У селі Шевченкове, що на Звенигородщині, розгорівся скандал між підприємцем Володимиром Грицаєм та головою громади. Останній не дає дозволу на приватизацію землі. Черкаський окружний адмінсуд став на бік Грицая, однак очільник села землю передавати не збирається все одно.
На місці спірної ділянки раніше стояв побуткомбінат. Роками будівля й територія довкола була в занедбаному стані.
- Будівлю ми викупили, - розповідає донька бізнесмена Леся Грицай. – А землю, яка є комунальною власністю, взяли в оренду. До цього там все було в «убитому» стані. Смітник той розгрібали два роки. Там жили наркомани, а діти боялись навіть поруч проходити. Поки наводились порядки - нас ніхто не чіпав. Обіцяли допомагати, дати викупити. Коли все було готове, сільська рада нам почала пхнути палиці в колеса. Викупити землю не дають, орендна ставка платиться по-максимуму.
Аби вийти із ситуації, землю Грицаї орендували.
- Кадастрового номеру й документів на цю землю тоді не було, - продовжує жінка. – Сільська рада дозволила нам взятися за виготовлення документації. Ми обійшли численні кабінети й викинули купу грошей. З готовими документами я прийшла писати заяву на землю в оренду з правом викупу. І тут почалось. Телефонувала землевпорядниця і казала, що ніхто не дасть нам викупити і буде так, як скажуть вони. Я обурилась такому порушенню закону. Сільський голова теж сказав, мовляв, дай одним купити і всі захочуть. Тобто, нашими руками легалізували ділянку і послали після цього нас подалі.
9 грудня 2021 року Черкаський окружний адмінсуд визнав протиправною бездіяльність Шевченківської сільської ради.
«Визнати протиправною бездіяльність Шевченківської сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою 09.07.2021 про безоплатну передачу у власність земельної ділянки. Зобов`язати Шевченківську сільську раду повторно розглянути заяву про безоплатну передачу у власність земельної ділянки та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства з урахуванням висновків суду», - йдеться в рішенні.
Сесія ради має відбутися 11 лютого. Голова громади Сергій Смалько пообіцяв переглянути заяву, але землю під приватизацію давати навідріз відмовляється.
- Суд зобов’язує розглянути на сесії заяву, - говорить Смалько. – Передати землю мене не зобов’язували. Закон забороняє це робити. Там так звана «комерційна» земля. А, згідно земельного кодексу, такі ділянки передаються в оренду і, за рішенням органів місцевого самоврядування, можуть бути викуплені. Собі я її не заберу. Але я маю планувати на майбутнє. Колись прийде інший підприємець, а центр села вже весь викуплений.
Колишній депутат Шевченківської сільської ради Руслан Бойко дивується обраній головою позиції.
- Він дуже дивний чоловік, - розводить руками Бойко. – На місці побуткомбінату був притон. Прийшов інвестор. Побудував гарне кафе з українською кухнею. Смалько вперся і на сесії сказав таку фразу: «Як це ми будемо їм землю продавати? Ще відкриють нам якийсь бордель». От як люди мають розвивати бізнес у селі?
Мешканці села підозрюють, що депутати не підтримували передачу землі через лояльність до сільського голови. Вважають, обранці вже заздалегідь знають, яке рішення потрібно ухвалити на майбутній сесії.
Черкаський юрист Федір Панченко каже, що закон все ж на боці позивача.
- Суд констатував факт, що коли особа придбала нерухомість, то ділянка йде автоматично за цією нерухомістю, - коментує Панченко. – Вони не можуть бути окремо. Тим паче, там один власник. Якщо сесія знову відмовить, то це буде порушенням закону. Тоді можна буде звертатись у правоохоронні органи.
Підприємці планують розвивати й далі свій бізнес. Проте бояться це робити на орендованій землі. Якщо рішення сесії знову буде не на їхню користь, звертатимуться в прокуратуру.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram