У рамках проекту МОП «Зміцнення системи інспекції праці і механізмів соціального діалогу» у Черкаській області пілотувала інспекційна кампанія з виявлення незадекларованої праці. В цілому кампанія має проводитися у 4 областях України: Черкаська, Львівська, Одеська та Херсонська, інформують Новини Черкас.
Міжнародна організація праці (МОП), Європейський союз привертають увагу до проблеми неформальної економіки і незадекларованої праці, що на сьогоднішній день є однією з найсерйозніших перешкод для країн у забезпеченні гідної праці і більш швидких темпів економічного зростання. Боротьба за ліквідацію нелегальної зайнятості – один з пріоритетних напрямів державної політики України, адже її існування чинить істотний вплив на всі аспекти соціально-економічної діяльності.
Ціль проекту – не лише виявити факти «тіньової» зайнятості, а й з’ясувати причини, що її зумовлюють. Пілотна інспекційна кампанія проводиться з метою розширити вплив Держпраці на неформальний сектор економіки України. Робота фахівців Управління здійснюватиметься у тісній співпраці з органами державної влади, соціальними партнерами, громадськими організаціями, роботодавцями та найманими працівниками.
На підставі отриманих результатів і висновків будуть напрацьовані рекомендації щодо розроблення та впровадження плану діяльності Держпраці з подолання незадекларованої праці на всій території України.
За даними Держстату, у 2015 році неформальна зайнятість досягла 26,2% від кількості усього зайнятого населення, тобто більше 4,3 млн осіб.
Тенденція останніх років свідчить, що частка неформальної зайнятості у формальному секторі поступово збільшується. Негативні наслідки незадекларованої праці позначаються як на працівниках, так і роботодавцях. Для працівників це означає: обмежені права на пенсію, позбавлення гідних соціальних гарантій та можливості захистити свої трудові права у разі конфлікту з роботодавцем. Для роботодавців «тіньова» зайнятість призводить до недобросовісної конкуренції, оскільки суб’єкти господарювання з незадекларованими працівниками отримують несправедливі вигоди і переваги.
Пілотна кампанія з виявлення незадекларованої праці передбачає проведення двох основних блоків: інформаційного (надання роз’яснень з питань легального працевлаштування) та інспекційного (відвідування суб’єктів господарювання). Інформаційно-консультативна частина триватиме з травня по серпень і передбачатиме надання учасниками кампанії роз’яснень з широкого кола питань, що стосуються незадекларованої праці. Інспекційні відвідування підприємств, установ, організацій дозволять встановити реальні об’єми нелегальної чи частково незадекларованої праці та визначити причини використання найманої праці без належного оформлення.
У рамках інспекційного блоку на Черкащині проводитимуться інспекційні відвідування підприємств з метою виявлення фактів незадекларованої праці. Галузям сільського господарства та сфери торгівлі буде приділено особливу увагу при проведенні кампанії, оскільки, за статистичними даними, саме в них виявлено значний відсоток нелегальної зайнятості в Черкаській області.
Основними завданнями Пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці є:
- Інформування учасників ринку про визначені законом обов’язки і наслідки їх невиконання, підвищення обізнаності населення про необхідність і переваги задекларованої праці. Покращення трудової культури громадян, сприяння у захисті державних соціальних гарантій.
- Консультування майбутніх учасників ринку праці (учнів, студентів) з питань законодавства про працю щодо обов’язку сторін декларувати трудові відносини.
- З’ясування причин незадекларованої зайнятості та напрацювання практичних механізмів її виявлення та подолання.
До партнерів Державної служби України з питань праці при проведенні Пілотної кампанії з виявлення незадекларованої праці належать:
- виконавчі органи міських рад та об’єднання територіальних громад, яким відомі випадки та факти використання незадекларованої праці на підконтрольній території;
- правоохоронні органи для вжиття заходів реагування на випадок вчинення перешкод при проведенні інспекційних відвідувань, сприяння в отриманні пояснень;
- Державна фіскальна служба, Пенсійний фонд України, базові центри зайнятості;
- профспілкові організації для надання інформації щодо випадків порушення трудових прав працівників.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram