Працівники музею Пушкіна та Чайковського в Кам’янці просять його перейменувати. За словами директора закладу, переорієнтація музею була актуальною ще до повномасштабної війни, пише Суспільне.
Більша частина експонатів цього музею розповідає про роки перебування російських поета Пушкіна та композитора Чайковського у Кам’янці. Зі слів директора закладу Олександра Мушти, останню реекспозицію музею проводили в 75-ому році минулого століття, тобто більше пів сотні років тому:
"Оті наративи про декабристів, про українсько-російську дружбу, просвітлення відсталих селянських мас творчістю Пушкіна й інших російських діячів ми подавали інакше. Тобто питання про реекспозиції виникало й без повномасштабної війни".
На науково-методичній нараді працівники музею одноголосно вирішили змінити його зміст та наповнення. Відмовлятися повністю від експозицій тут сенсу не бачать.
Фотографії з особистого альбому, картини присвячені родині, а ще макет будиночка, у якому жив Чайковський під час його перебування у Кам’янці – всі ці речі планують залишити, розповіла директорка Кам’янського заповідника Галина Таран:
"У всьому музичному світі знають Кам’янку завдяки Чайковському й довелось подумати над тим, щоб не віддавати Чайковського Росії, що він має українське й французьке коріння. І врешті — його прадід був козаком Чайкою і це довели не ми, це довели російські дослідники життя й творчості Чайковського".
Як пояснив Олександр Мушта, попередньо працівники планують переоблаштувати музей так, аби визначити для цих діячів окремі куточки, а не кімнати. І замість перекручених радянською пропагандою наративів — висвітлити інформацію об'єктивно.
"Попередньо ми планували додати польського композитора Шимановського. Він жив у Тимошівці, там був його маєток. От якщо наповнити кімнату ще однією творчою особистістю, і навіть в контексті того, що Польща нам зараз допомагає, це було б актуально", — прокоментував Олександр Мушта.
Окрім висвітлення творчості польського композитора Шимановського, у музеї планують створити експозицію присвячену розвитку музичних колективів Кам’янщини 20 століття. Жителі Кам’янки до таких змін ставляться по-різному.
"Росіяни знищують нашу Україну, нашу культуру. Вони починають з мови, знищують музеї – Примаченко, Сковороди. А нас що вчили в школі? Все радянське, все російське практично!" — розповіла містянка Ольга Цвіркун.
"Чайковський, Пушкін, де вони черпали натхнення? В нас! Скільки Чайковський написав прекрасної музики перебуваючи тут 28 років. Не хочу я чути ні про якого Пушкіна, ні про якого Чайковського, які б вони геніальні не були", — такої думки інша жителька Кам'янки Тетяна Шкворець.
На засіданні виконкому Кам’янської ради ухвалили рішення звернутися до Міністерства культури з проханням перейменувати музей Пушкіна й Чайковського, зазначив міський голова Володимир Тірон. Та сам він вважає це питання не найважливішим нині для країни:
"Це дуже вразливі речі для Кам’янки сьогодні втратити Чайковського, або того ж самого Пушкіна – це історія Кам’янки. Прямо сьогодні – це не на часі. Треба зайнятися перемогою, кувати її в тилу й на фронті, а потім розберемося як і що перейменовувати".
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram