40 об’єднаних територіальних громад хочуть створити на Черкащині до кінця року. Для цього сільських голів збиратимуть на форуми, розповідатимуть про переваги об’єднань на прикладі вже існуючих тергромад, яких нині в області шість.
Саме такі зустрічі дадуть результат, і люди почнуть розуміти користь від об’єднань. У цьому переконані голови тих об’єднань, які були створені в області найпершими. А це Білозірська, Єрківська та Мокрокалигірська територіальні громади.
- Вони були першопрохідцями, бо ж створені ще в 2015 році, - розповідає заступник директора Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Сергій Даниленко. - Вони першими набивали шишки й робили перші кроки. Ще три громади були створені у 2016 році. Це Стеблівська та Набутівська в Корсунь-Шевченківському районі, а також Тальнівська громади. Зараз вони перебувають на шляху свого становлення. Але їм вже значно легше, бо є з кого брати приклад.
Окрім того, за словами Сергія Даниленка, вже на 30 квітня заплановані вибори ще в чотирьох об’єднаних громадах – Селещинська (Корсунь-Шевченківський район), Степанецька (Канівський район), Ротмистрівська (Смілянський район) та Шполянька міська.
- Окрім того, маємо ще направлення до ЦВК щодо створення ще двох громад, - зауважує пан Сергій.
Загалом, за його словами, перед Черкащиною стоїть амбітне завдання – створити до кінця року аж сорок громад. Але, уточнює Сергій Даниленко, цю цифру не варто розцінювати, як самоціль, бо ж головне, аби територіальні об’єднання могли повноцінно функціонувати, розвиватися та користуватися своїми перевагами, зокрема, реалізувати необхідні для громади проекти. Так як це, скажімо, зробили в Білозірській об’єднаній територіальній громаді, де створили власний ЦНАП.
- І з гордістю хочу сказати, що не в кожному районі є такий ЦНАП, як ми зробили. Зараз ЦНАП надає 50 різновидів послуг, до кінця року буде сотня послуг, - розповідає голова Білозірської обєднаної територіальної громади Володимир Міцук. - Окрім того, придбали новий трактор, зробили три дороги із твердим покриттям, провели освітлення вулиць, замінили всі вікна в Ірдинській школі, Будинку культури. Також зробили два дитячі майданчики, придбали для школярів мультимедійні дошки, замінили меблі в школі. На сьогодні ми пишаємося тим, що зробили. Якби об’єднання не було, то таких змін ми б віками не бачили. Наш бюджет зріс майже в шість разів. Тож на цей рік підготували вже нові проекти.
У тому, що об’єднання відкриває перед черкащанами значні перспективи і можливості, переконаний і голова Єрківської тергоромади Леонід Польовий. Він зауважує, що жодного разу не шкодував про те, що громади об’єдналися.
- Насамперед, це відчувається у бюджеті. Якщо у 2015 році наші власні надходження складали 3,5 мільйона, то в минулому році – більше 17 мільйонів. Це суттєва різниця. Звісно, все зробити в один момент нереально, - додає пан Леонід. – Але поступовими кроками можна досягти чимало.
Голови об’єднаних територіальних громад переконані, що сьогодні багато сільських голів просто не розуміють тих переваг, які вони можуть отримати при об’єднанні. Для цього, на їхню думку, потрібно збирати голів на форуми, запрошувати їх до вже існуючих громад, влаштовувати зустрічі із головами об’єднаних громад із сусідніх областей, де процес децентралізації протікає швидше, ніж у нас. Лише завдяки таким заходам люди розумітимуть, що в громадах отримають значно більше, ніж нині мають.
- Людей потрібно привозити до вже створених тергромад, щоб вони самі побачили бачили, як працюють територіальні об’єднання. А також більше висвітлювати цю тему у ЗМІ. Це мають бути повноцінні сюжети та публікації. Щоб люди з інших районів знали про переваги та результати об’єднання, - вважає Володимир Міцук.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram