На Черкащині презентували відреставровані об'єкти 19 століття у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка». Це – Будищанський вітряк (понад 150-річний млин, реставрація якого розпочалася ще 2023 року), відремонтована хата діда Тараса Григоровича та відреставрована хата, в якій народився поет.
Будищанський вітряк - єдиний, що зберігся з 28-ми, які діяли у Шевченковому за часів дитинства поета. Восени 2023 року за підтримки БФ «МХП-Громаді» та ГО «Екологічний рух Черкащини» тут було замінено крила та двері на вітряку, які були пошкоджені.
У серпні-вересні 2024 року реконструкція вітряка продовжилася: тут відновили шатрову частину вітряка та повністю змінили зовнішню обшивку з дерева, також зробили нове перекриття підземного приміщення (кімнати мельника) біля вітряка та розпочали благоустрій прилеглої території.
- Зроблено дуже багато: відновлену і верхню частину вітряка, і крила, і підземне приміщення. Складність реставрації полягала якраз у природних умовах. Крила вітряка багато разів будувалися, але не витримували зовнішніх впливів і ламалися, тому потрібно було зробити дійсно міцну конструкцію. Ще залишилося облаштувати територію біля вітряка: зробити стоянку для автомобілів, прокласти доріжки та провести озеленення, - розповів голова правління громадської організації «Екологічний рух Черкащини» Вадим Льошенко.
Крім цього, у серпні-вересні 2024 року за підтримки БФ «МХП-Громаді» та ГО «Екологічний рух Черкащини» у хаті Якима Бойка (діда Тараса по матері) та коморі, які розташовані на території Моринського музейного комплексу Національного заповідника, відремонтували перекриття покрівель з очерету.
Також у вересні 2024 року виконали роботи по перекриттю покрівлі з очерету в хаті коваля Андрія Колесника, де 9 березня 1814 року народився Тарас Шевченко.
- Ми розуміємо цінність української спадщини, тому постійно долучаємося до подібних проєктів. Цього року перекрили покрівлі хат в селі Моринці та Шевченковому. Тепер ця культурна спадщина може перейти до майбутнього покоління у належному вигляді. Ми плануємо й надалі розвивати нашу співпрацю з музеєм, роботи багато. Ми підтримуємо також інші музеї по Україні для того, щоб розвивати нашу культуру та підтримувати ідентичність, - зазначив директор БФ «МХП-Громаді» Олександр Пахолюк.
Оглянула відреставровані об’єкти на батьківщині Тараса Шевченка і голова Наглядової ради Українського культурного фонду Наталія Кривда.
- Усе, що спрямоване на формування нашої ідентичності, підтвердження нашої унікальності - працює на націю. Ми хочемо позбутися комплексу меншовартості, другорядності й сказати всьому світові про глибину, насиченість своєї культури. Культура - це не декорація, це простір, де творяться сенси. У таких місцях, як тут, ти відчуваєш цей сенс. Шевченко фактично заявив про те, що ми існуємо, що ми наповнені, глибокі, що ми нація, яка потребує присутності в світовому культурному ландшафті, - зауважила Наталія Кривда.
Наостанок представники представниками музею та Благодійного фонду «МХП – Громаді» підписали меморандум про співпрацю.
- У ці складні часи ми показуємо нашу культурну спадщину з найкращого боку й цьому сприяє ошатний вигляд наших музейних будівель, приміщень. Впродовж року до нас приїжджає понад 40 тисяч відвідувачів з різних куточків України і не тільки. Також завдяки допомозі БФ «МХП-Громаді» нещодавно ми видали книгу, автори якої - родичі Тараса Шевченка по лінії сестри Катерини. Такими кроками ми утверджуємо суть нашого життя в Україні - ми господарі на своїй землі, - додала генеральна директорка Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» Людмила Шевченко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
Прекрасна і достойна діяльність людей на користь країни. Саме пам’ятки нашої культури виховають у наступних поколінь ідентичність, патріотизм і гідність!