Відео того, як трактор переорює поле, засаджене кукурудзою, опублікував на своїй сторінці ветеран АТО Сергій Лугеря. Інцидент трапився у Городищенській ОТГ 24 червня.
Журналістам "Про все" Сергій Лугеря пояснює: фермер із Городищенської ОТГ, який кілька десятків років працював на тій землі, відмовився від оренди поля на користь ветеранів АТО. Тим мали виділити землю на цій площині, Держгеокадастр навіть надав дозволи на виготовлення документації. Однак Городищенська ОТГ не захотіла затверджувати новий "план".
- Це питання набирає обертів, бо воно не єдине - є й аналогічні. Наприклад, у Піщаній проблема "висить", другий місяць немає жодної відповіді, чому там не можуть виділити землю хлопцям. В ОТГ зазвичай йдуть назустріч хлопцям і виділяють там землю. Олександр Вікторович (місцевий аграрій Олександр Лупашко, - ред.) відмовився від поля, хоча лише цього року міг підписати новий договір і далі заробляти на ньому. Але ні, він вирішив відмовитися від землі, щоб її отримали хлопці, яким він допомагав волонтером. На цьому етапі ОТГ зупинилася і взагалі перестала бачити це питання. Тепер земля фактично гуляє і ні ветерани не отримують землю, ні ОТГ не отримує прибутку з оренди, - розповідає Сергій Лугеря.
У коментарі "Про все" Олександр Лупашко пояснює: нотаріально він відмовився від поля на користь вісьмох ветеранів АТО. Усім їм він допомагав тоді, коли вони були на передовій.
- Вийшло так, що ще тоді, чотири роки тому, п'ятьом хлопцям землю дали, а двом - ні. І чотири роки ми билися, щоб їм цю землю нарешті виділили. Поки прийшов строк продовження оренди поля. І я відмовився від нього, щоб землю виділили ветеранам із цієї ділянки. І Держгеокадастр обласний свого часу все блокував. А коли землю передали Городищенській ОТГ, ми, як і треба, за 12 днів до сесії подали прохання, щоб хлопцям виділили землю. А їм не надали. на другу сесію питання також не з'явилося в порядку денному, - обурюється Олександр Лупашко.
Ветерани з Олександром Лупашком звернулися до начальника земельного відділу Городищенської ОТГ. Той відповів їм, що спочатку потрібно створити комісію, щоб дізнатися, хто ту землю оброблює, які збитки нанесли тощо.
- Та земля споконвіку була за господарством, я добровільно від неї відмовився. Виявилося, що потрібно було сплатити внесок за землю, хоча до цього пів року ніхто нічого мені не казав. Почали казати, що земля постійно використовується і я з неї отримую прибуток. А там лише сіялася луцерка або кукурудза на зелений корм. То я те поле й передискував! - розповідає волонтер-аграрій.
На сьогодні Лупашко зауважує, що сплатив усі необхідні кошти, аби землю нарешті звільнили й взяли на баланс. Проте кому тепер її віддадуть - невідомо.
- Згідно з законом хлопці, які добровільно пішли воювати, повинні отримати землю. Але тепер питання: чи віддадуть цю землю нашим атовцям, чи якимсь іншим, чужим, які ОТГ ніяк не стосуються? Я боюся, що землю можуть віддати якимось іншим, і тоді земля точно піде по руках у продаж, - каже фермер.
Журналісти "Про все" звернулися з проханням прокоментувати ситуацію до Городищенської територіальної громади. Там переадресували до земельного відділу міської ради. Натомість за вказаним номером телефону на численні дзвінки журналістів не відповідали.
Через деякий час у черкаських ЗМІ з'явилася інформація щодо згаданої ситуації з коментарями представників Городищенської ОТГ.
Як повідомляє видання "Вичерпно", Городищенська міська рада на одній із сесії своїм рішенням віддала першочергове право на отримання землі саме учасникам АТО/ООС. У списку на отримання земельних ділянок в громаді 51 учасник бойових дій. За останні три сесії Городищенською міською радою дозволи було надано 21 людині.
– Депутатами Городищенської громади ініційоване рішення, що першими землю отримують АТОвці. Є таке рішення і за нього депутати голосували. У нас 48 учасників бойових дій, які отримують землю. На попередній сесії 8 учасників бойових дій отримали землю. І на цю сесію так само винесені питання про виділення землі, — зауважив секретар Городищенської міської ради Павло Голуб у ході крайнього сесійного засідання.
За словами начальника земельного відділу Городищенської міської ради Павла Поповича, наразі проводиться детальний аналіз земельних наділів, у ході якого вже виявлені певні бюджетні втрати внаслідок несплати податків за землі, на яких ведуться сільськогосподарські роботи. Такі факти непоодинокі, оскільки дуже багато договорів оренди мають значний термін давності, багато питань і до того, на яких підставах видавалися раніше дозволи на землю і на що посадовці закривали очі.
– Нами була виявлена земельна ділянка (розташовується в районі села Набокове, за межами міста Городище), яка знаходиться наразі у комунальній власності міської ради, а раніше використовувалася агрофірмою «Шульц». Це землі резерву, не пайового фонду. Чотири роки тому вище згадане сільськогосподарське підприємство відмовилося від цієї земельної ділянки на користь АТОвців. Чотири земельні ділянки були надані АТОвцям, а три ще не передані, проте на одну з них вже виготовлені документи, — розповів Павло Олександрович.
13 травня 2021 року надійшла заява від учасників бойових дій з проханням надати дозвіл на виготовлення проєкту відводу саме цих земельних ділянок. Заяви були зареєстровані й передані в земельний відділ Городищенської міської ради на опрацювання. У ході чого було з’ясовано, що ці землі досі обробляються агрофірмою «Шульц», хоча жодної плати за землю до міської ради не надходило.
При міській раді була створена профільна комісія, яка має з’ясувати, яких саме втрат зазнав бюджет по даному конкретному факту, після чого продовжиться подальша робота з інвентаризації усіх земель сільськогосподарського призначення Городищенської громади.
Нагадаємо, у Золотоноші люди змушені застрибувати на міст, щоб не провалитися в річку
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram