На одному з блокпостів у Черкасах військові нібито побили та незаконно затримали керівника громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Черкасах Тараса Щербатюка. Чоловік їхав документувати воєнні злочини в області, пише ZMINA.
Юрист, координатор Громадської приймальні УГСПЛ в місті Краматорську Олександр Кадієвський був присутній при інциденті. За його словами, 15 вересня вони мали зустрітися зі свідками воєнних злочинів в Корсунь-Шевченківському. Виїжджали з Черкас через блокпост у бік Сміли.
Після перевірки документів на блокпості представники тероборони намагались вручити Тарасу Щербатюку порожню повістку, де нібито не було ні дати, ні імені лише підпис і печатку військкомату. Коли він відмовився брати її, то його звинуватили в ухиленні від мобілізації та почали погрожувати негайно відвезти до військкомату.
Юрист пояснив, що перебуває на обліку, має законну відстрочку від мобілізації через 2-гу групу інвалідності й примусове доправлення його до військкомату з блокпоста є неправомірним.
У відповідь на це військові, погрожуючи зброєю, наказали обом юристам вийти з машини та покласти руки на капот. Потім забрали їхні телефони та почали обшук машини та речей.
“Знайшли мої документи юриста та військового волонтера, дозвіл на травматичну зброю. Спитали, де зброя. Я відповів, що вона зараз не зі мною. Згодом сказали, що до мене не мають питань, але я маю залишатись в машині. А Тараса кинули обличчям на землю, вдарили прикладом по голові й повезли в невідомому напрямку”, – розповів Кадієвський.
Пізніше стало відомо, що Тараса Щербатюка повезли до військкомату, і там, відібравши особисті документи, заповнили документи для вручення повістки.
Як розказав сам Щербатюк, у кабінеті до нього приставили військового з автоматом і під тиском примусили підписати документ про отримання повістки. Після чого під конвоєм вивели з території центру комплектування та віддали документи.
Внаслідок удару по голові Тарас Щербатюк відчув себе зле: запаморочення, головний біль та нудоту. В лікарні, куди він звернувся, зафіксували забої на голові та нозі та викликали поліцію, яка склала протокол про побиття. Утім, станом на ранок 16 вересня відомості про побиття юриста УГСПЛ Тараса Щербатюка не були внесені до ЄДР.
16 вересня, перебуваючи офіційно на лікарняному, Тарас Щербатюк знову прийшов у військкомат і надав всі документи, які підтверджують його інвалідність та відстрочку, але його все одно спрямували на військово-лікарську комісію.
Юристи УГСПЛ пояснюють, що вручати повістки можуть лише уповноважені законом особи: працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) або представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, зокрема закладів освіти (незалежно від підпорядкування і форми власності).
При цьому повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування, у ній мають бути вказані прізвище, ім’я та по батькові мобілізованого, його адреса. Військова спеціальність, зазначена у повістці, повинна збігатися зі спеціальністю, вказаною у військовому квитку.
“Якщо людина, яка вручає вам повістку, “на ходу” заповнює порожній бланк з підписом і печаткою керівника територіального центру, можна фіксувати такі дії на відео, викликати юристів та поліцію”, – каже юристка гарячої лінії Асоціації правників України з надання безплатної правової допомоги громадянам Анна Оржеховська.
В УГСПЛ розповідають, що з 2014 року Тарас Щербатюк і вся громадська приймальня в Черкасах надають безоплатну правову допомогу військовим по всій області, отримали подяку від міністра оборони, організували безліч заходів. Більше того, і Тарас Щербатюк, і Олександр Кадієвський є регіональними представниками “Юридичної сотні” – це громадська організація, яка надає соціальну та правову допомогу учасникам російсько-української війни та їхнім родинам. А Олександр Кадієвський також активно співпрацює з ініціативою Головнокомандувача Збройних сил України під назвою Адвокати ЗСУ.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram