“Ми програємо в інформаційній війні, в Італії так точно”, – історія черкащанки, яка 5 місяців проживала з дітьми у Європі

16 вересня 2022, 22:29

Мати двох донечок черкащанка Юлія Фомічова мріяла свій день народження відсвяткувати в італійській Вероні. Але вона і подумати не могла, за яких обставин виповниться її бажання. Разом із мільйонами своїх співвітчизників дівчина перетнула кордон, аби врятувати дітей. Як допомагають українським біженцям в Італії, що знає про війну місцеве населення та чому Україна програє́ росії інформаційну війну, Юлія Фомічова розповіла проєкту «Монологи війни». 

24-ого лютого у мене мав бути дуже насичений день. Я планувала підписати два довгоочікуваних договори, плюс була поточна робота над проєктами. І щоб добре підготуватися, я у ніч з 23-ого на 24-те лютого працювала до 5-ої ранку. Лягла  трішки поспати. Прокинулася від повідомлення вчительки старшої дочки у батьківському чаті про те, що сьогодні буде дистанційне навчання. 

«Жодних тривожних думок не виникло. Дитина навчається у першому класі,  але до школи ходила лише 2-3 місяці. То епідемія, карантин, то постійні псевдозамінування шкіл, то через опалення канікули зробили тривалими. Через це ми переважно вчилися дистанційно. Я навіть зраділа, що можна на пів години довше поспати».

Але не склалося. Мене розбудив дзвінком колега з проханням надати йому адресу Центру переливання крові. Я певний час працювала над популяризацією донорського руху і була в курсі різних питань. Я здивувалася, чому так рано? А він каже: «Так війна  ж почалася». Я зауважила, що війна триває 9-ий рік і не сприйняла його серйозно. А коли вже подзвонив брат і повідомив, що у Смілі вибухи, тоді я прокинулася остаточно. 

«Багато хто мене вмовляв виїхати. Я була не готова»

Кожен по-своєму реагує на стрес. Я завмираю. Мені  треба зупинитися, озирнутися навколо. Тільки цього дня я почала збирати тривожну валізку. «Вікна моєї квартири  виходять на великий супермаркет. І я стояла біля вікна і дивилася, як люди виносять звідти величезні пакти,  скуповують усе, що було». У  мене був запас на кілька днів. І в аптечці наче все необхідне знайшлося.

Перші дні я не могла опанувати себе. Звичайно, як і більшість людей, я плакала. Я не приховувала від дітей те, що читаю у новинах. Вони злякалися. У наймолодшої доньки стався розлад травлення і, коли подруга кликала їхати,  я не могла з  хворою дитиною, а по-друге, я тоді ще не вирішила, чи мені взагалі це потрібно. 

«Пригадую, я зайшла у магазин. Продуктів не було, ряди порожніх полиць, але лежала підставка під ложку на кухню. Така гарна. Так личила до моєї кухні. Я  взяла цю підставку і подумала: «Люди скуповують цукор і борошно, а я буду купувати підставку?». А потім вирішила, що вона буде мені символом того, що я нікуди не їду і продовжую створювати затишок у своєму домі».  

Порожні полиці у черкаському супермаркеті

Перші дні багато хто мене вмовляв виїхати. Я була не готова. Потім, звісно, ситуація загострилася. Перші тривоги. Ми з дітьми ходили у бомбосховище. Діти стомлювалися і там іноді засинали, а потім потрібно було повертатися  додому. Часом серед ночі. А освітлення тоді вуличного не було, все вимикали.  І ти навпомацки ідеш серед людей, оминаєш ями на тротуарі, несеш сонну дитину. 

А потім зникли продукти у магазинах. Я запитала у чаті, чи це скрізь так,  чи тільки біля мого дому? І подруги узялися привезти мені трохи продуктів, бо розуміли, що я з дітьми далеко не заїду. «Я тоді подумала, що дівчата дбатимуть не про свою безпеку,  а про мене. Що я їм сідаю на шию».

Особливих  умов для ночівлі у бомбосховищі не було, але стомлені діти засинали, попри незручності

А ще у цей період 2-3 дні не можна було розрахуватися карткою у магазині,  а у банкоматах бракувало готівки. Для мене це була прикрість. А ще скрізь рекомендувалося дітям спати одягненими, а мої дівчата відмовлялися.  І я через це переживала: раптом треба буде  вибігати з дому,  а надворі мороз,  а  діти голі. 

І усі ці фактори наклалися на те, що коли мені потелефонувала людина, яка була готова довезти нас до кордону,  я погодилася. Склала речі за пів години,   узяла зовсім маленьку валізку, зібрала дітей,  схопила двох хом’яків і поїхала. 

«Усіх українців війна зрівняла»

Я не знала, куди ми їдемо. Мене кликала подруга,  яка вже давно проживає  в Італії. Дорогою я потелефонувала їй і вона сказала, що готова нас прийняти. Я моніторила черги на кордонах  у телеграм-каналах і ми поїхали туди, де на той момент їх не було.    

Мені було спокійніше думати, що я їду у гості на певний час, допоки ситуація не стане зрозумілішою. У мене у Польщі є родичі, подруга в Італії. Це додавало упевненості. 

Ми пішки перейшли через кордон. Нас ніхто не зустрічав, бо ми дуже швидко зібралися. Тому я мобілізувалася. Я сказала собі, що в кожного своя місія, моя місія – зберегти життя трьох українок. І я самовіддано її виконувала.  

«Було постійне  відчуття, що завтра усе закінчиться. От завтра. І було відчуття, що я доїду до кордону, там переночую  і можна назад. Не було думки, що не буде куди повертатися».

Я люблю свою країну, люблю свої Черкаси. У  мене була можливість виїхати до столиці, але я відмовилася, бо Черкаси – це моя зона комфорту. Тому я навіть не припускала, що ми їдемо надовго. 

Волонтери з Польщі, які допомагали біженцям з України вирішувати поточні проблеми

На кордоні нас стояло у черзі осіб 50. Я дивилася на них і думала, що ось стоять зовсім різні люди. Малоосвічені, які не знають, куди їм йти далі, уся надія на волонтерів. Поряд – заможні люди. Все що цікавило там одну жінку, скільки коштує, щоб її чоловік теж перетнув кордон. 

«А нас враз усіх зрівняло: і заможних, і бідних, і освічених, і неосвічених,  і хороших, і поганих, нахабних і скромних. Усіх українців війна зрівняла. Ми всі стали однаковими, попри наш соціальний статус, світогляд і рівень достатку».   

Коли ми перетнули кордон, я знайшла англомовну польську прикордонницю,  сказала, що нам треба десь переночувати. І прикордонники відвезли нас у центр для біженців з України.

«Я зараз думаю: «Ого, як я змогла сісти у машину до незнайомих людей,  поїхати у невідомість серед ночі з дітьми, покласти їх спати у чужому місці».  Але тоді я дбала тільки про те, як вирішувати поточні питання».  

«Мені хотілося кілька днів плакати і щоб мене ніхто не чіпав»

Наступного дня американські волонтери, які приїхали на кордон з Польщею допомагати, довезли нас до Вроцлава. Це було за 600 км від того  місця, де ми переходили кордон. І у же у Вроцлаві, у колі своїх людей, ми змогли трохи виспатися. Я там відчула себе у безпеці. А за кілька днів моя подруга з Італії  разом з чоловіком забрала нас своєю машиною. 

Це близька мені подруга. Там я вже розслабилася і дала волю своїм емоціям.  Мені хотілося кілька днів плакати і щоб мене ніхто не чіпав. «Коли я ходила з дітьми гуляти, зустрічала інших жінок з  України. Вони у перший же день здавали дітей у школу, садки, шукали роботу, житло,  я всього цього не робила. Бо я ж тимчасово переїхала». 

Цікавий момент. У мене 8-ого березня день народження і я його хотіла святкувати в Італії. Я мріяла побувати у місті Верона. Я вже купувала квитки, але Італія продовжила карантин у зв’язку із коронавірусом. Поїздка зірвалася. Квитки я мала купувати на 7-ме березня. І в Італію я за іронією долі в’їхала якраз 7-ого березня. 

Італійське озеро Гарда, що наснилося біженці з України

А за ті кілька годин, що я спала у ніч з 23-ого на 24-те лютого, мені наснилося,  що я святкую день народження у незнайомому місці, на березі незнайомого озера і поряд люди, яких я не очікувала побачити.  

І сон виявився якимось віщим. Бо це було найбільше озеро в Італії – Гарда. Там і застав мене мій день народження. «Мрія збулася. Я побувала у Вероні і в інших містах Італії. Тільки сталося все не так, як хотілося».   

«Тоді я побачила зміну у поведінці дітей»

У мене діти – молодці. Я ніколи не була у декретній відпустці, завжди їздила у відрядження разом з ними. Оскільки батько моїх дітей воював із 2014-ого року, ми їздили у прифронтові містечка до тата у гості, щоб побачитися з ним.    

У дорозі далекій бували часто, тож мої діти дуже витривалі. І тут вони поводилися гарно, бо натреновані. На блок-постах нашим військовим кричали: «Слава Україні!». Я ними дуже пишаюся. 

Коли у Черкасах була перша тривога, я не знала, що робити. Я бігала до вікон,  я стелила у ванній мати, побігла на сходовий майданчик, щоб дізнатися, куди  йдуть сусіди. 

«А у цей час моя старша донька, якій 6 років, яка навчена тренуваннями під час псевдозамінувань у школах, одягнулася сама, одягнула сестричку, узяла тривожний рюкзак і питає: «Мамо, доки ти будеш бігати? Пішли у сховище». 

6-річна Надійка багато малювала про Україну. Тут вона зобразила те, що робитиме, коли закінчиться війна

Моя подруга прийняла не тільки мене з доньками,  а й свою сестру з дитиною.  Тому ми не могли в неї довго лишатися, а знайшли собі житло в селі під горами. Тоді я побачила зміну у поведінці дітей. Це було нетипово для них. Я не могла дати їм раду,  вони  мене не слухали. 

«Я дуже переживала, а психолог сказала, що це реакція дітей на еміграцію. Спершу все нове і цікаве, а коли вони розуміють, що невідомо, коли ми повернемося, то це викликає таку поведінку. Відколи ми вдома,  все стало на свої місця». 

«Спілкування з дітьми і волонтерська діяльність стали моєю відрадою»

Якщо до 24-ого лютого я завжди могла забезпечити своїх дітей і себе, то того ранку я прокинулася практично без роботи. У мене вивільнилося багато часу.  Я його проводила з дітками і почала робити те, що умію робити добре, – волонтерити, збирати кошти для армії. Прийшло розуміння, що моя місія вберегти життя не лише своїх доньок,  а й інших українців.  

«Дуже багато чоловіків з мого оточення воювали на передовій і ми з подругою закуповували в Італії товари,  які не продавалися в Україні, і відправляли їх нашим військовим».

Ми багато подорожували. Подивилися кілька міст в Італії, побували у Німеччині,  Чехії,  трохи в Угорщині. Таким чином я намагалася відновити свій ресурс. Спілкування з дітьми і волонтерська діяльність стали моєю відрадою. Але і там мене знаходила тривога – на передовій багато моїх друзів і знайомих. Тато дітей воює, вони за нього переживали.   

«Скажу чесно,  попри те, що я лише один раз з вікна своєї квартири бачила винищувачі, це справило на мене таке враження, що я там, у Європі, сахалася від кожного звуку літака». Наприклад, в Італії ми жили у провінції, де видобувають граніт у горах, і вертольоти, літаки літають низько і часто. І я щоразу жахалася. 

«Вони сприймають це не як війну народу проти народу, а як війну президентів»

В Італії дуже багато біженців з різних країн – з Сирії, Лівії, Ірану. Тобто італійцям до біженців не звикати. А тут приїхала ще одна національність.  Вони нас жаліли по-людському, намагалися підтримувати, допомагали.  Працювали благодійні організації, окремі волонтерські ініціативи – в основному це були українці, які тут давно проживають. 

«Але при  цьому, коли ми починали говорити про війну, від більшості я чула питання: «А коли ваш Зеленський здасться? Невже йому не шкода ваш народ, що він не хоче поступитися путіну і зробити так, щоб вас припинили вбивати?». Тобто вони звинувачують не путіна у тому, що нас убивають, а нашого президента у тому, що він не здається!». 

Вони сприймають це не як війну народу проти народу,  а як війну президентів. І ми самі винні, що на нас напали і що ця війна не завершується. Коли ми жили в італійській сім’ї у Римі, там постійно було увімкнуте місцеве телебачення. І у новинах увесь час щось говорили про Україну.

«Я помітила два вектори висвітлення подій. Перший – Італія допомагає біженцям з України: ось табір для українських дітей, ось допомогу надали. А другий вектор – бідні російські солдати! Як їм важко в Україні проводити денацифікацію». Це дуже дратувало, але я розуміла, що італійці черпають інформацію з таких новин.

Якось я проходила повз книжкову крамницю, а дочка каже: «Мамо, це що, путін?». Дивлюся, а там 3 стелажі книжок про путіна! Поряд з книгами російських опозиціонерів книги про біографію «великого лідера», якого там героїнізують. І це дуже прикро. З одного боку у них всюди сітілайти жовто-блакитні, а з іншого – італійці не засуджують росію за те, що вона на нас напала. 

В Італії діти раділи всьому жовто-блакитному. Це нагадувало їм про Батьківщину

«Якщо ми просимо зброю, значить, ми хочемо воювати, отже, ми самі винні у цій війні». Я показувала дітям українські мультфільми і їх переривала реклама.  Наприклад, ролики про те, що якщо європейці купують російське  пальне, то вони спонсорують війну в Україні. А іноді реклама була відверто проросійська: як  російські волонтери евакуюють із нациської України людей. 

Тобто ми програємо́ в інформаційній  війні, в Італії так точно.  Італійці не на нашому боці. «Я дуже вдячна усім, хто нам тут допомагав, робив наше життя комфортним. І тому не хотілося нести свій негатив на них, бо воюємо ми з росією,  а не з італійцями». 

«Вони теж вважають, що ми самі винні»

Мені доводилося зустрічатися в Італії з росіянами. І вони ставили такі ж запитання, як і італійці. Вони теж вважають, що ми самі винні. У  мене була ситуація: я гуляла на майданчику з дітьми, до мене підійшла жінка і сказала, що вона росіянка, давно живе в Італії, працює нянею. Сказала, що вона нам співчуває. 

«А я відповіла, що це я їм співчуваю. Бо весь світ ненавидить їх, а не нас». І була ситуація у Римі. Я повела дітей у Експериментаніум,  де дітки можуть ставити різні досліди, пізнавати навколишній світ. На вході я почула російську мову і зрозуміла, що жінки з росії. 

Я до них підійшла і спитала, чи весело їм відпочивати тут з дітьми, коли українських дітей убивають?». Вони сказали: «Зачем Вы при детях?». Ну, і у  мене з’явилася нав’язлива ідея. Я ходила за їхніми дітьми на кожній локації і казала: «россия убивает украинских детей». Зрештою ті росіянки зібралися і пішли. 

«Ми хотіли і повернулися додому»

Я майже щодня пакувала валізи і казала, що завтра їду додому. Але постійно  щось стримувало, а сил залишатися за кордоном уже не було.  До того ж в Італії дуже спекотно, можна вийти надвір лише раннього ранку або пізнього вечора. Діти просилися додому, тому ми дочекалися, що подруга приїде по дочку своїм авто і забере нас. 

«За іронією долі, коли ми приїхали у Черкаси, саме у той день ракета влучила у  міст через Дніпро». Склався стереотип, що повернулися ті, кому було куди і до кого повертатися. Але моє рішення  було нелогічним: квартира у нас орендована, я розлучена, роботи немає. Але все одно дуже хотілося додому. 

Люди різні. Одні хочуть використати шанс дати освіту дитині у Європі. Вони адаптувалися, пішли у школу, влаштувалися на роботи. Я ж це не сприймала. Я їхала тимчасово. Ми хотіли і повернулися додому. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Валерій :

“я ходила за дітьми і говорила дітям что русские убивают” Це вважає нормальним? Добре що поліцію не викликали, адже такі дії по відношенню до ДІТЕЙ у будь-якій країні ненормальне…

О.І. :

Нормально, це коли патріотизм проявляється в любові до всього рідного. Тому то ви, Валерію, не один, хто помітив більше ненависті та злоби, аніж любові у словах та діях героїні цієї замітки. Тому то й сумно, бо, якщо переможе у цій війні ненависть, то така перемога мало кому принесе радість – основу майбутнього.

Вікторія :

Чисто по людськи розумію героїню. Я про ситуацію, коли вона ходила за дітьми.
Її мотивація була – донести до батьків дітей, що вони підтримують вбивства. Якщо до батьків це не дійшло, то донести через дітей. Нехай діти задають їм питання, про що сказала тьотя. Може хоч це змусить задуматись…

Вгору