Наслідки мажоритарної системи та непрямого підкупу для України (відео)

05 листопада 2014, 22:42

OPORA_debaty1

Усе частіше в експертних колах піднімають питання про природу та наслідки непрямого підкупу, його негативний вплив на виборчий процес. Не менш важливим об’єктом багатьох дискусій стала проблема мажоритарної виборчої системи в Україні. Проте мало хто з нас уявляє, що думає про це звичайний виборець і чи думає взагалі. Черкаський осередок ОПОРИ вирішив зробити перші кроки у цьому напрямку і провести оксфордські дебати між черкаськими студентами щодо вище названих проблем.

Отож, наприкінці жовтня відбулися оксфордські дебати між двома командами, які представляли студенти Черкаського державного технологічного університету і Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Центром дебатів стали дві теми  «Непрямий підкуп виборців – чесна конкуренція чи ні?» і «Мажоритарна система повинна залишитися в Україні». Оцінювали добір аргументів, їх переконливість і зрозумілість тез судді, в ролі яких було запрошено Аллу Юрковську (Комітет виборців України), Наталю Белюкіну (Центр соціального партнерства), Миколу Макуху ( Громадянська мережа «ОПОРА»).

Команди, незважаючи на свої переконання щодо піднятих  питань, методом жеребкування ставали стороною опозиції чи захисту тез. А судді повинні були оцінити лише переконливість і добір аргументів, які озвучували студенти. Зрозуміло, що аргументи, які представили команди, дали можливість сформувати уявлення про загальні настрої в суспільстві.

OPORA_debaty2

«Кількість вкладених коштів в передвиборчу кампанію  пропорційний  тій кількість коштів, яку кандидат поверне собі протягом своєї каденції»,  «непрямий підкуп породжує нерівність у можливості бути обраним», «вирішення локальних питань дає можливість не задумуватися про глобальні», «непрямий підкуп – це замкнуте коло, адже, приходячи до влади, депутати не хочуть робити добре для виборця, бо планують це робити лише перед наступними виборами», «непрямий підкуп змушує підсвідомо голосувати за кандидата, адже таким чином виборець наче віддає певний борг за отримані матеріальні блага», – звучало з уст команди ЧДТУ на захист того, що непрямий підкуп виборців є негативним явищем і нечесною конкуренцією політичних партій та кандидатів під час виборчого процесу.

На спростування студенти ЧНУ вказували на те, що «проведені культурні заходи чи відремонтовані приміщення – це конкретна справа, а не обіцянки», «непрямий підкуп «чистіший» спосіб агітація, тому що під час нього не виливається бруд на конкурента» і «краще витратити кошти на подарункові пакети, поїздки, ремонти, ніж на біл-борди, які ніякої користі не дадуть» тощо. Інші цікаві подробиці дебатів та аргументи на захист мажоритарної системи дивіться на відео.

Так, судді з невеликим відривом виокремили команду студентів із Черкаського державного технологічного університету. По завершенню дебатів Анастасія Скічко, член команди ЧДТУ зауважила, що подібні заходи дуже важливі, адже молодь в основному поглинає значну кількість інформації, проте не має часу зупинитися і самостійно осмислити важливі питання у тому числі й ті, які стосуються виборів в України. А цей захід дав можливість осмислити ці питання і сформувати своє ставлення до них.

Увага! Учасники шляхом жеребкування визначали спростовують чи захищають вони визначені тези. Тому те, що вони добирали певні аргументи, не означає, що вони їх поділяють. Ймовірніше, команди озвучували штампи, які побутують у суспільстві щодо вище окреслених тем.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору