Нещодавно президія Національної академії аграрних наук постановила перейменувати цей інститут на Дослідну станцію помології ім.Льва Платоновича Симиренка та підпорядкувати її Інституту садівництва НААН України.
Як розповіли працівники, проблем в установі вистачає. Молоді спеціалісти змушені шукати додатковий заробіток, щоб прогодувати сім’ю:
— У 2004 році, коли я прийшов на цю роботу, була перспектива працювати, щоквартально мали невелику надбавку до зарплати, а по закінченню року були премії. Також 2005 року мені як працівнику науки надали безкоштовно квартиру, — розповів молодший науковий співробітник Олександр Грицай.
Зараз у штаті трудиться 81 особа, 26 із яких — наукові співробітники. В порівнянні з 2004 роком кількість працівників зменшилась удвічі. Коштів, що надходили з НААН, не вистачало, інститут змушений був заробляти сам на себе.
— Раніше кожному науковому співробітнику допомагали двоє техніків, що значно спрощувало наукову діяльність, а тепер науковці змушені виконувати і збір плодів, і догляд за розсадником, і в полі також, — розповів старший науковий співробітник Володимир Гоменюк.
Днями 68 працівників отримали попередження про скорочення. З урахуванням збільшення мінімальної зарплати мав би пропорційно зрости й бюджет установи, проте цього не відбулося. Фінансування, що надходить із Національної академії аграрних наук, збільшилося лише на 10 відсотків.
Виконуючому обов’язки директора інституту Валентину Гибалу нелегко стабілізувати ситуацію. Він повідомив кореспонденту газети, що остаточних рішень ще не прийнято і колектив не полишає спроб врятувати установу:
— Попередження про скорочення посад — вимушений крок, але людей у колективі ми намагатимемося зберегти, пропонуючи працювати неповний робочий день.
Багато спеціалістів переконані, що перетворення інституту в станцію призведе до непоправних наслідків. Без належної підтримки держави можемо втратити величезний шмат наукових та культурних здобутків.
Довідка: Установу було створено 25 листопада 1920 року на базі помологічного розсадника відомого вченого-помолога Льва Платоновича Симиренка. За багаторічну історію установа може похвалитися великою кількістю виведених сортів плодових, ягідних та декоративних культур, серед них і всесвітньо відоме яблуко — Ренет Симиренка. Значного розквіту набув за часів Миколи Михайловича Артеменка, під керівництвом якого науково-дослідна станція і набула статусу інституту. На той час він мав п’ять відділень: Мліївське, Городищенське, Орловецьке, Завадівське та Михайлівське.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram