Поки в Україні триває активна фаза війни, на відносно спокійній Черкащині повертаються до старих-добрих політичних питань. 27 червня відбулась сесія Тальнівської міськради, під час якої за поданням міського голови Василя Сідька депутати розглянули питання про звільнення з посади керуючої справами виконавчого комітету Ольги Котенко. Аби її відсторонити, збирали спеціальну комісію, яка провела службове розслідування. Ця комісія зробила низку висновків, згідно з якими жінку і звільнили. Нині ж Черкаський окружний адміністративний суд оприлюднив рішення, згідно з яким зобов’язав поновити пані Ольгу на посаді. Позов адвоката задовольнили лише частково, але своє добре ім’я посадовиця повернула.
Коли рішення міськради тільки оприлюднили, про це швидко написали місцеві ЗМІ. От тільки не запитавши позицію іншої сторони. Ми ж вирішили поцікавитися у самої Ольги Василівни, чи має вона що сказати на звинувачення, які тоді їй висували.
У чому саме звинувачують Ольгу Котенко
За результатами службової перевірки встановили, що Котенко «неналежно виконувала свої обов’язки». Зокрема, мова йшла про те, що вона не склала план роботи виконавчого комітету Тальнівської міськради на другий квартал 2022 року, не готувала належним чином засідання, не організувала звіт про роботу із заявами громадян та прострочила терміни виконання звіту керівника ЦПМСД. Також Ользі Котенко була оголошена догана за порушення трудової дисципліни.
Міський голова Василь Сідько на засіданні міськради зауважив, що Ольга Котенко після оголошення догани пішла на лікарняний, а коли повернулася, то «не зробила висновків і почала засипати міську раду доповідними».
Пані Ольга зауважила: з рішенням сесії та міського голови вона ще тоді була не згодна, тому відразу подала пояснювальну записку, де відповіла на висунуті у проекті рішення звинувачення.
Питання про планування роботи виконкому вона прокоментувала так:
«Я прийшла на роботу у міську раду в листопаді 2019 року. Мене попросив про це міський голова Сідько, щоб я з ним працювала. Тоді у міськраді не було ніяких планів – ні виконкому, ні сесій. Оскільки раніше я працювала в оргвідділі обласної адміністрації і цю роботу знала, то відразу пояснила, що плани потрібні. Склала план роботи, і його, як годиться, затвердили. І це я робила постійно. Щодо плану на 2022-й рік: я пояснила, що тепер ми велика громада і нам потрібен великий розширений план. При плануванні на перший квартал я врахувала не лише поточні, а й основні питання, тобто ті, які треба було розглядати обов’язково. Цей план затвердили у грудні 2021 року. Як я вже сказала, основні питання мали розглядати обов’язково. Тому коли в лютому відділ ЖКГ не подав звітність про квартобліку, я написала доповідну голові, хотіла розібратися, чому розгляд цього питання зривають. Заступник, який курує цю галузь, Маринченко, тоді так нічого і не пояснив», – розповіла пані Ольга.
Такі питання як звітність керівника медзакладу не розглядалися через початок повномасштабної війни та у зв’язку із введенням воєнного стану, додала вона. Підтвердженням цього є пояснення в.о.начальника відділу з питань соціального захисту населення та охорони здоров’я.
«Ще низку питань, які в умовах війни не можуть фінансуватися, теж не було доцільності розглядати. Мова йде про такі питання як виділення коштів для нагородження спортсменів. Про це мене усно у березні та квітні проінформувала начальник відділу освіти, молоді та спорту Раїса Карман», – пояснила Ольга Котенко.
Окремо Ольга Василівна виділила одне з основних звинувачень – стосовно того, що вона не склала квартальний план роботи виконкому.
«Проект рішення «Про план роботи виконавчого комітету Тальнівської міської ради на II квартал 2022» попри те, що всі говорили, що воно не на часі, мною все ж було підготовлено, його погодили. Я планувала, що його винесуть на розгляд на позачерговому засіданні виконкому у квітні. Однак завідувач юридичного сектору Володимир Володін цей проект рішення не погодив, при цьому неетично висловився на мою адресу. Я написала про це доповідну на ім’я міського голови, однак ні вибачень, ні вжитих заходів щодо цього я не дочекалася. Разом із Володіним я ходила до міського голови, аби розібратися. Тоді Володін доводив, що таке слово «вживають в літературі». На цьому і все. Від пережитого стресу моє здоров’я погіршилося, я лікувалася у стаціонарі», – розповіла вона.
Проект плану роботи виконкому, додала Ольга Василівна, так і не розглянули.
«Коли ми з Володіним ходили до міського голови стосовно образ на мою адресу, прозвучала фраза «Якщо ви будете так собачитися, ми це питання розглядати не будемо», – зазначила вона.
Якби не війна?
24 лютого почалася повномасштабна війна, і більшість не нагальних питань, пояснила Ольга Котенко, природньо, відійшли на другий план. Саме через це були прострочені деякі звіти чи рішення.
«Ще на самому початку зачепило і Черкащину, в Умані загинула людина. Перший тиждень був дуже напруженим. Всі працювали «як годинник». Мені відразу міський голова доручив виписувати перепустки, як члену ради оборони. Також я займалася забезпеченням продуктів для виробництва тушонок, випікання хліба тощо. До нас їхали люди з різних областей, але чи буде постачання продуктів, ми тоді не знали. Та і цінову політику треба було регулювати. Було таке, що сільсгосприворбники навіть «скидалися» мукою, аби люди були з хлібом. Ще я відповідала за харчування блокпостів, визначала потреби, готувала супровідні листи. Ніхто не рахувався з моїм часом. У березні я офіційно була у відпустці, але по факту не була в ній жодного дня. А тепер мені кажуть, що у цей період я не дала план роботи. Мене на час відпустки офіційно заміняла інша людина, а мені закидають, що я його не подала», – пояснила пані Ольга.
Разом із тим, додала пані Ольга, вона порушувала це питання постійно. У березні було два позачергові засідання виконкому. На них виносили нагальні питання – ті, що стосувалися оборони, опіки дітей тощо.
Питання ж про план на квартал відкидали як не нагальне.
«Коли я перепитувала керівників відділів – керівницю освіти, начальницю фінансового управління – чи будемо розбирати планові питання, мені сказали, що це не на часі і що люди нас не зрозуміють. Це все було усно, письмових пояснень мені ніхто не давав, бо на той час тендери заборонили і ми навіть папір не могли купити. Міський голова тоді промовчав щодо цього. У квітні на нараді я знову в них перепитувала, ніхто нічого не відповів. Це питання я піднімала і на позачерговому засіданні, коли було зрозуміло, що воєнний стан надовго і основну роботу треба потихеньку робити».
На думку Ольги Василівни, те, що не було складено квартальний план роботи – це якраз основне питання, за яке «зачепилися», шукаючи мотив для її звільнення.
Чи все-таки політика?
Політика і розподіл сфер впливу – здається, аж ніяк недоречні під час війни питання. Однак аналізуючи, як працюють органи місцевого самоврядування в умовах воєнного стану, висновки напрошуються самі собою. Не секрет, що деякі місцеві ради ще з 24 лютого стали по суті «штабами», які організовували оборонну та волонтерську роботу. Не стало винятком і Тальне. І Ольга Котенко, як бачимо, була задіяна в такій роботі безпосередньо і практично весь час.
Не керуюча справами виконкому вина, що під час війни не виділяють кошти для нагородження учасників дитячого спортивно-масового заходу «Олімпійське лелеченя». Природньо, це питання не розглядали, бо ж навіть начальниця відповідного відділу пояснила, що у цьому немає сенсу. Та і план, як їй казали, був не зовсім на часі. Про все це Ольга Василівна написала у пояснювальній записці. Вона вважає, що зазнає безпідставного тиску на неї як на посадову особу впродовж останніх трьох місяців, та ще й у період повномасштабної війни.
А от якщо відійти від звинувачень та пояснень, з’являється ще один, менш примітний фактор – політичний.
Ольга Котенко – колишня депутатки від ВО «Черкащани». Від цієї партії був і Василь Сідько. У 2019 році його більшістю депутатських голосів обрали виконувачем обов’язків міського голови. Саме тоді, як зазначала Ольга Василівна, він і покликав її працювати разом.
Працювали, налагодили роботу. Сідько почав займати цю посаду без приставки «в.о.», зрозуміло, не без підтримки Ольги Василівни та інших партійців. І все йшло добре поки, як кажуть у громаді, інтереси Сідька не стали пересікатися з інтересами доволі відомого місцевого підприємця Володимира Мовчана. Маючи дуже неоднозначне пов’язане з росією минуле, він будує на Тальнівщині церкви та, можна сказати, «підкорює серця» окремих краян. Що ще хоче підкорити пан Мовчан і чи не в політику мітить відомий благочинник – наразі невідомо. А от те, що Сідько вирішив покінчити із «черкащанським» минулим, зокрема, і через прибирання вірних протягом тривалого часу йому людей – цілком ймовірно.
Все одно звільнять?
Суд задовольнив позов Ольги Котенко частково. Зокрема, скасував розпорядження міського голови про оголошення догани і про звільнення, а також рішення сесії про погодження звільнення. Також на її користь мають стягнути близько 80 тисяч гривень за час вимушеного прогулу та 18 тисяч гривень за удові витрати. В решті, зокрема, у стягненні моральної шкоди, відмовили. Однак головне – повернули посаду та репутацію.
Однак на цьому історія не закінчилася. 21 жовтня, за три дні до відновлення Ольги Котенко на посаді міський голова провів позачергову сесію, на якій змінили структуру управління міської ради і ввели нову посаду «керуючий (секретар) виконавчого комітету. А посаду, на яку мала відновлюватись Котенко, (керуючий виконавчого комітету) вивели із структури. Тож її поновили, але відразу вручили попередження про скорочення в зв’язку з тим, що посади вже не існує.
Тож нині в міській раді одночасно працюють двоє керуючих.
До слова, аналогічна ситуація склалася і з начальницею фінансового управління Наталією Захарчук. Її звільнили з посади у зв’язку з ліквідацією управління. При звільненні вакантну посаду жінці не запропонували, а її заяву з проханням про перевід на посаду головного спеціаліста новоствореного управління залишили без розгляду.
Суд поновив пані Захарчук на посаді та призначив виплатити їй понад 163 тисячі гривень за час вимушеного прогулу. Нині вона ще очолює фінансове управління, однак після 30 листопада буде скорочена через те, що разом з управлінням ліквідують і її посаду.
У тальнівських колах прямо говорять про те, що Ольгу Котенко, яка стала «незручною» для мовчанівської компанії, звільнили саме за вказівкою бізнесмена. Як бачимо, під вплив потрапив не лише міський голова, а й місцеві депутати, які проголосували за таке рішення.
Сергій Зубатов
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram