Уряд подав на розгляд парламенту законопроект, який має запустити продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні вже з 1 жовтня 2020 року. Землю зможуть придбати громадяни України та юридичні особи. Ініціатори анонсували, що сукупна площа ділянок «в одні руки» становитиме не більше 15% в одній області та 0,5% в Україні, тобто мова іде про земельний банк в межах 210 тис га. Тож поки у владних кабінетах вирішують, за якими правилами стартує продаж землі, селяни, громадськість та аграрії вже діляться своїми побоюваннями, пише Вичерпно.
Своє бачення владного нововведення висловив і черкаський підприємець, аграрій Араік Мкртчян. За його словами, земля – це вже останнє, що залишилося в Україні, тож таке питання обов’язково має бути винесеним на референдум, а влада – має встановити прозорі та чесні «правила гри» для усіх суб’єктів ринкових відносин.
- Я працюю у сільському господарстві майже 20 років. У нас 2400 га землі, придбали чисельний парк техніки, вивели підприємство на повний цикл. Але вже сьогодні у нас є побоювання, що ми можемо не вистояти у конкуренції з великими грошима, — говорить Араік Рафікович. — Обмеження у 210 тис га – це не для бізнесу мого рівня. Це для колишніх міністрів, посадовців, для яких мільйони доларів – не такі великі гроші. Думаю, що під чужими іменами вони скуплять чимало.
За словами підприємця, люди мають реально оцінювати вартість своїх паїв і не сподіватися на «легкі» гроші.
- Ви ж розумієте, що ті цифри, в які зараз оцінюють 1 пай – вони не реальні. Людям зараз скажи, що їм дадуть по 10 тисяч доларів і вони все гамузом продадуть. Але таких цін не буде.
Підприємець апелює до досвіду Вірменії, де вже багато років тому землі сільськогосподарського призначення виставили на продаж.
- Там землю давно «роздали». Зараз все село в кредитах. Відсоткова ставка банків – надзвичайно велика. Це певна пастка. От дивіться, врожайність у цьому році, за нашими підрахунками, менша на 40%. Повірте, це серйозний показник. А тепер уявіть, що один рік засуха буде ще більшою, тоді врожаю не буде взагалі. Що буде із тим селянином, який взяв землю в кредит? Він залишиться боржником до кінця свого життя. В результаті, банківська система з’їсть все і всіх.
Проте найбільша загроза, за словами Мкртчяна, криється у земельних магнатах, які готові скупити десятки га землі, оптимізувати виробництво і залишити село без роботи.
- У нас зараз працює 60 осіб. Якщо, наприклад, зайде олігарх з великими грошима, навіщо йому стільки працівників? Навіщо йому треба будуть сільські сушарки, якщо там десь у нього є сушарка на 50 тисяч тонн? Заїдуть комбайни, зберуть урожай і все. Місцеве населення залишиться без роботи, зарплати і грошей. І так можна пройтися по кожному пункту.
Тож підприємець акцентує, що до питання продажу землі треба поставитися надзвичайно уважно і відповідально, створити єдині правила гри, у центрі яких, будуть прості люди, а не олігархічні інтереси.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram