Настінний розпис наразі дуже популярний у Європі. У Києві вуличні художники вже створили понад 100 картин заввишки понад два поверхи. Три картини на стінах будівель є у Каневі. Черкаси ж модна тенденція поки що обійшла стороною. Місцеві активісти не здаються і вже назбирали третину суми, необхідної для настінного живопису. Навіть визначилися із будинком, де з’явиться витвір вуличного мистецтва. Як просувається у Черкасах цей арт-проект, пише vikka.ua.
Малюнки на стінах будівель додають місту родзинки, роблять життя у ньому яскравішим та допомагають містянам долати сірість буднів. Такі вуличні картини називають муралами, і вони, як то кажуть, є живим втіленням ідеї: мистецтво – у маси.
Вуличний художник львів’янин Тарас Довголюк з командою колег створили три мурали у Каневі. За його словами, їх до Канева запросила місцева громадська організація, яка виграла спеціальний грант на створення настінних картин у місті.
- Малювати до Канева приїздив декілька разів. Над останніми малюнками працював з колегою Володимиром Федосівим. Я малюю птахів, це можна сказати, моя тематика, а він створює абстракції. Так на нашому муралі з’явився птах сиворакша. Він занесений у Червону книгу України, але водиться у цих місцях. Крім того, ми зобразили абрикоси. Бо коли ходили та надихалися містом, всюди їх бачили. Коли намалювали проект, його було узгоджено із замовниками та місцевою владою, – пояснив художник.
На створення таких муралів двома художниками витрачається приблизно 2 дні на кожен малюнок.
- На одну картину пішло більше 100 балонів фарби. Один коштує 70-100 грн, – розповів Тарас Довголюк.
Настінні малюнки виходять не тільки за межі звичних уявлень про мистецтво, а й ламають уявлення про кордони між країнами.
- Більшість українських муралів розташовано у Києві. Але 80-90% їх виконавців – іноземці, яких запрошували до нас малювати. Я знаю трохи більше 10 українців, що створюють такі картини на стінах. Вони, у свою чергу, часто працюють за кордоном. Я теж виїжджаю, але здебільшого у Польщу. А останнім часом проводяться фестивалі для вуличних художників у Вінниці, – зазначає львів’янин.
Він пояснив, що в Україні таке вуличне мистецтво тільки набирає популярності. У Черкасах муралів взагалі поки що немає. На питання, що б було доцільно намалювати у столиці козацького краю, художник сказав, що у цьому питанні треба орієнтуватися на місці. Але пообіцяв: якщо отримає замовлення від черкащан, на їхніх будинках обов’язково з’явиться щонайменше один птах.
Черкаська активістка та громадська діячка Аліна Котолуп більше року переймається ідеєю створення муралу у Черкасах. Каже, що навесні він у місті нарешті з’явиться.
- Мій проект – "Розмалюй своє місто", що полягає у створенні муралів на стінах дев’ятиповерхівок, виграв 23 тисячі гривень на фестивалі "CherITy". Але за підрахунками на мурал потрібно ще 40 тисяч гривень. Тож наразі намагаюсь залучити спонсорів. Спочатку для втілення цієї ідеї обрали багатоповерхівку біля річкового порту. Але її стіна згодом буде закрита новобудовою. Тож останній вибір припав на житловий будинок у районі Лісовий. Нещодавно закінчено його утеплення і стіна ідеальна для малювання, – пояснила вона та підкреслила, що навмисно обирає спальні райони міста. Таким чином громадська діячка хоче зробити їх більше яскравими та привабливими.
Активістка веде перемовини з двома художниками, які могли б виконати проект для Черкас. А тим часом працює над втіленням ще однієї яскравої ідеї для Черкас – "Alarm Fest".
- Це буде графіті-розпис якоїсь довгої стіни. Для цього теж шукаю підтримку, – зазначила Аліна Котолуп.
Справжній експерт з муралів шоумен Єгор Прищепкін відомий тим, що робить тематичні селфі на тлі київських настінних картин. До фото він додає влучні дописи та розміщує у соціальних мережах. Цей його проект за останній час набрав неабиякої популярності в інтернеті.
- У Черкасах я був, але біля ваших муралів не фотографувався і тільки від вас дізнався, що у місті їх немає, – каже киянин.
Він радить черкащанам долучатися до культурного мейнстріму.
- Мурали – це живопис. Вони прикрашають середовище, роблять похмурі фасади яскравішими. Їх сприймають здебільшого позитивно. Можливо, тільки 5% з них не подобаються. Наприклад, мурал зі стрижем. Чув, що ним дітей лякають. Але я бачив документальний фільм, де показували і його у тому числі, як символ столиці. Мурали – сучасне мистецтво, але не можу однозначно сказати, що всі мурали роблять Київ більш сучасним. Адже є такі, що влучно вписуються і в історичні місця столиці, – розповів Єгор Прищепкін.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram