Не кожна родина могла придбати: у Корсунському музеї розповіли про унікальний експонат

13 травня 2025, 20:15

Зображення із сайту еМuseum

У селі Сухинах, що в Звенигородському районі, на межі ХІХ–ХХ століть налічувалось 42 родини гончарів, які виготовляли звичайний побутовий посуд. Один із виробів - "дволикий лев", який є в колекції Національного музею декоративного мистецтва України.

Про це розповідає старша наукова співробітниця сектору фондів Корсунь-Шевченкiвського державного iсторико-культурного заповiдника Олена Райкова.

"Дволикий лев" це посудина, вкрита зеленою поливою. Створена вона в ХVІІІ-ХІХ століттях, використовувалася на свята чи весілля для напоїв (вина, горілки). Посуд зооморфний з антропологічними рисами: має тіло тварини з лапами, хвостом і сплющеною головою з двома обличчями чоловіка, оберненими в протилежні сторони. На обличчях – протилежні емоції (посмішка й сум), що простежуються, незважаючи на втрату частини «сумного» обличчя. На тулубі спереду – декор у вигляді гриви. Посудина має два отвори для зручного наливання напою.

Під час виготовлення лева майстер застосував різні техніки: формування на гончарному крузі, ручне ліплення, гравіювання, ручний розпис, глазурування. У виробі застосовано ангоби – фарби на основі рідкої глини природного кольору або пігментовані. Найчастіше їх наносили на сирий виріб безпосередньо на крузі для того, щоб зміцнити глину, надати потрібного кольору чи текстури, декорувати.

«Дволикий лев» – один з найцікавіших та унікальних експонатів НМДМУ. Він є символом родинного добробуту й заможності. Не кожна селянська родина могла собі дозволити придбати такий посуд.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору