Складний, емоційний, хвилюючий та шокуючий. Для багатьох черкащан 2014 рік став роком змін, несподіванок, руйнування планів, затягування пасків. Рік болю і страждань. Рік патріотичних настроїв та суспільного єднання. Рік зміни пріоритетів, бажань та мрій. Рік справжніх героїв, самовідданих волонтерів та звичайних черкащан. Небезпечний, несподіваний, показовий. 2014 рік - це рік, який ми ніколи не забудемо. Деякі сторінки цього року хочеться змінити, деякі - швидше перегорнути, про інші - не згадувати взагалі. Проте у ньому було багато таких, за які ми можемо пишатися і які ми ніколи не зможемо забути. Цей рік зробив нас сильнішими, сміливішими, єдинішими. Цей рік змінив черкащан.
Пропонуємо згадати, яким був 2014 рік для Черкащини.
23 лютого захоплення Будинку рад у Черкасах завершилося затриманням 52 осіб і серйозною травмою – активістці Ользі Галушко на голову з будівлі скинули вазон.
Як реакція на розповідь депутата Черкаської міської ради Миколи Булатецького про його пригоди у ніч повторного штурму Черкаської ОДА (він зізнався, що ховався від бійців спецпідрозділу "Беркут" у сміттєвому баку біля Департаменту освіти міськвиконкому), у мережі з'явилося ось таке фото, на якому приймальнею депутата охрестили сміттєвий бак.
20 лютого під час штурму «Беркутом» пікету черкащан на блок-посту біля дамби постраждало чимало черкащан. Фотокореспондент обласної газети "Вечірні Черкаси" Ігор Єфімов тоді отримав травму голови. Беркутівці били його попри те, що він кричав «преса».
2 березня понад 2 тисячі черкащан вийшли на мітинг на Соборну площу проти введення російських військ в Україну.
2 березня на Черкащині чоловіки почали мобілізуватися на захист України. Упродовж двох днів у Черкаському міському комісаріаті у добровольці записалися понад 500 черкащан. Серед добровольців – хлопці та чоловіки різного віку, є навіть жінки.
15 березня "Ювілейним", 300-м Указом в.о. Президента України головою Черкаської обласної державної адміністрації призначено Юрія Ткаченка. А вже 17 березня новопризначений голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко вийшов на Соборну площу до черкащан, щоб поговорити з ними та внести конкретику щодо свого призначення.
21 березня черкащани вшанували пам'ять героїв Небесної сотні. Біля хреста, встановленого на честь загиблих Героїв Небесної сотні, відбувся молебень за загиблими під час протистоянь на Майдані Незалежності. Містяни поклали квіти та запалили лампадки.
22 квітня стався жахливий вибух на АЗС у Переяславі-Хмельницькому. П'ятеро осіб загинули, ще шестеро - було госпіталізовано. Від вибуху постраждало троє черкащан, пасажирів маршрутки "Київ - Черкаси", яка в той момент зупинилася неподалік заправки.
12-й мотофестиваль "Тарасова гора", присвячений 200-річчю Великого Кобзаря з 5 червня тривав на базі "Придніпровська" в селі Чапаєвка під Черкасами. У суботу, 7 червня, байкери за давньою традицією вирушили на Чернечу гору до Канева із обов'язковим проїздом колони Черкасами.
9 червня зі скандалами, криками, погрозами, взаємними звинуваченнями, лайкою і “Народною Самообороною” новопризначена міська територіальна виборча комісія на наступний день після інавгурації нового Президента України Петра Порошенка ощасливила Черкаси новим-старим мером Сергієм Одаричем.
23 червня до Черкас завітав найбільший прапор України площею 24 000 кв. м. На Соборній площі його розгорнули близько 1000 городян. Після цього учасники акції за єднання України випустили у небо 25 білих голубів миру – по одній пташині за кожну область, включно з Кримом.
14 липня на Черкащині поховали вбитого боєвиками на Сході полковника Прикордонної служби Ігоря Момота. Президент України посмертно присвоїв Ігорю Момоту звання генерал-майора.
Парад вишиванок допоміг зібрати кошти для черкаських військових із батальйону “Азов”.
22 серпня о шостій ранку сталася надзвичайна ситуація. На залізничному переїзді в райцентрі Городище на Черкащині зійшов з рейок склад вантажних поїздів із нафтопродуктами та стався вибух одного з них.
1 вересня в усіх черкаських школах відбулася акція «Замість квітів – допомога армії». Під час урочистих лінійок школярі та їхні батьки добровільно надавали пожертви на потреби українських військових. Кожен міг покласти у спеціальну скриньку стільки гривень, скільки вважав за потрібне. Взамін на пожертву учасники акції отримували національні прапорці.
Завдяки футбольним матчам черкаський аеропорт прийняв чотири міжнародні рейси. 4 вересня на Центральному стадіоні Черкас молодіжна збірна Швейцарії зіграла матч з молодіжною збірною України з футболу. 8 вересня На черкаському стадіоні наші футболісти зіграли проти команди Ліхтенштейну. В рамках плей-оф турніру 10 жовтня на Центральному стадіоні Черкас відіграє молодіжна збірна України та Німеччини.
10 вересня 50 років – раз у житті. Свій ювілей відсвяткувала голова обласної ради Валентина Коваленко. Чиновниця-поетеса вирішила не брати приклад зі своїх попередників: не “ховатися” у свій день народження, а приймати весь черкаський люд в обласному комунальному закладі, 4-зірковому готелі “Дніпро”.
25 вересня сесія облради у Черкасах перетворилася на генеральне прибирання… депутатів. У сміттєві баки полетіли комуністи та регіонали. Представники Координаційної ради Майдану, Автомайдану, Ультрас та Самооборони увірвалися на сесію Черкаської обласної ради. Із собою вони принесли п’ять сміттєвих баків, на яких були наклеєні фотографії народних депутатів від Партії регіонів – Зубика, Поплавського, Нечипоренка, Яценка, Бобова. Громадськість вимагала від екс-регіоналів знятися з виборів та проведення люстрації. Проте дісталося за нардепів обласним депутатам.
У Черкасах з'явилося озеро. Після кожної зливи дорога біля літака у Південно-Західному районі починає нагадувати Венецію. Причиною цього є те, що по вулиці Смілянській взагалі відсутня зливова каналізація. Коли нарешті калюжа, яку в народі іменують “озеро імені Одарича”, раз і назавжди зникне – не знає ніхто.
Тільки для молодших поколінь черкащан поняття «віялове» відключення світла є чимось незрозумілим. Усі решта добре пам’ятають сутінкові 90-ті минулого століття, та й початок міленіуму, щоб була бодай якась причина сумувати за ними. Але через нестачу палива для вітчизняних ТЕС та ТЕЦ, які виробляють майже половину всієї електроенергії у країні, черкащани пригадали практику «сидіння при свічках».
Черкаський автомобільний завод виготовив для АТО багатофункціональний легкий бронеавтомобіль «Барс» з колісною формулою 4х4. У зоні АТО «Барс» може використовуватися для транспортування особового складу, перевезення вантажів в умовах бойових дій, виконання тактичних завдань, охорони блокпостів, ведення бою в місті.
Черкаські діти підтримують бійців в зоні АТО. Піднімають настрій бійців на фронті цукерки "від хандри". На кожній – жартівливе побажання, що моментально піднімає настрій. Активно допомагають і бабусі. У волонтерський штаб приходять за нитками, з яких виплітають теплющі шкарпетки.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram