Сучасного вигляду Шевченківський меморіал набув улітку 1939 із встановленням на могилі поета величного бронзового пам’ятника і спорудженням літературно-меморіального музею, про це повідомляє «Kanos».
Початок будівництву поклала постанова Ради Народних Комісарів УРСР від 10.03.1931 «Про відзначення 70-х роковин з дня смерті Т.Г.Шевченка», якою ухвалили перетворити територію Шевченкової могили біля Канева на культурно-освітній осередок. Для здійснення цього передбачалось побудувати новий пам’ятник і музей, відкрити бібліотеку й читальню, а також продовжити роботи по озелененню Тарасової гори.
Проектування музею Наркомпрос України замовив архітекторам В.Кричевському та П.Костирку. Їх пропозиції полягали у тому, що будівництво музею, реставрацію могили, спорудження пам’ятника, упорядкування сходів, зелені насадження потрібно вирішувати в комплексі єдиним архітектурним проектом, щоб зберегти історично-природний образ місцевості, характер гори та рослинність на ній, не змінюючи при тому домінантної ролі могили Т.Шевченка.
В 1933 році проект було виконано і розпочато підготовчі роботи до будівництва: дослідження ґрунту, прокладання системи тимчасового водопостачання, електропостачання, спорудження підйомника матеріалів (фунікулера). 11 березня 1934 року відбулися урочисті закладини Національного музею-пам’ятника Т.Г.Шевченка (так у той час називалася майбутня споруда), а через три роки приміщення музею в цілому було закінчено. В.Кричевський та П.Костирко розробили проект зовнішнього та внутрішнього оформлення музею, в основу якого покладено мотиви народної творчості.
Але через брак коштів та ідеологічні перешкоди авторам довелося суттєво змінити первісний проект та відмовитись від художнього оздоблення будівлі, що призвело до її спрощення та незавершеності.
Авторами пам’ятника на могилі Шевченка в результаті ряду конкурсів стали ск. М.Манізер та арх. Є.Левінсон. Працюючи над проектом пам’ятника, вони виходили з художнього оформлення всієї Тарасової гори та необхідності збереження традиційної з 1867 форми могильного кургану. Сучасний пам’ятник і літературно-меморіальний музей урочисто відкрили 18 червня 1939 з нагоди 125-річчя з дня народження Шевченка.
Читайте також: На сході України воює двійник Кобзаря з Черкащини.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram