У лютому 2023 року в Черкасах хліб здорожчає щонайменше на 5%. Причина - підвищення вартості електроенергії для промисловців та вартості необхідних продуктів для випікання хліба, пише Суспільне.
На черкаському хлібзаводі всі процеси автоматизовані, працівники слідкують та задають операції й процеси, які виконують автомати, розповіла технологиня Марина Капустян.
В одному чані за раз вимішують 98 кілограмів тіста. Все відбувається автоматично.
"Автомат ділить на кусочки тісто. Потім — у закаточну дошку, проходить малий пруфер (де хліб розстоюється — ред.), потім проходить пруфер великий. Лише тоді ми вже доходимо до нашої пічки".
На хлібозаводі випікають білий, чорний хліб та батони. Піч, у якій зарум’янюється хліб, – газова. А от фасування виконує електричний апарат: ріже та самостійно одягає плівку на кожен буханець, розповіла фасувальниця хлібобулочних виробів Валентина Культенко.
У грудні за використану електроенергію заплатили 1,8 мільйона гривень, повідомив директор хлібзаводу Олег Швець. За січень очікують ще більшу суму в платіжках. За рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, із початку 2023 року середнє зростання ціни електроенергії для кінцевих непобутових споживачів становитиме близько 15 копійок за кВт-год, а для промислових енергомістких споживачів становитиме близько 4 копійок за кВт-год.
"Електроенергія є дуже важливою складовою частиною собівартості продукції, й здорожчання цієї складової тягне за собою здорожчання собівартості продукту. Поки що ми ціни не змінювали. Але плануємо. Щоб підприємство трималося хоча б на плаву, потрібно змінювати ціну, щоб покривати всі свої затрати. Електроенергія здорожчала десь на 30 відсотків. Першочергово здорожчало транспортування і розподіл", — пояснив Олег Швець.
За його словами, хліб із лютого здорожчає щонайменше на 5%. І на це вплинуло ще декілька чинників:
"Борошно, першочергово, маргарин, не завжди є в повному обсязі ці продукти, тому що підприємства працюють на повну потужність або працюють на генераторах, що змінює собівартість продукції. Також є великі проблеми з пакуванням, тому що плівка завозиться з Китаю, вся імпортується, дорога".
Деякі виробники вже збувають продукцію за дещо більшою ціною, розповіла директорка продовольчої крамниці Світлана Сайченко. Цінники на хліб із початку січня 2023 року зросли на одну-дві гривні.
"Суттєво і раптово вони не міняються. Потихеньку, на 50 копійок, на гривню. Якщо багато купуєш, то не дуже помітно. Якщо, звичайно, бабуся бере один хліб, то це суттєво. На хліб попит той самий, тому що хліб ми їмо постійно. Зекономлять на чомусь, але хліб беруть постійно", — прокоментувала директорка крамниці.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram