Черкаси стали майданчиком для відпрацювання нових виборчих технологій, які можуть загрожувати політичному майбутньому України. Як запевняють політтехнологи, задіяні в місті стратегії впливу, є небезпечними, адже можуть використовуватися зацікавленими сторонами для повної зміни волевиявлення людей. Що ж насправді відбувається в місті і чим це загрожує пересічному жителю?
Більше року в міській раді Черкас відбувається конфлікт між двома політичними таборами. З одного боку – Олександр Радуцький, колишній секретар міськради, лобіст інтересів групи бізнесу – вихідців із 90-х, з іншого – міський голова Анатолій Бондаренко, представник нової бізнес-еліти. Обидва зацікавлені в розподілі бюджетних коштів, з однією лише різницею: якщо перші звикли діяти за «старими схемами», то Анатолій Бондаренко, як перша фігура міста, не може не зважати на думку людей і наслідки для громади.
Конфлікт розпочався 2017 року, коли обидва табори банально не поділили території забудови для своїх протеже. Одні хотіли звести висотки в рекреаційній зоні соснового лісу, другі – облюбували берег Дніпра. І хоч сьогодні обидві сторони конфлікту відмовчуються на тему забудови, та саме вона стала тим «пострілом в Сараєво», який розв’язав «війну» в міській раді.
Не будемо заглиблюватись у перебіг атак та контратак супротивників, тактичних перемог і стратегічних поразок. Та в результаті жорстоке протистояння між цими групами впливу призвело до вбивства депутата Бінусова та зняття Олександра Радуцького з посади секретаря міськради.
Проте, не пройшло і місяця після заміни керівника ради, як з боку союзників Олександра Радуцького було нанесено удар у відповідь. На території заводу «Темп», який очолює місцевий керівник фракції Партії вільних демократів Олександр Згіблов, було проведено громадські збори й прийнято рішення відкликати п’ятьох депутатів міської ради з різних партій: Альону Цегвінцеву, Тетяну Чорнобіль, Віталія Косяка, Максима Шадловського та Максима Скорика. Одразу ж після зборів розпочинається збір підписів про відкликання цих депутатів.
Приголомшені депутати-«відкликанці» наразі намагаються захистити свої права в суді, посилаючись на численні порушення чинного законодавства, які ініціатори відкликання допустили в «розіграній партії».
По-перше, завод «Темп», де відбувалися збори, є приватним об’єктом і не має статусу території, вільної для відвідування. Звідси й перше порушення: збори відбулись в закритому режимі і на них не пустили всіх бажаючих, чим обмежили право як громадян на «народну ініціативу», так і названих депутатів на пояснення щодо суті питань стосовно їх діяльності.
По-друге, за адресою заводу, де проводились збори (вул. Іллєнка, 27), зареєстровано благодійний фонд «Країна баскетболія». Тобто збори за «народною ініціативою» про відкликання депутатів були проведені у благодійному фонді, а це є прямим порушенням чинного законодавства, який забороняє проведення подібних зборів у місцях виплати благодійної допомоги, одним з яких вважається благодійний фонд.
По-третє, цікавою є сама причина відкликання депутатів – порушення статуту партії та голосування всупереч позиції фракції. Читаємо уважно закон: відкликати депутата місцевої ради можна лише у випадку порушення ним положень Конституції і законів України, що встановлено судом; пропуску протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі; невідповідності практичної діяльності основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними. Тобто, формальних причин для відкликання депутатів насправді немає.
Юристи наводять і ряд інших порушень у процедурі відкликання депутатів, проте крапку у цьому питанні поставить суд.
Чому ж саме ці п'ять депутати потрапили під роздачу? А тому що саме п’ять депутатів дають можливість одній зі сторін конфлікту отримати ключову більшість в міській раді і оголосити імпічмент міському голові.
Реалізовану в такий спосіб процедуру відкликання депутатів, політтехнологи називають новою загрозливою виборчою технологією, яка може повністю замінити волевиявлення людей.
- Черкаси стали майданчиком для відпрацювання нової виборчої технології зміни влади без проведення позачергових виборів, - говорить політолог, аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. - Процедура з відкликання депутатів, яку реалізували в Черкасах – це серйозний удар по принципах демократії та виборності представницьких органів. Фактично, за наявності повністю контрольованої територіальної виборчої комісії, партійне керівництво разом із зацікавленими представниками місцевої корумпованої еліти в зручний для нього час зможе в зручний спосіб змінювати неугодних депутатів на керованих і лояльних. Останні, усвідомлюючи свою залежність, працюватимуть насамперед на користь партійних босів, не турбуючись про інтереси людей. Таким чином, ігноруючи волевиявлення виборців, партійне керівництво може повністю за кілька місяців переформатувати владну вертикаль, яка кардинально відрізнятиметься від сформованої під час виборів в тій чи іншій громаді, місті, області, – говорить експерт.
За його словами в Черкасах співпали бажання корумпованих політичних еліт і партійних босів отримати контроль над величезними місцевими бюджетами, які утворилися внаслідок децентралізації.
- Якщо держава не поставить крапку у цьому питанні, народ залишиться без права голосу, а Черкаси – з імпічментом меру та некерованістю ситуації, коли одні вже НІ, а інші – ще НІ, - наголошує Володимир Горбач.
Таким чином, місто може отримати ситуацію, що сніговий колапс кінця 2017 початку 2018 видасться всім казочкою. А катаклізми сусідньої до Черкас Сміли можуть стати загалом реальними і для черкащан: відсутність опалення взимку, відключення водопостачання, бездоріжжя та гори сміття, затримка з виплатою заробітної плати тощо.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram