На Черкащині фіксується стабільне зниження рівнів ґрунтових вод, виснаження їх запасів, місцями до повного висихання свердловин та колодязів.
Про це в коментарі "Про все" розповів начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
- Упродовж червня-вересня гідрометеорологічною мережею фіксується стабільне зниження рівнів ґрунтових вод, виснаження їх запасів, місцями до повного висихання свердловин та колодязів. На Черкащині впродовж липня-вересня спостерігався підвищений температурний режим та відмічався значний дефіцит опадів. Кількість опадів за цей період становила в середньому по області 107 мм, що відповідає лише 60% кліматичної норми. У деяких районах області дефіцит опадів досягав 50%, - зазначає Віталій Постригань.
Щодо річок, то їхня водність упродовж липня-вересня була нижчою середніх багаторічних значень, а водність Росі у вересні взагалі наблизилась до критеріїв маловоддя.
- Відсутність до кінця вересня ефективних (стокоформуючих) опадів призвело до подальшого загострення гідрологічної обстановки, поширення гідрологічної посухи на інші річки України та її збереження до кінця вересня, -додає фахівець.
Беручи ж до уваги інертність гідрологічних процесів, додає Віталій Постригань, можна очікувати, що на більшості річок України у першій половині жовтня залишатиметься небезпечна ситуація природного характеру – маловоддя (гідрологічна посуха). Загальна гідрологічна ситуація у басейні Дніпра буде несприятливою і характеризується водністю, найменшою за період експлуатації водосховищ. Існує висока ймовірність збереження маловоддя (гідрологічної посухи) й у жовтні з тенденцією незначного збільшення витрат води.
Також нині найбільш складною і небезпечною залишається ситуація на Київському та Канівському водосховищах, до яких відмічається найменший за період їх експлуатації приплив води (відповідно – з 1965 та 1973 рр.). Аналогічні до цьогорічних витрати води Дніпра у створі поста Київ за весь період спостережень (з 1881 р.) відмічалася лише у 1921 р. Тобто, водність Дніпра може оцінюватися як дуже рідкої повторюваності (1 раз на 100 років).
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram