— Я в хаті 25 років прожив, а тепер товариство "Лан" через суд хоче її забрати. Купував її ще в колгоспі, а його правонаступник тепер вважає цей будинок своїм, — каже 46-річний Іван Стригун із села Плоске Смілянського району на Черкащині, інформує gazeta.ua.
Хата з білої цегли — в центрі села.
— Добудував кухню, ванну й туалет, вставив пластикові вікна. Вже давно треба ремонт, але зараз не до цього. Приїхав із лікарні від дружини Галі. Вона на інвалідності через проблеми зі спиною, — господар показує будинок на чотири кімнати. На високій стелі намальовані орнаменти. Меблі радянського зразка.
Стригуни в Плоске приїхали 1989 року. Чоловік працював трактористом у колгоспі "Серп і молот". Через два місяці отримали будинок на 90 кв. м. Мають двох синів — 27-річного Михайла й Олександра, 18 років. Старший із сім'єю мешкає окремо, молодший навчається на машиніста. Живуть на пенсії дружини 44-річної Галини й матері Івана — 75-річної Оляни Іванівни.
— Цю хату продавали за 30 тисяч карбованців. Половину я заплатив відразу зі своїх грошей, решту мав відпрацювати протягом 15 років, — Іван Григорович показує в трудовій книжці запис про звільнення 1 грудня 1997-го. Хату тоді, з урахуванням індексації, оцінили в 54 тис. грн. Стригун сплатив понад 29 тис. грн. — У колгоспі не було роботи. Мусив звільнитися, бо дружина перенесла одна за одною операції. Зарплати не вистачало навіть на суміш малому. Просив колгосп повернути сплачені мною гроші, щоб купити менший будинок, але вони не погодилися. Не мав грошей на суди. Зійшлися на мировій угоді.
За угодою товариство "Лан" отримує сертифікат на право власності на земельний пай 3,2 га, а Іванові Стригуну залишається будинок.
— Через три роки зустрів колишнього голову колгоспу Володимира Тарахтія, з яким ми підписували цю мирову угоду. Він сказав, що можу отримати державний акт на землю, бо сертифікат досі числиться на мені. А держава, мовляв, з колгоспом чотири рази розплатилася, коли давала компенсацію на будинки, дороги, освітлення й газифікацію. Я поїхав у земельний відділ, у документах справді було моє прізвище. Тому й оформив акт на землю. Але "Лан" цією землею користувався до весни минулого року, відсотків не платили. Хоча за документами земля — моя. Я їм неодноразово пропонував підписати договір оренди. Та вони менше як на 25 років не погоджувалися. Я не хотів, бо так навіть мої спадкоємці не зможуть розірвати той договір. Торік весною віддав землю в оренду іншому фермеру.
"Лан" подав до суду.
— Ми наполягаємо на скасуванні державного акта на землю, який видали Стригуну, — каже юрист СТОВ "Лан" 27-річний Віктор Служавий. — Він отримав будинок і землю. І говорить, що це законно. Ми вимагаємо повернути або будинок, або ділянку. Стригуну "Лан" пропонував підписати договір на 20 років. Тоді ми б не вимагали цю ділянку. Ми керувалися мировою угодою. За нею сертифікат на право власності на землю належав "Лану". Стригун державний акт отримав всупереч мировій угоді.А тепер він здав в оренду землю іншому фермеру. Ділянка та — серед поля, тому ми виділили орендареві скраю. Користуватиметься до рішення суду.
— Це — дурниці. Як це хочуть забрати або будинок, або землю? — каже колишній голова колгоспу 67-річний Володимир Тарахтій. — Були державні постанови про передачу соціальної сфери. Будинки, що виділяли спеціалістам, передані їм у власність. Навіть тим, хто вже не працював у колгоспі. Стригун усе зробив законно. Якщо була мирова угода, але сертифікат залишався на ньому, значить закон не дозволяв його переоформити. Це право Стригуна — вирішувати, на який термін і кому здавати в оренду свою землю.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram