
На Черкащині стартує обласний Чемпіонат з адаптивних видів спорту для ветеранів. Ця масштабна подія стала логічним продовженням фестивалю «Бійці духу», що відбувся на початку літа в межах програми підтримки військових, ветеранів та їхніх родин «МХП Поруч». На прохання учасників ініціатива розширюється на всі громади області, щоб ще більше ветеранів мали доступ до спортивної реабілітації та підтримки у своїх громадах.
Організаторами Чемпіонату стали Центральний Хаб МХП, Благодійний фонд «МХП-Громаді», Черкаська обласна військова адміністрація та Черкаська міська рада. Спортивний захід, що відбудеться за підтримки програми допомоги військовим, ветеранам та їхнім родинам «МХП Поруч», презентували на базі МСК «Дніпро» за участі представників територіальних громад області.

Цей захід не виключно про спорт, переконаний керівник Центрального Хабу МХП Олександр Воскобойнік.
- Він про повагу до наших воїнів, до захисників і захисниць. Це про тих, хто пройшов пекло, але не зламався. Про тих, хто потребує підтримки і має її отримати. Ми, як бізнес, завжди були поруч із людьми, а зараз особливо. Такі ініціативи починаються на Черкащині, і я впевнений, що згодом про наших ветеранів і нашу силу знатиме вся країна, - підкреслив Олександр Анатолійович.

Начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець зауважив, що ветеранська політика охоплює комплекс заходів, спрямованих на повернення військових до повноцінного життя, їхню реабілітацію та фізичне відновлення. За його словами, людський ресурс, який формують ветерани, є критично важливим для внутрішньої стійкості України, тому необхідно створювати для них нові можливості. Однією з таких ініціатив стане Чемпіонат Черкаської області з адаптивних видів спорту, що об’єднає сотні ветеранів. У програмі змагань сім видів адаптивного спорту: волейбол сидячи, стрільба з лука, настільний теніс, веслування на тренажерах, гирьовий спорт, шахи, штовхання ядра.
- Ми формуємо регіональне ветеранське спортивне ком’юніті у громадах Черкащини. На Чемпіонаті буде представлено сім видів спорту. Дякую всім партнерам цього проєкту та ветеранам-амбасадорам, кожен із яких має унікальну історію боротьби — передусім із самим собою, — зазначив Ігор Табурець. - Змагання розпочнуться у серпні з відбіркових етапів у Золотоноші, Умані, Звенигородці та Черкасах. Фінал Чемпіонату планують провести у вересні в обласному центрі.

Під час презентації відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Черкаською ОДА, Черкаською міською радою, Центральним Хабом МХП та Благодійним фондом «МХП-Громаді». Документ спрямований на популяризацію адаптивного спорту та створення нових можливостей для реабілітації та реінтеграції ветеранів і людей з інвалідністю.
Амбасадорами Чемпіонату «Бійці духу»: Непереможні у серці. Єдині у дії» стали: Євгеній Дорошко — ветеран, майбутній реабілітолог, який після війни обрав шлях спорту та освіти, Артем Лукашук, призер Ігор Нескорених, який є радником голови ОДА та є обличчям ветеранського спорту, Сергій Галайда — очолює Федерацію хортингу в Кам’янці, Вадим Мазніченко, перший медаліст України на Іграх Нескорених у штовханні ядра.

Ветеран російсько-української війни Євгеній Дорошко, член МСК «Дніпро» пішов у ЗСУ та вступив до ТРО добровольцем у 2022 році. У квітні цього року в боях за Попасну отримав поранення та практично втратив зір. Під час реабілітації вступив до ЧНУ і нині є студентом четвертого курсу Інституту фізичної культури, спорту та здоров’я. У той самий час почав пробувати відновлюватись через гирьовий спорт. На початку 2024 року він взяв участь у змаганнях Федерації стронгменів України з адаптивних видів спорту, а торік став учасником перших міжнародних ветеранських змагань у межах «Арнольд Класік» в Іспанії, де виборов чотири золоті та дві срібні нагороди, ставши єдиним представником регіону.
- Цей рік розпочався для мене вдало. Я став чемпіоном України з параатлетичних штовхань ядра серед людей із вадами зорутабронзовим призером чемпіонату України з гирьового спорту. Продовжую брати участь у всіх можливих змаганнях і вже планую нову поїздку до Іспанії на міжнародний рівень, — розповідає Євгеній.
Він наголошує, що спорт повернув йому впевненість у собі та став шляхом до нових звершень.
- Хлопцям, які сидять удома і не знайшли себе, раджу долучатися до фізичної активності. Нехай це буде навіть не спорт вищих досягнень, але участь у нашому спортивному братерстві допомагає залишатися повноцінними членами суспільства. Сьогодні я більш активний, ніж був до поранення.
Євгеній також готовий допомагати громадам області розвивати адаптивні види спорту, ділитися власним досвідом та надавати консультації.

Ярослав Платмір, ветеран, нині працівник кінотеатру «Україна» отримує велике задоволення маючи можливість займатись спортом в МСК «Дніпро». Зізнається, що після народження донечки трохи пропускає тренування, але готовий все надолужити.
- Я обрав для себе штовхання ядра. Це непростий вид спорту, але мені він припав до душі, надає доволі серйозну фізичну підготовку та потужно допомагає розвантажитись в ментальному плані, — розповів ветеран. —Маю дві золотих медалі, здобуті на Іграх Нескорених 2021 року, спортивні нагороди за участь в змаганнях з інваспорту.

В Уманській громаді діє команда ветеранів, яка регулярно бере участь у змаганнях з адаптивних видів спорту та ветеранських турнірах по всій Україні. Про це повідомив радник міського голови з питань ветеранської політики Віктор Вдовіченко, який добровольцем пішов до ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення.
- У нашій громаді є десять активних ветеранів із різними пораненнями та інклюзіями. Це справжній кістяк у розвитку ветеранського спорту. Ми співпрацюємо з боксерським клубом «Арес», де хлопці можуть займатися бойовими мистецтвами та підтримувати фізичну форму. Крім того, маємо “Центр життєстійкості”, ветеранський хаб “Сильні духом” та реабілітаційний центр “Гармонія”, — зазначив Вдовіченко.

За його словами, такі ініціативи важливі для соціалізації та м’якої адаптації ветеранів, адже спорт дає спілкування, братерство і впевненість:
- Багато хлопців після повернення з фронту сидять удома. Ветеранський спорт — це саме те, що допомагає знайти себе, не соромитися своїх інклюзій та відчути себе вільно серед побратимів.
Олександр Запорожець, ветеран, представник Уманської громади вважає розширення регіональних змагань «Бійці духу» до меж обласного Чемпіонату великим кроком вперед.
- Це великий плюс для всіх і плюс для черкаських громад. Все можна організувати більш централізовано та з більшими ресурсами. Ветеранський спорт має розвиватись в громадах однозначно, бо це розвиток можливостей наших ветеранів. Це можливість їздити світом та брати участь у змаганнях. Це спілкування у ветеранському колі. Хлопці без рук та ніг, але в очах вогник і читається прагнення до життя. А мотивацією для спортсменів-ветеранів є здорова конкуренція та особливий дух змагань.

Директор МСК «Дніпро» Юрій Гончаров під час презентації адаптивних видів спорту розповів, що нині в клубі на постійній основі тренуються понад 70 ветеранів. Вони займаються волейболом сидячи, ампфутболом, стрільбою з лука, настільним тенісом, кросфітом та гирьовим спортом.
Цього року в клубі з’явиться новий напрям — парахокей для ветеранів із ампутаціями.
- «МСК «Дніпро» готовий приймати на тренування ветеранів і ветеранок із районів, забезпечуючи їх житлом та харчуванням. Ми також готові виїжджати у громади області, аби допомогти створювати ветеранські спортивні простори та проводити спеціальні майстер-класи, — зазначив Юрій Гончаров.
Тетяна Балякіна
Реклама
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram