На Черкащині не вистачає працівників робітничих професій, – директор Черкаського ОЦЗ

13 січня 2018, 18:38

З початку минулого року до центрів зайнятості Черкаської області від роботодавців регіону надійшло майже 36,8 тис. вакансій, з них укомплектовано 34,2 тис.  Чисельність безробітних, що користувалися послугами служби зайнятості, становила 56,6 тис. осіб. Таким чином протягом року на 1 вакансію претендувало близько 1,5 безробітних. Яких спеціалістів хочуть бачити на робочих місцях роботодавці Черкащини та яку зарплату їм пропонують, про це журналісту сайту «Економіка Сьогодення» розповів у ексклюзивному інтерв’ю директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

–  Григорію Григоровичу, кого найчастіше «шукають» роботодавці?

– Трійку лідерів очолили робітничі професії (це становить майже 60% від загальної чисельності вакансій) – це працівники сфери торгівлі та послуг, кваліфіковані робітники (водії, охоронники, продавці), робітники з обслуговування технічного устаткування (слюсарі, зварники та ін.); друге місце посіли службовці (22%) – це фахівці в різних сферах діяльності та менеджери; третє місце (18%) – вакансії для осіб, які не мають кваліфікації.

– Які напрямки роботи зараз найпопулярніші?

– Ринок праці області визначає потребу, насамперед, в кваліфікованих робітниках. Сьогодні спостерігається тенденція зростання попиту на робітників для промисловості та транспорту, сталим він залишається для будівництва, торгівлі та послуг. Так, наприклад, багато заявок до служби зайнятості надходить від роботодавців на електрогазозварників, слюсарів, електромонтерів, швачок, столярів, продавців, кухарів, токарів, водіїв, мулярів. Нині підвищеним попитом у роботодавців користуються фахівці з високим рівнем освіти: бухгалтера, інженери, менеджери, юристи, обліковці, оскільки на цих професіях базується ринкова економіка.

– Які зарплати нині пропонують та яка середня зарплата у черкащан?

– За розмірами запропонованої заробітної плати вакансії розподілилися наступним чином: з мінімальною заробітною платою – 48 %, від мінімальної до середньої заробітної плати – 49 %, від середньої заробітної плати – 3 %. Серед вакансій, в яких роботодавці зазначили найвищу заробітну плату можна зазначити: головний інженер (близько 11,0 тис. рн.), директор виконавчий (9,3 тис. рн.), головний агроном (8,1 тис. рн..), головний бухгалтер (близько 7,6 тис. рн..), кухар (7,5 тис. рн.), водій автотранспортних засобів (7,3 тис. рн.), маляр (7,3 тис. рн.), менеджер (управитель) із збуту (7,2 тис. рн..), верстатник деревообробних верстатів (7,1 тис. рн..), електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (7,0 тис. рн.), інженер (близько 6,9 тис. рн.), економіст (близько 6,7 тис. рн.), водій навантажувача (6,7 тис. рн.), бухгалтер (6,7 тис. рн.).

Підвищення з 1 січня 2017 року мінімального розміру заробітної плати до 3,2 тис.  грн. та підвищення рівня фінансової відповідальності роботодавців щодо офіційного оформлення трудових відносин з найманими працівниками позитивно позначилося на кількості і якості вакансій, які надходять від роботодавців, рівні заробітної плати в регіоні. Наведу наступні статистичні дані. Минулого року  середній розмір заробітної плати по вакансіям, які надходили від роботодавців становив 2 041 гривня, цього року 3 595 грн., тобто майже в 1,8 рази вище. Якщо говорити про середню заробітну плату штатних працівників в області, то у листопаді минулого року, за даними Державної служби статистики, вона становила 4 441,6 грн., цього року – 6 387 грн.

–  Яка ситуація із рівнем безробіття в області?

– Якщо говорити щодо кількості претендентів серед безробітних на одне робоче місце, у цьому році ситуація дещо покращилася. Якщо минулого року роботу за допомогою служби зайнятості шукали 63 642 безробітних, а кількість заявлених вакансій становила 36 969 (на 1 вакансію претендувало майже 2 безробітних), то у поточному році збільшилася як кількість роботодавців, які співпрацюють із обласною службою зайнятості із підбору працівників, так і кількість заявлених вакансій. З початку року майже 6,9 тис. роботодавців заявили про потребу 37,2 тис. працівників. Чисельність безробітних, що користувалися послугами служби зайнятості зменшилася майже на 13 % і становила 55,6 тис. осіб. Таким чином протягом року на 1 вакансію претендувало менше, ніж 1,5 безробітних.

– Які вимоги ставлять  роботодавці перед претендентами на вакансію?

– У вимогах до претендентів роботодавці все частіше зазначають, що хочуть бачити спеціалістів, які володіють суміжними професіями, мобільні та здатні до швидкого перенавчання. Для адаптації до економічних умов та орієнтації на ринку праці шукачі роботи, які звернулися до служби зайнятості, мають можливість безкоштовно підвищити кваліфікацію або здобути нову професію.

– Григорію Григоровичу, що б ви порадили випускникам чи їх батькам? Які спеціальності обирати? На які особливості звертати увагу?

– На часі в області, як і в цілому по країні, спостерігається наявність професійно-кваліфікаційного дисбалансу, дефіцит робітничих кадрів. У суспільстві сформувався стереотип, що робітник – це той, хто не знайшов кращого місця в житті. Заглиблює цю кризу орієнтація молоді на «модні» професії, але всі розуміють, що мода та конкурентоспроможність на ринку праці – речі нетотожні. І, як наслідок, число учнів ПТУ – вшестеро менше, ніж студентів ВНЗ.

Для подолання існуючої різниці на ринку праці служба зайнятості велику увагу приділяє профорієнтаційній роботі, особливо серед шкільної молоді. Адже, одним з основних завдань, які стоять перед нами, є допомога молоді правильно зорієнтуватися на сучасному ринку праці, зробити правильний вибір професії, який би у майбутньому забезпечив гідну роботу.

На мою думку, кожна людина має від природи певний хист. Тож я б рекомендував молоді пройти професійно-діагностичне тестування на визначення типів професійної спрямованості. Це коли за певними методиками можна визначити свої навички чи здібності. Такий тест можна пройти у будь-якому центрі зайнятості. Тоді молодій людині буде зрозуміло – може вона бути швачкою чи їй краще йти працювати у дитячий садочок вихователькою. Сьогодні молодь має дуже виважено і обережно обирати майбутню професію, тому що є певні зміни на ринку праці. Тож працевлаштуватись юристом, наприклад, якщо ти не маєш досвіду, або менеджером, дуже складно. Можу порадити молодим людям починати працювати з третього курсу. Нехай це буде за невеликий кошт, але зважаючи на те, що вища школа не дає практики як такої, то потрібно йти працювати якомога раніше.

На цей час ми стоїмо на порозі певних змін і будуть затребувані ті, хто має інженерну освіту. Також, будуть затребувані робітничі спеціальності. Тобто ті, хто може займатись ремонтом механізмів і обладнання, хто може бути електрозварювальником, електрослюсарем, хорошим токарем. Необов’язково усім отримувати вищу освіту. Можна заробляти хороші кошти і бути затребуваним на ринку праці, маючи хорошу робітничу кваліфікацію.

А оволодіння такими основними якостями особистості як енергійність, працездатність, ініціативність, відповідальність, комунікабельність, креативність та професіоналізм допоможуть успішно реалізувати себе у професійній діяльності та, й взагалі. у житті.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору