Нові вибори за старими правилами?

02 квітня 2014, 10:48

Верховна Рада нещодавно провалила зміни до закону про місцеві вибори. Не вистачило всього 17 голосів. Але ці 17 ненатиснутих кнопок депутатів можуть дуже вплинути на те, яким чином розподілятимуться тисячі голосів наших громадян 25 травня.

Про це повыдомляэ Громадська рада Черкас.

Мова навіть не про те, що провалений законопроект пропонував чисто технічні удосконалення виборчого процесу для того, щоб зробити його відкритим та справді демократичним. Річ у тім, що діючий закон про вибори місцевих рад втілює у собі всі негативні ознаки минулого режиму. Якщо їх не прибрати, то буде дуже важко очікувати на реальне перезавантаження місцевої влади.

Навіть самий принцип висування кандидатів у мери та депутати міської ради обмежує права громадян, адже спробувати свої сили на виборах зможуть лише висуванці від партій. Тобто, знову кандидатам доведеться домовлятися з партійними керівниками лише для того, щоб отримати змогу балотуватися під чиїмось прапорами. Як тут можна говорити про оновлення влади на місцях? Адже кожен громадянин, незалежно від партійності, повинен мати змогу бути обраним до органів місцевого самоврядування – це аксіома демократії. До речі, право висувати своїх кандидатів повинні мати і громадські організації.

Так само не підтримали депутати ідею щодо проведення виборів мера у два тури. Зрозуміло, що забезпечити таку норму для всіх міст і містечок надто витратно для бюджету. Але передбачити два тури для обласних центрів і столиці – цілком реально. Без цього ми й надалі матимемо міських голів, яких підтримує лише 20-30% населення міста. Слід запровадити і чисту мажоритарну систему виборів міських рад, щоб перестали купуватися місця у списках.

Крім того, у депутатів була можливість зекономити – не формувати на виборчих дільницях дві паралельні комісії під місцеві й під президентські вибори, а об’єднати їх. Однак і ці зміни не пройшли – держава запроваджує жорстку економію у медицині, але чомусь продовжує витрачати мільйони гривень на виборчкоми.

1 квітня була остання можливість змінити правила місцевих виборів. Більше Верховна Рада на цьому тижні не збиратиметься, а 4 квітня вже стартує виборча кампанія. Однак шанс виправити ситуацію все ж залишається. Турчинов повідомив, що на наступному засіданні 8 квітня парламент спробує відкласти офіційний старт виборів й ухвалити ці вкрай важливі зміни. Тож залишається лише сподіватися, що депутати у Києві почують голоси з регіонів та зроблять все, щоб перші місцеві вибори Нової України пройшли чесно та відкрито.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору