Сьогодні реалізація проекту з будівництва Канівської ГАЕС без ОВД (оцінки впливу на довкілля ) та СЕО (стратегічної екологічної оцінки) просто неможлива. Про це під час візиту до Черкас повідомив міністр екології України Остап Семерак.
Він заявив, що потрібно мінімізувати вплив людини на природу. І повідомив, що сам голосував проти, коли Урядом розглядався проект будівництва Канівської ГАЕС в 2016 році. Щоправда, коли затверджувалась Програма розвитку гідроенергетики ще не було ухвалених законів, які регулюють питання впливу на довкілля об’єктів господарювання та бізнесу. Сьогодні реалізація такого проекту без ОВД (оцінки впливу на довкілля) та СЕО (стратегічної екологічної оцінки) просто неможлива.
— Щодо Канівської ГАЕС, нині немає жодної заявки в реєстрі Мінекології і немає жодного повідомлення про якусь планову діяльність. Виходить, проект ще не розпочато. Більше того, «Укренерго» збиралось залучити кредитні ресурси у ЕБРР. А цей банк має дуже серйозні вимоги до екологічної складової. Думаю, якщо Європейський банк поки що гальмує інвестування проекту, виходить, він дуже прискіпливо поставився до екологічних викликів, — вважає міністр. — Я закликаю громадськість слідкувати за реєстром. Думаю, що і Міністерство енергетики мало провести процедуру СЕО для того, щоб заспокоїти українське суспільство. Але сьогодні вони точно не можуть щось десь будувати просто так, незважаючи на нові закони. Проте тут багато що залежатиме від думки громади та науковців.
Нагадаємо, що нещодавно Національний екологічний центр України оприлюднив свої аналітичні судження стосовно ризиків, які несе будівництво Канівської ГАЕС.
Перше, на що звертається увага, — український уряд не оприлюднив результатів оцінки економічної доцільності проекту і, відповідно, відсутні будь-які обґрунтування того факту, що сьогодні будівництво гідроакумулюючої електростанції потужністю 1000 МВт є найбільш невідкладною та економічно ефективною інвестицією в українському енергетичному секторі.
По-друге, будівництво та експлуатація великих гідротехнічних комплексів тягне за собою певні антропогенні ризики: будівельні, гідродинамічні, геологічні та, інколи, сейсмічні. Всі ці фактори присутні у випадку будівництва комплексу «Канівська ГАЕС» і викликають серйозну стурбованість через наявність у вільному доступі вкрай малого обсягу інформації щодо них.
Звертається також увага на незадовільну оцінку впливу на довкілля (ОВД) та належне громадське обговорення.
Станом на сьогодні, запропонований проект не пройшов громадське обговорення, передбачене вимогами національного законодавства і, відповідно, порушує вимоги як національного, так і міжнародного законодавства, а також Конвенції ЄЕК ООН про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуська Конвенція).
«Громадські слухання», проведені ще 2008 року, не можна вважати належними, оскільки вони стосувалися попереднього етапу розробки проекту, були обмежені лише Канівським районом і під час них громадськості не була надана достовірна і повна інформація щодо впливу проекту на довкілля.
Наявність недоліків у документації з оцінки впливу на довкілля (ОВД) та застосування методик, які не відповідають сучасним тенденціям у здійсненні оцінок ризиків, визнано міжнародними консультантами, залученими Європейським Інвестиційним Банком (ЄІБ) для оцінки проекту будівництва Канівської ГАЕС.
Національний екологічний центр наполягає на тому, що міжнародним донорам слід допомогти Україні провести комплексну оцінку економічної доцільності альтернативних рішень проблеми «пікового» навантаження і покращення загальної стабільності енергосистеми України. Український уряд повинен доручити провести таке дослідження і його результати повинні бути опубліковані до того, як будуть прийняті рішення надавати державні гарантії за новими кредитними угодами, в цьому випадку за угодами по кредитам на будівництво Канівської ГАЕС.
Якщо результати комплексної оцінки вкажуть на необхідність додаткових балансуючих потужностей, їх розмір і місце розташування необхідно буде уважно дослідити, щоб уникнути надмірних витрат і невиправданих негативних впливів на довкілля і людей.
Читайте також: Екологи розповіли, що не так із Канівською ГАЕС.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram