На Черкащині у селі Леськовому занепадає пам’ятка архітектури - Палац Даховських. Зведений у 50-тих роках 19 століття, маєток був неймовірної краси – мав озеро, фонтан, ландшафтний англійський парк. Нині у хащах цього не розгледіти. Свого часу радянська влада влаштувала тут піонертабір, згодом - санаторій для хворих на сухоти. Нині маєток у власності Міноборони. Грошей на реставрацію немає, віддати у власність сільської громади теж не поспішають, йдеться в сюжеті "Фактів".
Маєток свого часу створювало чотири покоління польських поміщиків, а з приходом радянської влади тут облаштували санаторій. Нині маєток – за високим муром. У 80-тих його і землю порч передали військовим. Тоді його і виключили із переліку пам’ятників архітектури, замок перетворили на склад медикаментів.
- Військові його "загнали" повністю, бо ніхто за ним не доглядав. Можна ж було б дах відремонтувати, - говорить місцевий житель Юрій Янковий.
Люди не раз зверталися до Міноборони з проханням передати садибу на баланс громади. Однак, далі листування справа не пішла.
- У 2012 році Міністерство оборони передало об’єкт приватній фірмі, яка повинна була робити ремонт. Але вони його не зробили, а руйнація продовжується, - каже начальник управління культури та зв’язків з громадськістю Черкаської ОДА Олег Островський.
У Міноборони зізнаються – грошей на реставрацію пам’ятки у них немає, тим паче зараз, коли в країні війна. Кажуть, що перед тим, як віддати приватникам, маєток двічі виставляли на продаж.
- Та бажаючих його придбати немає, - уточнює начальник управління будівництва і ремонту головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ Сергій Чагарний.
Чи можливо передати палац назад на баланс області, ще радитимуться у Генштабі. Садиба Даховських вистояла і війни, і революції, однак виявилася безсилою проти часу та людської байдужості. Нині в області планують створити комісію, підняти документацію і таки повернути садибу громаді аби знайти гроші на реставрацію.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram