбільш масовий випадок було зафіксовано на дільниці №711098, що в Обласному госпіталі (м. Черкаси). Виборці, які там лікуються (біля 80 осіб), завчасно принесли заяви, щоб проголосувати. Їх включили в списки. Проте лише уночі напередодні комісія дізналася, що ці люди не можуть голосувати. Тому, коли виборці прийшли, їм відмовили, що викликало емоційні перепалки.
За повідомленням заступниці голови ДВК 711079 (м. Черкаси) в списки виборців внесені жителі гуртожитку для військовослужбовців, які по факту там не проживають. Комісія ще на етапі рознесення запрошень вияснила, що таких виборців більше 500. Це потенційно може бути використано не доброчесними членами ДВК для голосування «мертвих душ», тому спостерігачами КВУ проведена профілактична робота з членами комісій та спостерігачами на цій дільниці.
Наймасовішим видом порушення стала агітація в день голосування, в тому числі на виборчих дільницях.
Крім банального розміщення агітаційних листівок, деякі з кандидатів використовували більш креативні і нахабні методи: в. м. Черкаси на дільниці № 710978 в ЗОШ № 12 спостерігач від кандидата С. Лукірича (Радикальна партія Олега Ляшка) стояв на вході до ДВК і всім виборцям, які йшли голосувати називав прізвище "Лукірич". На такі дії спостерігачами КВУ був складений акт про порушення і проведена профілактична бесіда із спостерігачем. Всі ці дії не вплинули на поведінку спостерігача і він продовжив агітацію.
Протягом дня голосування надходили повідомлення про підкуп виборців. Проте знайшли своє підтвердження лише факти непрямого підкупу. Для прикладу, кандидат в мери м. Умань В. Пилипенко вирішив організував безкоштовну каву для виборців. Каву можна було отримати з мобільної кав’ярні, яка курсувала містом протягом дня голосування.
Інформаційне забезпечення виборів-2015 не передбачає розміщення плакатів з інформацією про кандидатів, проте це не зупиняло ДВК від порушення законодавства. Для прикладу на всіх дільницях по м. Чигирин висять плакати із інформацією про кандидата на посаду міського голови Петра Литвина. Комісії та міліція відмовляються їх знімати.
В Каневі міська ТВК перевищила свої повноваження, дозволивши розміщення подібних плакатів, віддавши на розсуд ДВК порядок такого інформування.
Спостерігачі по всій області відмічали підвіз виборців: в Умані кандидат в мери Цебрій влаштував безкоштовний проїзд для жителів міста "з нагоди дня автомобіліста", автобусами автопідприємтва де він є власником; ВО «Черкащани» в Каневі підвозили виборців до дільниці, розташованій в приміщенні училища культури; в Смілі та в Черкасах також зафіксовано подібні випадки, але якщо в Смілі це пов’язвали з іменами кандидатів на посаду міського голови, то в Черкасах подібне зловживання приписували кандидату в депутати міської ради.
Подекуди спостерігачі та кандидати фіксували проблеми організаційного характеру, пов’язані з присутністю на дільниці: на деяких дільницях члени ДВК відмовлялися реєструвати присутність суб’єктів виборчого права плутаючи це із реєстрацією статусу. Поте подібні ситуації носили поодинокий характер і швидко вирішувалися мирним шляхом.
В цілому ж день голосування проходить спокійно. За оцінкою ЧОО КВУ, основні проблеми почнуться вже після закриття виборчих дільниць, коли члени ДВК почнуть підраховувати голоси по десятку різних округів та намагатися втулити дрібним почерком довжелезні назви партій в вузенький рядочок протоколу. Особливо це стосуватиметься м. Черкаси, де для членів ДВК піде вже друга доба на дільниці, і які вже на момент відкриття дільниць вже були стомлені і неуважні.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram