В інформаційному просторі області міцно загніздились і потужно працюють пособники режиму Путіна, які ледь не щодня забезпечують інформаційну підтримку агресії проти України, пише "Черкаський край". І це в той час, коли ми проводжаємо в останню путь захисників Вітчизни, полеглих у війні за свободу України…
Інформполітика — Ахілесова п’ята?
Україна зі здобуттям незалежноcті стала полігоном для інформаційних війн і залишається ним до сьогодні. Коли іншим країнам потрібно стимулювати Україну до певного кроку чи стану, вони використовують свою інформаційну могутність, пускаючи в хід підконтрольні ЗМІ та використовуючи Інтернет-простір.
Сьогодні Росією керує колишній кадебіст і шпигун. Влада в РФ — у руках спецслужб. Агресивна політика Росії супроводжується потужною медіапідтримкою. Підтримка, яку надають Путіну росіяни щоразу, як він починає військові кампанії, залежить від попередньої системної «підготовки» населення. А тамтешній державний контроль за медіа гарантує безперешкодний процес маніпулювання громадською думкою.
Російська присутність в інформпросторі України, в тім числі й на Черкащині, утверджувалась роками. В Україні це стало можливо через слабкість незалежних та неупереджених ЗМІ, особливо регіональних. Певний час під вплив російських медіа потрапляли і деякі черкаські ЗМІ. Одна російськомовна газета свого часу мала публікації такого спрямування. Експансія Росії, яка тривала не один рік, створила необхідні умови для просування ідей та рішень щодо «возз’єднання братніх народів». Величезна кількість російських серіалів, які насаджували образ мужнього та справедливого воїна, бійця-росіянина, ще й досі можна побачити на деяких телеканалах. Російські фільми та серіали демонструє і черкаське телебачення. Результат — формування у частини черкасців ставлення до російської культури не просто як до дружньої, а як до своєї.
Найбільша за історію відносин нової України й Росії кампанія, безумовно, відбувалася за часів Ющенка, коли країна намагалася отримати членство в НАТО й інтегруватися в Європу. На протидію цьому було витрачено величезні сили й кошти. Саме тоді було започатковано масовану спрямовану безперервну кампанію інформаційного впливу на різні фокус-групи української аудиторії, навіть на представників влади.
Наївність і безпечність чи?..
Російська влада не соромилася підтримувати тих українських громадян, які відверто грали на Росію й декларували це своїм начебто внутрішнім уявленням про те, як треба рухатися Україні. Так у лютому 2013 року Володимир Путін своїм указом нагородив українських депутатів Вадима Колесніченка, Сергія Ківалова, Дмитра Шенцева, Олега Царьова, а також Юрія Болдирєва медаллю Пушкіна «за великий внесок у збереження й популяризацію російської мови та культури за кордоном».
Нагороди отримували й ті, хто підтримував Росію на Черкащині. Серед них — черкаський журналіст Олег С., який раніше отримав премії та звання: «лауреат Международной литературной премии им. Юрия Долгорукого» (2005); «лауреат Международной журналистской премии «Русский мир» (2005); «лауреат Международной литературной премии «Русская премия» та іншими.
Російська інформаційна мережа продукує «правильні» сенси і скеровує українців, а також міжнародну спільноту, в напрямку, який вигідний Кремлю. Проте пропагандисти не враховують, що створити повністю закрите інформаційне середовище неможливо. Фотографії жінки, яка по черзі зіграла ролі солдатської матері, харків’янки, одеситки, а потім і біженки, облетіли весь Інтернет.
Вовки в овечих шкурах
Інформаційна війна Росії проти українського народу триває. Вона поширюється через пресу й телебачення, панує в Інтернеті. Більшість проросійських ресурсів починають свою діяльність, не декларуючи насильства або ксенофобії. Це можна відслідкувати, наприклад, на діяльності у соціальній мережі «Однокласники» ресурсів «Русское единство» та «Русское единство. Черкасская область», які були створені у 2008 році. Спочатку обидва ресурси подавали інформацію переважно побутово-сімейного (особисті фото, поздоровлення) та культурологічного спрямування. Згодом, у 2010-2012 роках, почали з’являтися теми дружби братніх народів, православних канонів та традицій, у 2013-2015 роках проросійська, відверто сепаратистська тематика вже займала до 90% інформаційного поля.
У відверто проросійських групах, на жаль, можна зустріти й жителів обласного центру. Наприклад, у соціальній мережі «Одноклассники» є найбільш активна проросійська група «АНТИМАЙДАН И НАС 780 000 — СЛАВА БОГУ ЗА ВСЕ!»
І там є учасники з Черкас: Олег М., Любов Т., Ірина Р., яка також входить до груп («Военная разведка РФ», «Святые Царственные Страстотерпцы», «Православие.Ru»), Іван К., Максим Г-З., Валерій Б., Сергій Ф., Олег В.
Не без участі черкащан обійшлась і група «Ополчение Новороссии. Мы против США». Список учасників відкриває той же черкащанин Олег М. Там же присутня і жителька Черкас Юлія А., яка також входить до двох явно антиукраїнських груп «СТРАНА СССР» і «Правда.Ру. Новороссия — не Украина».
Інформаційний вплив Росії в Україні та регіонах здійснювався у формі так званої «повзучої експансії». Продовжують діяти десятки сайтів на кшталт «Русские в Украине», «Столетие», «Русские за рубежом», «Украинское общество русской культуры», «Православие, самодержавие, народ», які є псевдокультурологічними, а насправді заполітизовані російською ідеологією. На цих сайтах розміщували свої проросійські публікації й деякі черкаські письменники та журналісти, серед них Олег С. та Олена Б.
Сфера культури — один із найкращих полігонів з насадження проросійської ідеології. Так під час проведення у Черкасах поетичних фестивалів «Пушкинское кольцо» та «Летающая крыша» вже у 2008-2011 роках були наявні проросійські настрої. Й проводилися подібні фестивалі на кошти посольства Росії, Росзарубіжцентру та інших подібних установ.
Технології на службі ворога
Як стверджують спеціалісти, зараз Інтернет-простір усе активніше й масштабніше використовують в інтересах інформаційного протиборства. Це активне використання обумовлено рядом переваг Мережі перед звичайними засобами і технологіями: оперативність, економічність, прихованість джерела впливу, дистанційний характер впливу, масштабність можливих наслідків, комплексність подачі й сприйняття інформації, а також її доступність. Ми бачимо все це у спрямованих діях ЗМІ та Інтернет-ресурсів Росії щодо дезінформації власного народу у висвітленні подій в Україні кінця 2014-початку 2016 року (зображення учасників Майдану, воїнів ЗСУ як недолугих бандитів — т.з. «бандєровцов»), так і, врешті, здійснення впливу на формування громадської думки у південних та східних регіонах щодо федералізації та входу до складу Російської Федерації.
Про те, які настрої підтримують та пропагують такі черкаські «русофіли», як зокрема й згадувані журналісти, говорить перелік груп у соціальній мережі «Фейсбук», де вони активно працюють: «Наша одна Родина» (Росія. — Ред.): Олег С., Олена Б.; «Русское гражданское движение»: Олег С., «Евразийское историческое сообщество»: В. Г.; «За единую державу»: Олена Б.; «Народный МИД России»: В. Г.; «Фронт народного сопротивления евроколонизации»: В. Г.; «Я — русский»: Олег С.; «Защита прав и свобод русскоязычных граждан за рубежом»: В. Г.; «Русскоязычное население Украины»: Олег С.; «Скажем фашизму нет»: Олег С.; «Крымоустройство»: Олена Б.; «Крым»: Олена Б.
У соціальних мережах (особливо російських) активна і дуже агресивна проросійська пропаганда складається із псевдо-новин, завідомо неправдивого висвітлення подій, величезної кількості так званих «фотожаб» та малюнків, що принижують національну гідність українців та зображують українських політиків у незугарному вигляді, «коментарів», які створюють спеціально підготовлені «спеціалісти», відео матеріалів, виготовлених на замовлення спецслужб Росії.
Сайти, де «промивають» мізки
У соціальних мережах існує величезна кількість проросійських сторінок, блогів, груп, діяльність яких спрямована на розкол української держави, формування у відвідувачів соціальних мереж, особливо молоді, проросійських настроїв. Тільки у найпопулярнішій соцмережі (станом на липень 2015 року кількість її користувачів у світі сягнула 1,5 млрд.) можна за годину перегляду знайти таких понад тридцять, насправді їх сотні. Так само активно розмножуються подібні сторінки у мережі «В контакте», де можна знайти десятки сторінок аналогічного змісту.
До найбільш активних в Україні та Черкаському регіоні варто віднести наступні інформресурси:
група «Участники освобождения Украины» відверто закликає українців (черкащан): «…Сейчас нужна помощь каждого из вас... КАЖДОГО!.. кто сейчас читает это сообщение нужен для ведения борьбы... иначе потеряем страну! ЕСТЬ КОНКРЕТНЫЕ ЗАДАЧИ И ПОДРОБНАЯ ИНСТРУКЦИЯ!..»
група «Гражданское Сопротивление» звертається із закликом: «Записывайтесь в ряды «Гражданского Сопротивления». Мы за независимую русскую Украину!.. Мы пытаемся связаться со всеми, кто оставлял контакты…»
сторінка «За Воссоединение За Крым, За Харьков, За Донецк, За Одессу — За Россию» відверто провокаційно проголошує необхідність приєднання частини української держави до Росії
В соцмережах навіть формують інформаційні (віртуальні) й реальні проросійські військові підрозділи — «Интернет ополчение «КРЫМ ФРОНТ».
Особливо активно та агресивно працювала сторінка в мережі «В контакті» «Антимайдан. Славянский треугольник. Черкассы». Новини та матеріали провокаційного проросійського характеру викладалися тут кілька разів на день. На сторінці активно працює щоденно кілька росіян, які коментують та розповсюджують матеріали. Черкащани на сторінці значної зацікавленості та активності не виявляють. Коментарі та відгуки тільки поодинокі.
Частина сайтів, блогів, сторінок, які мають антиукраїнську спрямованість — російські. Багато провокаторів-росіян заходять на черкаські сайти, сторінки міста у соціальних мережах. Таких провокаторів можна зустріти на сторінці «Типичные Черкассы» у мережі «В контакте». Так, за кілька днів можна помітити активність зо двох десятків громадян Росії.
Цікаво, що існують навіть сторінки, сайти на кшталт «Черкасская народная республіка», що рясніють закликами до федералізації Черкаської області.
Головною причиною успіху застосування терористичними організаціями інтернет-технологій є складність виявлення й ліквідації мережевих центрів (серверів, доменів, веб-сайтів). Екстремісти широко використовують особливості технічної організації глобальної мережі — реєструють доменні імена сайту в одній країні, а розміщують інформацію в іншій. При цьому доступ до сайту може бути забезпечений практично з будь-якої точки світу. Російська пропаганда постійно нав’язує користувачам мереж образи-лякалки «страшні бендерівці», «провокації українських військових». Їх намагаються розміщувати і на сторінках типу «Антимайдан. Черкассы», «Славянский треугольник. Черкассы», «Черкасская народная республіка» і т. п., однак ані зацікавленості, ані симпатії подібні образи, як і ресурси, у більшості черкащан не викликають.
Ми живемо у демократичній країні й маємо доступ до великої кількості інформації, саме тому кожен із нас може, побачивши сторінки з відвертою проросійською пропагандою, зробити свій вибір: пройти повз або активно протистояти, повідомити про неподобство відповідним органам.
Довідка:
Протягом 2015-2016 років правоохоронні органи відкрили ряд кримінальних проваджень за статтями 109 — «дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади», і 110 — «посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» Кримінального кодексу. Логічним їх завершенням стали обвинувальні вироки судів про позбавлення волі громадян, які скоювали дані злочини із реальними термінами ув’язнення.
Володимир Лимаренко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram