Напруга в розетках 230 вольт: в обленерго пояснили, чи витримають мережі

23 травня 2025, 12:17

З 1 липня запроваджується новий стандарт напруги в розетках – 230 вольт замість звичних 220 вольт. Такий перехід мають забезпечити обленерго, мережі яких й без того перебувають у складному становищі, особливо в регіонах, де ведуться бойові дії, пише РБК-Україна.

Сама зміна рівня напруги із 220 до 230 вольт не є технологічно складною для обладнання обленерго.

"Різниця в 10 вольт рідко є критичною для основного обладнання операторів систем розподілу. Трансформатори на підстанціях 10(6)/0,4 кВ мають можливість регулювання напруги (перемикання відгалужень), що дозволяє встановити вихідну напругу ближче до 230 вольт", - прокоментували в компанії "Українські розподільні мережі", яка об’єднує державні обленерго в Хмельницькій, Миколаївській, Запорізькій, Тернопільській, Черкаській, Харківській та Сумській (25% пакету акцій) областях.

За інформацією компанії "ДТЕК Мережі" (Київ, Київська, Дніпропетровська, Донецька та Одеська області), обленерго вже давно застосовують сучасне обладнання, яке працює в межах 230 вольт (+/-10%).

Проблемою є не саме підняття рівня вихідної напруги із розподільчого трансформатора на 10 вольт, а загальний стан електромереж обленерго, які є досить розгалуженими, зношеними та перевантаженими.

"Багато розподільних мереж 0,4 кВ в Україні є застарілими та мають надмірну протяжність. Якщо на підстанції встановлено 230 В, то у віддаленого споживача напруга може падати нижче допустимих значень і навпаки, у споживачів поблизу підстанції при низькому навантаженні, напруга може перевищувати заданий діапазон", - пояснили в "Українських розподільних мережах".

В компанії звернули увагу, що дотримання якості напруги в мережах обленерго залежить від рівнів напруги в магістральних мережах НЕК "Укренерго". В цих мережах також можуть виникати проблеми через пошкодження внаслідок ворожих обстрілів.

Як новий стандарт вплине на побутові прилади

Сучасні побутові прилади налаштовані на роботу в широкому діапазоні напруги - часто від 200 до 240 вольт або навіть 100-240 вольт, зазначають в "Українських розподільчих мережах", тому перехід на 230 вольт для них не є проблемою.

"Проблеми можуть виникати з дуже старим обладнанням, але обладнання, спроектовано для роботи на 220 вольт, має достатній запас міцності та діапазон регулювання для роботи при номінальній напрузі 230 вольт", - додали в компанії.

В "ДТЕК Мережі" звернули увагу населення, яке користується реле напруги, що набуло особливої популярності у період масових відключень. "Якщо ви користуєтесь реле напруги в оселі, то врахуйте при налаштуванні новий діапазон від 207 до 253 вольт", - прокоментувала компанія.

Нагадаймо, в середині квітня НКРЕКП прийняла постанову, якою передбачається зміна рівня стандартної номінальної напруги в розподільчій мережі для кінцевого споживача – із 220 до 230 вольт. Така напруга має з’явитися у розетках з 1 липня цього року у всіх регіонах України, в тому числі і в тих областях, де ведуться активні бойові дії.

Новий стандарт допускає відхилення напруги в діапазоні 207-253 вольт та запроваджується для виконання євроінтеграційного курсу України, адже у Європі вже давно напруга для кінцевого споживача становить 230 вольт.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Алла :

Мабудь багато побутової техніки знаходиться в магазинах., але її не купують. От піднімемо напругу до 250 квт. і процес піде. добровольно- принудительно прийдеться іти до крамниці та замінювати стару ще радянських часів побудову техніку на нову. То ж у прибутку будуть крамниці Єпіцентр. тощо. а простий люд в великій ж-пі

Вгору