Загадковий напис на трубі, дорога заклепка на дамбі, "безжалісний" антирадянський заколот у Черкасах – які ще легенди може розповісти наше місто? Місцеві жителі знають багато цікавих історій про Черкаси. Журналісти сайту in.ck.ua знайшли декілька "оповідок", які з часом набули нових "деталей", про правдивість яких сьогодні судити важко.
Напис на митницькій трубі
Багато черкащан бачили трубу котельні біля річкового порту. Але не всі звертали увагу на написи на цій трубі. Деякі з них загубилися з часом, але один напис багато років залишався недоторканим – "LUDA". Є декілька версій появи цього імені на трубі. За однією з них, старшокласник страждав від нерозділеного кохання до своєї однокласниці Людмили. Як потім виявилося, хлопець написав ім'я коханої на найвищій трубі міста. За чутками, ця дівчина дуже хотіла вийти заміж за іноземця, саме тому хлопець і написав ім'я англійськими літерами. Коли ім'я коханої було увічнено на трубі, юнак стрибнув вниз і розбився.
Друга версія не така трагічна: хлопець, який написав ім'я, не стрибав з труби, а досі живе в Черкасах. З Людмилою вони були заручені, але перед весіллям вона покинула його. В пам'ять про свої почуття хлопець написав на трубі ім'я нареченої саме з того боку, де жила дівчина, щоб вона щодня бачила своє ім'я і пам'ятала про їхнє кохання. Після цього випадку юнак так і не зустрів свою половинку.
Золота заклепка на дамбі
В СРСР була традиція: на відкритті кожного мосту офіційно забивати останню заклепку з золота. Ходить легенда, що і на нашій дамбі є золота заклепка. Почалась історія у часи правління Хрущова. На урочисте відкриття мосту повинен був приїхати сам генсек. Саме до його приїзду робочі підготували театральну постановку – досвідчений працівник вбиває останню золоту заклепку в міст. Але перед приїздом керівництва було прийнято рішення робочого поміняти на партійного секретаря, який хотів заслужити перед начальством підвищення. Хрущов так і не приїхав.
Через це партійний працівник на межі нервового зриву вирішив без команди забити заклепку, але з недосвідченості промахнувся і впустив золото в Дніпро. Нервового товариша одразу ж відвели працівники КДБ. В результаті позолотили звичайну сталеву заклепку. Про цю подію доповіли Микиті Сергійовичу, який промовив "Прийде час, і ми будемо робити із золота не тільки заклепки, але й унітази!". З часом позолота на заклепці потьмяніла і стерлася.
Перемога черкаського "Дніпра" над московською футбольною командою
Раніше черкаський "Дніпро" грав з відомими футбольними клубами, і в Черкаси часто приїжджали різні команди. Одного разу "Дніпро" здобув перемогу над московськими футболістами. А легенда розповідає причину цієї перемоги. Напередодні матчу два гравці з команди-противника вирішили відпочити в одному з ресторанів Черкас. Вони не очікували серйозної гри від провінційного "Дніпра". У ресторані їм склали компанію дві черкащанки.
Після посиденьок компанія вирішила продовжити спілкування в більш інтимній домашній атмосфері. Опинившись удома, дівчата запропонували чоловікам залізти в льох і дістати вина. Коли футболісти опинилися в приміщенні, підступні дами зачинили за ними люк. Випустили гравців лише вранці перед самою грою. Зрозуміло, що після ночівлі у погребі зірки футболу грали погано, і наша команда перемогла.
Підземні ходи
За однією з міських легенд, практично всі Черкаси можна пройти під землею. Основний вхід діаметром близько 3 метрів розташований в центральній частині міста. В цій трубі зможе пересуватися навіть маленький автомобіль. По всьому тунелю є 4 кімнати зі сходами, що ведуть на поверхню: у районі залізничного вокзалу, РАЦСу, Будинку природи та Соборного парку. За чутками, у різних кімнатах глибина залягання труби становить від 4 до 8 поверхів під землею. Крім основних кімнат, по всьому тунелю є невеликі ніші розміром приблизно 2 на 2. За офіційною версією, це недобудована зливова каналізація.
Ходять чутки, що тунель під містом – це недобудоване метро, тому що будували його працівники українського метробуду. Але для метрополітену діаметр 3 метри замалий, тому ця версія малоймовірна. Також є версія, що тунель споруджували для евакуації політпрацівників. Адже труба проходить поруч з усіма партійними будівлями. Будівництво зупинилося якраз після розпаду Союзу. Справжнє призначення цього тунелю і зараз не відоме.
Антирадянський заколот у Черкасах
Будь-який опір владі в часи СРСР викорінювався на початковому етапі і ретельно приховувався. Подейкують, що в Черкасах одного разу розгорівся справжній бунт. Почалося все з того, що міліціонер на мотоциклі збив дитину і одразу повіз її в лікарню. Очевидці, з незрозумілих причин, вирішили, що працівник МВС поїхав ховати труп дитини. Вони стали агітувати народ. Насамперед свідки пішли в пивну, де сп'янілі чоловіки з готовністю вийшли на вулицю. Чоловіки захопили декілька тролейбусів, перекрили вулиці і влаштували мітинг, під час якого критикували владу і самого Брежнєва.
Для нейтралізації протестантів відправили курсантів пожежного училища на автоцистернах, які поливали водою розбурхану юрбу. За однією з версій, курсантів стали ловити і по-звірячому бити. За другою версією, бунт закінчився мирно, до народу вийшов представник влади, пояснив ситуацію і переконливо попросив обурений натовп розійтися.
За інформацією з черкаського міського форуму та відкритих джерел.
Маргарита Годуліна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram