Виборча кампанія на Черкащині добігає кінця. У ній взяли участь понад 450 тисяч жителів області, що становить 47,1% від загальної кількості виборців нашого регіону. Частина кандидатів у депутати, порушуючи закон, балотувалась і як партійці, і як самовисуванці, інформує «Нова Доба».
Ці вибори принесли багато несподіванок як депутатам, так і виборцям. Так, 16 округів лишилися зовсім без обранців, а деякі депутати натомість отримали аж дві перемоги – і в одномандатному, і в багатомандатному виборчих округах. Про те, як так сталося, та що очікує виборців і «депутатів у квадраті», – наше інтерв’ю з аналітиком ГМ «Опора» Мариною Макухою.
– Марино, поясніть, будь ласка, чому принцип «один округ – один депутат» уже не працює?
– Виборці звикли до мажоритарної системи, яка передбачала вибір одного кандидата від одного округу. Після виборів громадяни зверталися за потреби до цього депутата. Проте новий Закон України «Про місцеві вибори» вніс суттєві зміни й принцип «один округ – один депутат» залишився лише на рівні сіл і селищ.
Що стосується міських, районних та обласних рад, то вони обираються за пропорційною системою, при якій не відбувається фактичного обрання депутата за конкретним округом. У бюлетені ми ставили позначку навпроти партії, а те, чи пройде кандидат від цієї партії, залежало від двох показників: скільки отримала голосів партія загалом по всіх округах у цю раду й скільки отримав голосів кандидат у своєму окрузі.
Потрібно врахувати, що закріплення кандидата за округом має найбільший вплив до виборів, під час агітації, а після голосування, вже під час встановлення результатів, більшої ваги набуває партія, а не кандидат.
– Чому кандидат міг перемогти в окрузі, але не пройти в раду?
– Могла виникнути ситуація, коли кандидат міг отримати більшість голосів в окрузі, але партія не пройшла п’ятивідсотковий бар’єр, і у такому разі він не отримував мандат. Або партія подолала бар’єр, але набрала небагато голосів, тому отримала лише 2 мандати, а цей кандидат міг отримати найбільшу кількість голосів в окрузі, але мати третій результат порівняно з іншими кандидатами цієї партії. До речі, другий випадок демонструє нам, яким чином закон створив умови для внутрішньопартійної конкуренції.
– У якому випадку кандидат, не перемігши в окрузі, може стати депутатом?
– Це могло статися, якщо, наприклад, партія отримала найбільше мандатів у відповідну раду, тому до ради міг потрапити кандидат від цієї партії, який отримав друге чи навіть третє місце за кількістю голосів у своєму окрузі.
– Чому на одному окрузі може бути обрано декілька депутатів?
– До прикладу: на окрузі могли отримати велику кількість голосів представники двох партій. Якщо ця кількість голосів за кожного кандидата була високою порівняно з кількістю голосів кандидатів усієї партії, то ці два кандидати могли отримати мандати, незважаючи на те, що вони балотувалися в межах одного округу. До Черкаської міської ради, за попередніми даними, проходять по два кандидати у чотирьох округах: 8, 18, 27; та 33 та по три – у двох округах: 4-му і 5-му.
– Чому на окрузі може й не бути обрано жодного депутата?
– Така ситуація могла виникнути, наприклад, унаслідок того, що партія кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів, не подолала п’ятивідсоткова бар’єр або отримала загалом мало мандатів. Усі ж інші кандидати в окрузі набрали не найбільшу кількість голосів порівняно з кандидатами своєї ж партії.
До того ж необхідно враховувати той факт, що партії могли подавати на 42-ох черкаських округів 43 кандидата (по особі на округ плюс один лідер списку), тому вже й тут щонайменше випадає один округ.
Тому «осиротілими», за попередніми даними, лишилися 16 округів – 3,6, 10, 11, 12, 13, 16, 21, 23, 24, 25, 29, 30, 35,39, 42.
– Що необхідно знати виборцям округів, які не обрали жодного депутата?
– Слід зрозуміти, що тепер відповідальність за округ несе не депутат, а вся партія й за всю громаду. Якщо від вашого округу немає кандидата, то не потрібно розчаровуватися і за потреби звертатися чи до партійного осередку, чи до депутатів ради, чи до виконавчих органів влади.
Потрібно перестати оцінювати кандидата за фінансовими спроможностями і поставленими лавами чи парканами. Адже він став депутатом для того, щоб вирішувати стратегічні питання громади і її розвитку, а не займатися господарчими проблемами. Депутат повинен зробити все, щоб і після нього всі структури працювали гарно, щоб по всьому місту чи району ремонтували дороги, забезпечували медичні й освітні заклади необхідним обладнанням тощо.
– Що робити, якщо кандидат був обраний депутатом до двох рад?
– Закон каже, що якщо кандидата оберуть одночасно в багатомандатному окрузі й в одномандатному, то він вважається обраним в одномандатному окрузі. Отже, пріоритетним є обрання в одномандатному окрузі. Тобто кандидат, якого обрали, наприклад, депутатом до міської ради й міським головою, залишається обраним на посаду міського голови, а його місце депутата в міській раді займає наступний у рейтинговому списку партії. Якщо ж кандидата обрали до районної чи до обласної і до сільської ради, то він залишається кандидатом сільської ради, бо до сільської ради балотуються за одномандатними округами. До речі, ця норма стала неочікуваною для низки кандидатів. Хоча загалом балотування одночасно в двох одномандатних округах і балотування від партії та шляхом самовисування є порушенням законодавства. Це, до речі, було навіть підставою для зняття кандидатури з виборчих перегонів. Проте через недосконалість законодавства та відсутність реальної можливості перевірки виконання цієї норми частина депутатів нині опинилася в ситуації «подвійної перемоги» та стала обранцями до тієї ради, яку вони розглядали як «запасний варіант». Мені регулярно надходили дзвінки від кандидатів, які пройшли, скажімо, і на сільського голову, і в депутати районної ради, але не знали, що їм тепер робити. Але, звісно, ніхто не представлявся, бо люди розуміли, що порушили закон, і ніхто не хоче стати фігурантом кримінальної справи. До речі, у відповіді на мій запит до МВС значилося, що в області відкрито 17 кримінальних справ, пов’язаних із виборчим процесом.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram