У селі Кедина Гора, що на Золотоніщині, у пасічників почали гинути бджоли. Люди підозрюють, що це може бути пов'язано із обробкою полів хімікатами, повідомляє Золотоноша.City.
"У мене є пасічний журнал, в якому записано, що 13 травня почався великий мор бджоли, - розповів пасічник з 20-річним стажем Андрій Труба. Чоловік мав 52 сім’ї української степової бджоли. Дві – пропало. - Я приїхав з роботи зайшов на пасіку і в мене біля кожного вулика було дуже багато мертвої бджоли – біля деяких по три-чотири пригорщі. За 20 років нашого бджолярства - це в нашому селі вперше такий випадок. У нас пасіка кочова, ми їздимо по всій області. Скрізь ми знаходили спільну мову із фермерами".
Бджолярі одразу звернули увагу на поля – зараз триває сезон обробки культур гербіцидами. Згідно із законом, фермери повинні заздалегідь попереджувати бджолярів про обробку. До того ж, робити це у вечірній або нічний час.
"Події відбувалися у власників пасіки біля Кединої Гори, полів там небагато. Пасічники знайшли ділянку, яку обробляли хімікатами в денний час, підійшли до фермера і попросили перенести роботу на вечір. Він погодився, пообіцяв обробляти ввечері та вночі. Після того бджолярі помітили зміни: падіж призупинився. А через два дні все повторилося, - каже староста села Коробівка Сергій Кожем’яко.
Гинули саме льотні бджоли, які йдуть за нектаром. У вулику залишається розплід – матка і молода бджола, яка нектару не приносить, а зможе це робити тижнів через 2-3, коли акація відцвіте, відповідно такого жаданого меду люди вже не отримають.
"У понеділок в обід мені повідомили про повторне падіння бджоли. Кажуть, бачили, що людина своє поле обробляла вдень. Викликали поліцію, склали протокол. 5-6 постраждалих написали заяви. 23 травня пасічники Кединої написали заяви ще й у міській раді та разом із спеціалістом відділу прогнозування та розвитку громад й фахівцями Держпродспоживспілки поїхали відбирати проби на місце події, - пригадує староста.
Проби взяли для столичної експертизи. Ціна аналізу бджоли – коштує близько 7000 грн. А грунту й рослин – більше двох кожна. Все разом складає майже 10 тисяч. Результатів чекати 10-12 днів. Міська рада, тримаючи на контролі історію з бджолами, й тут допомогла – відшкодувала вартість досліджень.
"У середу, 24 травня зранку дзвінок: «Андрійович, під’їжджайте на Кедину, ми піймали трактора, який їде кропить», - говорить Кожем’яко. - І знову поліція та відповідні служби... Фермер стверджує, що засіб, яким обробляли культури сертифікований, але ж залишається проблема обробки вдень. Це порушення. У результаті трактор загнали на територію фермера, запломбували, проте люди лишилися незадоволені. Ніколи не було такої ситуації, щоб постраждала така кількість бджіл. Я вдячний Золотоніській міській раді, які оперативно відреагували на ситуацію й допомогли правильно оформити й підготувати документи та профінансували експертизу. Чекаємо результатів"
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram