Вже два тижні проходять протести на площі Конституції у Києві. Стільки ж під Верховною Радою України стоїть наметове містечко, у якому перебувають більше п’ятисот мітингарів. Вони стверджують, що житимуть там доти, доки владою не будуть виконані їхні основні вимоги: скасування депутатської недоторканності, ухвалення справедливого закону про вибори та створення антикорупційного суду, пише "Вичерпно".
Спочатку в наметовому містечку перебувало 200-300 людей. Зараз — більше 500 осіб у більш ніж 50 наметах. У деяких наметах проживають 6-8 осіб, у багатьох – по 10, а є й такі намети, у яких не вміщаються мітингувальники. Люди з’їхалися з усієї України, намети стоять не тільки із кожного обласного центру, навіть із районних містечок є.
Розкладений у протестному містечку і намет черкащан. Люди приїхали відстоювати право на краще життя із Черкас, Чорнобаївського та Золотоніського районів.
Підходимо до палатки земляків.
- Ви що, Олійника шукаєте? Де ти, Олійник, виходь! – сміються черкащани, які приїхали на загальноукраїнське віче, та запрошують нас всередину.
Біля «буржуйки» сидить Олена Лемох із Чорнобаївського району і заварює чай. Роззнайомились, розговорились.
- Тут нас проживає 6 осіб і ще 6 вміститься, якщо тісненько спати. У нашій палатці 5 педагогів зібралося, а це вже щось означає, — розповідає Олена.
До розмови приєднався й керівник черкаського намету Володимир Піка:
- У мене як у керівника цього намету претензій до людей немає. Кому що доручу – всі все виконують. Дружня в нас обстановка, товариська, патріотична. Підтримуємо один одного. Ділимося усім, починаючи від матеріальних речей – дрова, віник, тощо, і закінчуючи власними ідеями. У нас немає конфліктів, фактично, тут усі однодумці.
У черкаському наметі мешкає і 69-річний Микола Михайлович із Бахчисараю — за національністю росіянин, але корінний кримчанин. Коли росіяни окупували Крим, він зайняв принципову позицію: вирішивши, що у Криму із загарбниками проживати не буде, виїхав звідти і придбав хату в одному з сіл Золотоніського району.
- Чому вирішив взяти участь у протесті? Через несправедливе відношення влади до народу, — лаконічно відповів чоловік.
Потроху оглядаємо намет. На піддонах лежать пінопластові пластини і спальні мішки. В одному кутку при вході біля «буржуйки» лежать дрова, стоїть чайник із чаєм та кавою, в іншому – речі мітингувальників.
- Ось це той намет, який нібито фінансує Олійник, — посміхається Володимир. – Оце таке фінансування на 150 тисяч.
Нагадаємо, в мережі Інтернет з’явилося відео, в якому екс-регіонал Володимир Олійник оголосив, що він фінансує намет черкащан. Проте мітингувальники з Черкащини називають «намет Олійника» провокацією.
Володимир Піка каже, що це була чергова спроба дискредитації наметового містечка. Олійник безпосередньо пов’язаний із депутатами Опозиційного блоку, бо він виходець із Партії регіонів. А Опозиційний блок зацікавлений, щоб ті закони, які вимагають люди, не були прийняті.
- А те, що Аваков «віщає» слова Олійника у себе на сторінці, я вважаю, що це пряма провокація з його сторони, щоб дискредитувати наш патріотичний рух, — додає Олена.
- Ми розуміємо, що влада хитрує, затягує процес прийняття законів, тому що не зацікавлена в цьому, адже виконання вимог означає, що влада буде притягнута до відповідальності. Але ми переконані, що їм все одно не вдасться обманути нас. Вони будуть змушені під тиском людей прийняти відповідні закони. У них просто не буде виходу, — каже Володимир. — При теперішній виборчій системі ми ніколи не приведемо до влади справжніх патріотів. Тільки відкриті партійні списки, тільки заборона партійної реклами.
Громадський порядок навколо наметового містечка охороняють солдати Національної гвардії України та Національна поліція України. Протестувальники розповіли, що нацгвардійці та правоохоронці не налаштовані агресивно, але все-таки немиролюбиві.
Мітингувальники говорять, що вже звикли, до того, що правоохоронці забороняють приносити до наметів продукти, дрова.
- Ми або самі проносимо якимось чином, або народних депутатів задіюємо. Сьогодні уночі Юрій Дерев’янко допомагав переносити продукти, увечері Єгор Соболєв допомагав, Семен Семенченко дрова перевозив возиком. Так що у нас тут весело, — розказує Олена.
- Є різні поліцейські. От сьогодні правоохоронці не пропустили автомобіль із продуктами. Тому ми всі продукти несли на собі аж від станції метро «Арсенальна». А це приблизно 1,5 кілометри до наметового містечка, — розказав Володимир.
Проте були й позитивні випадки. Мітингувальники розповіли, що коли до наметового містечка носили пінопласт, щоб не холодно було спати у наметах, поліцейські не впускали людей. Але один із них підійшов і нишком сказав: «Підіть, через паркан перекиньте мовчки та й і все. Бо на нас начальство дивиться. Щоб нам зауваження не зробили». Вони змушені виконувати розпорядження керівництва, вважають мітингувальники.
- А сьогодні вночі чекали на нічну зачистку. Дійшла до нас така інформація. По команді була піднята нічна тривога. Добровольці здійснювали чергування, але ніч пройшла нормально, — розповів Володимир.
Мітингувальники розповіли, що у наметовому містечку назначене нічне чергування, щоб по техніці безпеки не відбулося ніякого загоряння, а в разі чого черговий зміг швидко підняти всіх і вийти на захист наметового містечка.
При вході у містечко розташувався військовий табір – представники батальйону «Донбас» несуть чергування по захисту наметів від поліції та провокаторів.
Готують їсти для мітингувальників централізовано у польовій кухні. Окрім кухні, на території наметового містечка є інформаційний центр, мобілізаційний пункт, санітарна частина.
На питання, чи не лякають їх наближення холодів, мітингувальники ствердно кажуть — «ні».
- Ми ж Революцію Гідності взимку пережили, переживемо і цей Майдан. Більшість присутніх тут із Майдану, — сказала Олена.
Жінка розповіла, що свого часу приймала участь у Помаранчевій революції. Під час Революції Гідності займалася волонтерством, а її син був активним «майданівцем». Володимир із своїм сином також брали участь у Революції Гідності, відстоюючи спільну позицію.
Серед мітингувальників у наметовому містечку проживають люди різної вікової категорії: наймолодшому – 18 років, який теж брав участь у Революції Гідності (тоді йому було 15).
- Люди налаштовані патріотично, по-бойовому стояти до кінця. І ніхто звідси не піде, поки не будуть виконані всі вимоги, — говорить Володимир Піка.
Олена з Володимиром перебувають у наметовому містечку добу. Побудуть ще добу і поїдуть додому, а на зміну їм приїдуть інші. Потім вони знову повернуться на чергування.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram