На Черкащині рятують унікальний тисячолітній дуб від жуків, які входять до Червоної книги (відео)

23 квітня 2018, 22:56

Врятувати унікальний тисячолітній дуб від жуків, які входять до Червоної книги – таку дилему намагаються розв'язати науковці у Чигирині. Скликали навіть міжнародний консиліум. Про результати дізнавався "5 канал".

Польські арбористи – фахівці з обслуговування та догляду за деревами – вже втретє залазять на стовбур, щоб дослідити дуба-патріарха, якому вже понад тисяча років. З собою фахівці привезли спеціальний сонячний томограф.

Експерти кажуть: найбільше шкодить дереву 10-сантиметровий жук-вусач. Ця комаха – унікальна, занесена до Червоної книги. Тож труїти її заборонено, але й залишати не можна. Бо, за словами фахівців, тоді прадавня рослина не доживе навіть до наступної зими через численні тунелі, які шкідник прогриз у стовбурі.

"Дуб старий, легендарний – 1100 років! Серцевина всередині слабка. Крім того, що це шрам через усе дерево, відсутність кори сприяє тому, що проникає волога і різноманітні шкідники. Всередині є багато пустот на різних рівнях", – розповідає Ірина Чепурна, старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток національного історико-культурного заповідника "Чигирин".

Щоб врятувати унікальне дерево, скликали міжнародний консиліум. Група польських арбористів допомагає українським фахівцям доглядати за ним уже 16-й рік поспіль. Щоб і дуб урятувати, і комахам не нашкодити, знайшли єдине правильне рішення – відловити шкідників.

"Поки ми можемо, ми цього жука збираємо і переселяємо. Нехай він нам пробачить, але ми мусимо це зробити. Ми його переселяємо трошки подалі від нашої пам’ятки – в ліс, у його природне середовище", - каже завідувач філії "Холодний Яр" національного історико-культурного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

Науковці взяли також і зразки деревини для подальшого дослідження. Після цього визначаться з подальшим лікуванням. Експерти кажуть, дерево може рости ще не одну сотню років.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору